Anasayfa / Yazılım / MOBI dosyası nedir nasıl açılır

MOBI dosyası nedir nasıl açılır

.MOBI dosyası, e-Kitapları depolamak için kullanılan birdosya uzantısıdır. Başlangıçta bir Mobipocket Reader formatıydı fakat zaman geçtikçe birçok farklı okuyucu tarafından benimsenerek, çok kullanılan bir dosya uzantısı oldu. Amazon, 2005’te Mobipocket’ı satın aldı ve daha sonra 2011’de MOBI formatına son verdi.

Reklamlar

MOBI dosyası, özellikle mobil cihazlar veya e-Okuyucu cihazlar için tasarlanmıştır. Format, boyut olarak çok hafiftir ve yer imlerini, notları, düzeltmeleri ve JavaScript’i destekler. Ayrıca, eBook ile birlikte dosyada da yer almak, kopyalanmasını ve yasa dışı izlemeyi önlemek için DRM veya telif hakkı koruması olabilir. Mevcut Kindle formatları (AZW3, KF8 ve KFX) MOBI tabanlıdır ve yalnızca Kindle cihazlarında kullanılan tescilli bir formattır.

MOBI dosyası nasıl açılır ?

MOBI bir e-Kitap formatı olduğundan çoğu ücretsiz masaüstü e-Okuyucu programı , Calibre, FBReader , Mobipocket Reader veya Mobi Dosya Okuyucusu yazılımları ile açılmaktadır.

Reklamlar

Calibre yazılımı ile dosyaları açmak oldukça kolaydır ve program tamamen ücretsizdir.

calibre-ebook.com/download linkine giriş yaparak yazılımı indirebilirsiniz.

Calibre için yapmanız gereken tek şey “Kitap Ekle” düğmesine tıklamak ve ardından aşağıdaki resimde gösterilen seçeneklerden birini seçmek.

Ayrıca Calibre , e-Kitaplarınızdan herhangi birini 16 farklı biçime dönüştürebilen kullanışlı bir dönüştürme aracıyla birlikte gelir. Dosyalarınızı dönüştürmek için üçüncü taraf bir uygulama indirmek istemiyorsanız, ePUB, PDF, FB2 ve LRF gibi daha popüler biçimlere dönüştürmeye izin veren bir kaç gerçekten iyi çevrimiçi dönüştürücü vardır. Bu, muhtemelen en hızlı yollardan biridir, çünkü herhangi bir yazılımı indirmeniz ve kurulmasını beklemeniz gerekmez. Bazı ücretsiz çevrimiçi dosya dönüştürme siteleri şunlardır: DocsPal , Convertio , ConvertFiles ve Zamzar .

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*