Anasayfa / Bilişim / Kartuş ve toner arasındaki farklar

Kartuş ve toner arasındaki farklar

Fotokopi ve baskı endüstrisinde bir pazarlama uzmanından, sizler için Toner ve mürekkep kartuş arasındaki farkları bizlerle paylaşmasını istedik.

Reklamlar

Birçok insan, kartuşların tüm yazıcılarda kullanıldığını ve tonerin fotokopi makinelerine özel olduğunu düşünür, ancak durum böyle değildir. Bu makale, her biri arasındaki farkları tanımlayacaktır. Bu farkı, 100 kelimenin altında tanımlamak zor, ama elimden gelenin en iyisini yapacağım. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Toner ve kartuş arasındaki farklar nedir ?

Mürekkep kartuşları , tek üniteli bir kaba (aka kartuş) doldurulmuş sıvı mürekkep kullanır. Bir kalem gibi, mürekkep tükendiğinde, yenisini satın almak yerine, maliyetinin yaklaşık yarısı kadar yeniden doldurulmasını sağlayabilirsiniz.

Reklamlar

Toner kartuşları , görüntü oluşturmak için toner tozunu bir sayfaya yazmak için lazer teknolojisini kullanır. Toner tozu, baskı için kullanılan çok rafine plastiktir. Toner kartuşları iki tipte gelir:

  • Her kullanımdan sonra atılan komple üniteler
  • Birden fazla kullanım için aynı kartuşa eklenen veya yeniden doldurulabilir üniteler.

Sayfa başına maliyet, kullanılan mürekkebin veya tonerin kalitesine, beklenen verime (baskı miktarı) bağlı olarak değişebilir. Sayfa verimi karşılaştırıldığında, mürekkep kartışlar neredeyse her zaman tonerden daha pahalıdır ve yazıcı satıcıları toner ürünlerinde perakendecilerinden bile daha düşük fiyatlar sunabilir.

Hangisini kullanmalıyım ?

Şimdi büyük soru, hangi yazıcı sizin için doğru? Bu durum, baskı gereksinimlerinize göre değişir.

Mürekkep kartuşlu yazıcı avantajları ve dezavantajları:

Birçok ev kullanıcıları, fotoğrafçı ve küçük ofisler inkjet yazıcıları tercih ediyor. Her mürekkep püskürtmeli yazıcılar, metin, renkli görüntüler ve fotoğraflar basar. Hepsi bir arada inkjetlerde bazı faks, tarama ve kopyalama işlevleri de bulunur. Belirli aralıklarla çıktılar alıyorsanız, kaliteli fotoğraflar baskısına ihtiyaç duyuyorsanız, mürekkep karttuşlu yazıcılar çok iyi bir seçimdir. Ancak dikkatli olmazsanız, kartuş değiştirme pahalı olabilir. İki yaygın mürekkep kartuşu kombinasyonu vardır. Bazı yazıcılarda yalnızca iki mürekkep kartuşu gerekir, siyah ve üç renkli. Üç renkli kartuşlar renkli baskılarınızı yönetir, ancak olumsuz tarafı, bir rengin azalması durumunda kartuşun tamamını değiştirmeniz gerekecektir. Bu da maliyet açısından sizin için sorun olabilir.

Toner kartuşlu yazıcı avantajları ve dezavantajları

Yüksek sayıda baskıya ihtiyaç duyan tüketiciler toner kartuşlu yazıcıları tercih etmektedir. Bu makineler, çok sayıda metin yoğunluklu belge ve renkli baskılar basan küçük ve orta ölçekli işletmeler ve okullar için en uygundur. Teknoloji her yıl gelişiyor gibi gözükse de, bir lazer yazıcıda fotoğraf baskısı yapılması önerilmez. Toner kartuşunun tozlu yapısı nedeniyle, fotoğraflar inkjet yazıcıyla aynı ton ayrımlarını üretemezler ve fotoğraflar donuk görünür. Fotoğrafların lazerle basılamayacağını söylemiyoruz, ancak fotoğrafçıysanız, sonuçlardan memnun kalmazsınız. Yalnızca siyah yazdırmanız gerekiyorsa, tek renkli bir lazer yazıcı satın almanızı öneririz. Gündelik belgelere biraz renk eklemek isteyenler için renkli lazer yazıcılar mevcuttur. Daha önce belirtilenlere benzer çok işlevli lazer yazıcılar, yazdırma, tarama, kopyalama ve faks özellikleri sağlar.

Sonuç olarak hangisini tercih edeceğiniz, gereksinimlerinize göre değişir. Eğer çok fazla baskı almıyorsanız mürekkep püskürtmeli kartuşa sahip yazıcıları, yoğun bir kullanımda ise toner kullanan yazıcıları tercih etmenizi öneririz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*