Anasayfa / Sosyal Medya / İnternet trolü nedir ?

İnternet trolü nedir ?

İnternet trolleri, internet üzerinden sırf kendi eğlenceleri için başkalarını kışkırtmaya veya üzmeye çalışan kişilerdir. Özellikle ülkemizde bu işi kendisine görev edinmiş birçok kullanıcı ile karşılaşabilirsiniz. Bu kişiler gerçek dünyadan tamamen kopmuş ve karşısında gerçek bir insan olduğunu tamamen unutmuş durumdalar. Trollük, bir noktaya kadar eğlenceli gelebilir fakat sınırı aşan kişiler artık çevrelerine ciddi rahatsızlık vermeye başlıyor.

Reklamlar

İnternet Trolleri Nedir?

Eğer internette çok fazla zaman geçiriyorsanız, gün içinde birçok trolle karşılaşırsınız. İnternet trolü, insanlarda güçlü duygusal tepkiler almak veya sohbeti konu dışı yönlendirmek için kasıtlı olarak kaba veya üzücü davranışlar yapan kişidir. Birçok farklı şekilde ortaya çıkabilir. Çoğu trol bu işi sadece eğlence için yapar

Trollük, diğer siber korsanlık veya taciz biçimlerinden farklıdır. Normalde herhangi bir kişiyi hedef almaz ve diğer insanlara dikkat ederek kışkırtılır. Trolling, küçük özel grup sohbetlerinden en büyük sosyal medya web sitelerine kadar birçok çevrimiçi platformda vardır. Troller ile nerelerde karşılabilirsiniz ?

Reklamlar

Anonim forumlar: Ekşisözlük, incisözlük, Reddit, ve diğer anonim mesaj platformları gibi yerler internet trolleri için önemli yerlerdir. Bu gibi platformlarda birçok kullanıcıya ulaşabilecekleri için, düşündüklerini çok kolay bir şekilde uygulamaya geçirebilirler.

Twitter: Twitter’da anonim olabiliyor olmamız, bu platformu internet trolleri için bir yuva haline gelmiştir. Sık sık Twitter trolling yöntemleri, popüler hashtag’leri ele geçirmeyi ve takipçilerinden dikkat çekmek için popüler Twitter kişiliklerinden bahsetmeyi içerir.

Yorum alanları: YouTube ve haber web siteleri gibi yerlerin yorum bölümleri de trollerin kullandığı popüler alanlardır.

Facebook ve diğer sosyal medya platformları dahil olmak üzere çevrimiçi herhangi bir yerde alanda internet trolleri ile karşılaşabilirsiniz.

Karşınızda bir trol mü var ?

Trol ile ilgili en güzel söz, “Trolleri beslemeyin” troller duygusal tepkiler göstermenizi ve provokasyonu çok eğlenceli bulurlar. Bu yüzden onlara cevap vermemek ve yokmuş gibi davranmak onları oldukça rahatsız edecektir.

Trolleri kesinlikle ciddiye almamalısınız. Ne kadar kötü davranırlarsa davransınlar, ayırdığınız zamana değmeyeceğini düşünün ve cevap vermeyin.

Trol hesaplar hangi platformda olursa olsun, her zaman risk altındadır. Yaptıklarının dozunu arttırdıklarını düşündüğünüz bir anda ilgili alanlara şikayet ederek, hesaplarının kapatılmasını veya askıya alınmasını sağlayabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*