Anasayfa / Teknoloji / iPhone Face ID Nedir

iPhone Face ID Nedir

face id

Reklamlar

Apple sonunda iPhone X isimli cihazını tanıttı. Önümüzdeki yıllarda kullanılacak telefonların öncüsü olarak tanıtılan bu modelin yanında yeni bir teknoloji daha tanıtıldı: Face ID Peki nedir bu Face ID ?

Face id, iPhone X ile başlayan, yüz tanıma sistemi olarak kullanılan bir teknolojidir. Tıpkı Touch id’de olduğu gibi sadece yüzünüzü tanımlayarak telefonlarınızı açabilirsiniz. Truedepth kamera sayesinde kişinin yüzünde bulunan otuzbin ( 30.000) noktayı analiz ederek sistem yüzünüzü tanıyor. Gözünüzde gözlüğünüz olması bile bu yüz tanıma sisteminin çalışmasına engel değil.

Reklamlar

Face ID nasıl çalışıyor ?

Yüz Tarama: Kullandığı yeni sensörlerle birlikte kullanıcısının yüzünü en ince ayrıntısına kadar tarayacak olan iPhone X, tam bir yüz modellemesi yaparak, eşi görülmemiş bir ayrıntıya ulaşabilecek. Aydınlık ve karanlık fark etmeksizin kullanıcısını tanıyabilecek olan bu teknoloji, aynı zamanda sürekli olarak taramayı güncelleyerek, yüzünde herhangi bir değişme olması durumunda bile sizi algılayabilecek.

Apple Pay: Apple’ın NFC teknolojisi kullanarak oluşturduğu ödeme sistemi Apple Pay’in de Face ID ile birlikte çalışacağı da açıklandı. Herhangi bir yerde ödeme yaparken, sağ tuşa iki kere tıklama yoluyla Apple Pay’i aktif hale getirdikten sonra ödeme onayını Face ID ile verebileceksiniz.

Face id maske

Animoloji: Etkinlikte duyurulan en eğlenceli yeniliklerden bir tanesi olan animoloji, Apple kullanıcılarının kendi aralarında yeni bir tür emoji kullanacağının müjdesini verdi. Face ID teknolojisiyle birlikte gerçekte yaptığınız yüz hareketlerinin birebir şekilde emojilere aktarılabileceğini belirten şirket, şimdilik belirtli sayıda emojiyle bunların yapılabileceğini söylerken, ilerleyen zamanlarda bunun artabileceğinin de altını çizdi. Bununla birlikte Snapchat gibi çeşitli maskelerin kullanabildiği uygulamalarda da Face ID’nin daha gerçekçi sonuçlar sunduğu da gösterildi.

Face ID kullanıcılar tarafından oldukça beğenilecek bir teknoloji olarak görünüyor. Bakalım Apple’ın bu yeni teknolojisini nasıl bulacaksınız ?

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*