Anasayfa / Yazılım / Malwarebytes Nedir ve Nasıl Kullanılır

Malwarebytes Nedir ve Nasıl Kullanılır

Malwarebytes nedir ? Nasıl kullanılır ? Lisans ücretleri gibi sorularınıza cevap vererek program hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Malwarebytes, telefon veya bilgisayarınıza bulaşan, worm, truva atı, backdoor, spam, rootkit, dialer, exploit, keylogger, browser hijacking , Spyware gibi istenmeyen yazılımları temizleyen güçlü bir temizleme yazılımıdır. Antivirüslerin bile yetersiz kaldığı bu tarz virüslerde , Malwarebytes etkili bir koruma sağlar.

Reklamlar

Amerikan bir internet güvenlik şirketi olan Malwarebytes, 2008 yılında kurulmuştur. Günya çapında 10 milyardan fazla bilgisayar ve telefonda aktif olarak çalışan yazılım, güncel birçok virüsü tanıyarak etkisiz hale getirmektedir. Yazılımın 2 farklı versiyonu vardır.

  • Malwarebytes Pro
  • Malwarebytes Free

Free sürümü ile malware taraması yaparak bilgisayarınızda bulunan virüsleri temizleyebilirsiniz. Pro sürümü ise gerçek zamanlı koruma sağlamaktadır. Pro sürümünü ücretsiz olarak 14 gün kullanabilirsiniz. Cihazınızda tarama yaptıktan sonra detaylı bir rapor sunarak virüslerden hangi dosyaların etkinlendiğini tespit edebilirsiniz. Virüs tarama ve temizleme işlemini oldukça kısa bir sürede yapmaktadır. Piyasada son zamanlarda yayılan portalsepeti, govome.com, websearch, conduit, ask.com gibi tarayıcı virüslerini kolaylıkla temizlemektedir.

Reklamlar

Windows bilgisayarlar, Android veya ios akıllı telefonlarda yayılan popüler virüsleride yazılım aracılığıyla çok kısa sürede temizleyebilirsiniz. Yazılımın 1 yıllık ücreti 164 TL’dir. 2 yıllık satın alımlarda %25 indirim yapılmaktadır.

Malwarebytes kullanımı

Yazılımı Malwarebytes.com resmi sitesinden indirebilirsiniz. Yazılımı indirdikten sonra güncel virüsleri tanıması ve temizlemesi için son sürüme güncellenmesi gerekmektedir.  Güncelleme yapılmadan da tarama yapabilirsiniz fakat güncel virüsleri temizlemek için bu işlemi yapmak önemlidir.

Update işlemi tamamlandıktan sonra sol menüde bulunan “Scan” sekmesine tıklayarak tarama seçeneklerini görebilirsiniz.

Burada hızlı tarama , özel tarama veya detaylı tarama seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Malware taramaları için “Threat scan” seçeneğini kullanmanız yeterli olacaktır.

Tarama işlemi aşağıdaki gibi aşama aşama devam edecektir. Virüs tarama sırasında tespit edilen virüsleri bu ekranda görebilirsiniz. Tarama tamamlandıktan sonra virüsleri silebilir veya karantinaya alabilirsiniz. Tarama geçmişinizi “Reports” ekranından gözlemleyebilirsiniz.

Gerçek zamanlı koruma işlemi için lisans satın almanız gerekiyor. Satın alma işlemi için “Activate license” menüsünü kullanabilirsiniz. Lisans’ı satın aldıktan sonra mail adresinize ilgili kod gönderilecektir. Bu kodu lisans alanına girerek programı aktif edebilirsiniz. Lisanslı yazılımın size sunduğu avantajları kullanmaya devam edebilirsiniz. Kişisel bilgisayarınızda veya akıllı telefonlarınızda kullanabileceğiniz en etkili koruma yazılımı Malwarebytes’ı şiddetle öneriyoruz. Yazılım hakkında sorularınızı yorum ile bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*