Anasayfa / Donanım / iPhone Dokunmatik Çalışmıyor Çözümü

iPhone Dokunmatik Çalışmıyor Çözümü

iPhone , telefonlarda kronik bir sorun olan ve neredeyse tüm modellerinde karşılaşılan “Dokunmatik ekran çalışmama” sorunu için bir anlatım yayınlayacağız. Burada anlatacağımız dokunmatik ekran çalışmama sorunu donanımsal bir arıza değildir. Anlık olarak dokunmatik ekranın cevap vermemesi ile ortaya çıkmaktadır ve yazılımsal olarak sorun çözülmektedir.

Reklamlar

Telefon dokunmatiği çalışmadığı zaman ekran koruyucunuzu açamadığınız ve şifrenizi giremediğiniz için telefona hiçbir müdahale şansınız kalmıyor. Diğer akıllı telefonlarda batarya çıkarıp takarak telefonunuzu resetleyebilirsiniz fakat iphone telefonlarda böyle bir şansımız malesef yoktur. Bu durumda yapmamız gereken tek işlem telefonu resetlemektir. Telefonu resetledikten sonra eğer donanımsal bir arıza yoksa, dokunmatiğiniz çalışmaya devam edecektir. Bu anlık dokunmatik arızaları genel bir arıza olduğu için telaş yapmanıza veya cihazınızı servise götürmenize gerek yoktur.

iPhone nasıl resetlenir ?

Dokunmatik çalışmadığında telefonununuzu yeniden başlatmak için “Ses kısma + Home + Power” tuşlarına aynı anda basınız. Telefonunuzun ekranı kapanana kadar tuşlara basılı tutmaya devam edin.

Reklamlar

iPhone resetleme

Ekran kapandıktan sonra cihazınız yeniden başlayacaktır. “Ses kısma + Home ” kısayol tuşları ile ekran kapatma menüsünü’de getirebilirsiniz fakat ekranı kaydıramadığınız için işlem başarısız olacaktır. Bu işlemden sonra çalışmadıysa aşağıdaki işlemleri deneyebilirsiniz.

 1. Aygıtınızda kılıf veya ekran koruyucusu varsa bunu çıkarmayı deneyin.
 2. Ekranı yumuşak, hafif ıslatılmış, tüy bırakmayan bir bezle temizleyin.
 3. Aygıtınızın fişini prizden çıkarın.
 4. Telefonunuzu yeniden başlatın.

 

iPhone 6 ve sonrası modeller için dokunmatik duyarlılık ayarlarını yapılandırmayı deneyebilirsiniz. Ayarlar / Genel / Erişebilirlik / 3D Touch ayarlarına girerek duyarlılık ayarlarını yapılandırabilirsiniz. iphone resetleme tuş kombinasyonu.

 

Reklamlar

21 yorum

 1. gerçekten çokk teşekkürler bunu öğrendiğim iyi oldu

 2. Benim 5s im var dokunmatiği çalışmıyo ama aynı anda home tuşu da çalışmıyo o yüzden bunların hiçbirini yapamıyorum ne yapıcam nasıl açıcam bu telefonu tahminimce hafızası dolu olduğu için böyle kaldı

 3. Orhan Gazi Canbulat

  İnerneti icat eden kefere ışıklar içinde uyusun,burada sizin gibi faydalı bilgiler sunan herkesi de kutluyorum.Teşekkürler.

 4. Merhabalar ben 5s kullanıyorum ve bu sorun ile karşılaştım ve dediğini yaptım ama hala çalışmıyor anlamıyorum bi anda bu şekilde dokunmatiği gitti.. lütfen yardımcı olun.

 5. Öncelikle çok teşekkür ediyorum. Hemen paniğe kapıldım. Servise göndermeyi hala düşünüyorum bu sorun tekrarlanır mı acaba ? Ama çok yararlı oldunuz.
  Allah razı olsun.

 6. abicim sana helal olsun ya iphone 7 kullanıyorum yemin ediyorum kafayı yedim siri’yi kullanırken sinirlendim uçak moduna aldım birde. resetleme olayını bilmiyordum.vatana filan gittim müşteri hizmetlerine yönendirdiler oradaki arkadaşta resetlemeyi bilmiyordu sanırsam en son aklıma şarjı bitirmek geldi(ekranı açık tutmaya çalışıyorum filan ) . Şimdilik sorunum düzeldi ancak bir kaç defasında da sadece ekranın üst kısımı(şarj-wifi filan gözüktüğü yer) donuyordu. yinede servise göndermem gerekir mi?

 7. reis sağolasın iş gördün

 8. süpersiniz!! servise gidiyodum az kalsın ağlayarak

 9. çok sağolun söyledikleriniz işe yarıyor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*