Anasayfa / İnternet / “İnternet Paketim Çabuk Bitiyor” Sorunu Çözümü

“İnternet Paketim Çabuk Bitiyor” Sorunu Çözümü

Türkcell , Vodafone ve Türk Telekom hatlarda “internet paketim çabuk doluyor” sorunu hakkında çözüm yollarını sizlerle paylaşacağız. Android ve ios cihazlarında paketin bitmesine neden olan uygulama veya işlemi tespit edebilirsiniz. Mobil cihazınıza bulaşan virüslerden kaynaklı olarak paketiniz çok erken bitiyor olabilir. Bunu engellemek için öncelikle interneti kullanmadığınız anlarda Mobil veriyi kapatmanız gerekmektedir. Ayrıca virüsü temizlemek için sitemizde arama yaparak ilgili konulara ulaşabilirsiniz. Mobil veri istatistiklerini incelemek için aşağıdaki adımları takip edin.

Reklamlar

Ayarlar / Ağlar / Mobil Veri seçeneklerine giriş yapıyoruz.

Mobil veri

Reklamlar

Üst alanda bulunan tarih seçeneklerinden , kontrol etmek istediğiniz tarih aralığını belirleyin ve seçin. Örnek olarak 22 Haz. – 7 Tem. tarih aralığını kontrol edelim.

veri kullanimi

Açılan ekranda son bir aylık veri kullanımımı takip edebiliyorum.

Kullanım raporum aşağıdaki gibidir. Aktif bir internet kullanımı sonrası

Youtube 498 MB , Yandex navigasyon 5, MB , Chrome 259 MB

Olarak görünüyor. Çok aktif navigasyon kullanımına rağmen oldukça düşük bir veri miktarı var. Tarayıcı ve Youtube belirli aralıklarla kullanıldığı zaman çok fazla kota harcamamaktadır. Mail , instagram ve whatsapp gibi uygulamalar da standart kullanımda çok fazla kota harcamamaktadır.

Görüntülü görüşmeler tam bir kota düşmanıdır. Tango,Viber,skype,Line tarzı uygulamalarda yapmış olduğunuz görüntülü görüşmeler düşük kotalı kullanıcıların kotasının çok hızlı bir şekilde bitmesine neden olur.

Peki bu görüntülü görüşmelerde ne kadar sürede kaç Mb kota harcanır ?

Bu durum görüntülü görüşme yaptığınız uygulamanın görüntü kalitesine göre değişmektedir fakat ortalama bir hesap yaparsak;

Saniyede 100kb

1 Dakikada 6000,

1 saatte 360000 kb yani 360mb yapar

Line tarzı kaliteli görüntülü görüşme uygulamalarında saatte 600 MB’a yakın kota harcarsınız.

Eğer hattınızı Bilgisayarlarınızda kullanıyorsanız , yazılım güncellemelerini kapatmanız gerekmektedir. Standart bir Windows güncellemesi ortalama 100-200 MB internet paketi harcamanıza neden olmaktadır.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

3 yorum

  1. Ben ta 2006 oyunu oynuyorum online 1 ayda 75gb bitmiş bu onların oyunu bence ya nası bukadar biter 1 ayda

  2. Merhaba hocam kullandığım masaüstü bilgisayarım ve dizüstü bilgisayarım var.6 gb limitinde duran vınn kullanıyorum.Bu kullandığım üçüncü vınn oluyor.Birinci vınn’ı dört ay kullandım her şey normaldi!Bundan sonra mp3 indirmeye başladım internet kotam çabuk bitmeye başladı.Mesela internetten 5 gb’lik mp3,oyun veya program indirdiğim zaman üzerinde 5 gb yazıyor fakat kota 20-25 gb olarak harcanıyor,yada bunlar hariç internet sitelerinde gezindiğim zaman da aynı oluyor.Daha önce interneti komşuyla ortak kullanırken böyle bir durum yoktu.Lütfen bunun yani kotanın çabuk bitmesinin çözümü nedir söyler misiniz?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*