Anasayfa / İnternet / Internet Kotam Nasıl Dolar

Internet Kotam Nasıl Dolar

Bugün, neredeyse her internet kullanıcısının şikayet ettiği bir konu olan “Kota nasıl dolar” sorusuna cevap vereceğiz. Evinizdeki veya cep telefonunuzdaki internet kotanız nasıl dolar ? Kotanızı harcayan uygulamaları nasıl tespit edebilirsiniz? Tüm sorularınızın cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Türkcell, Vodafone, Türk telekom, TTnet Kotalı bir internet bağlantınız varsa, internetinizi çok bilinçli kullanmanız gerekiyor. Yüklediğiniz bir kota düşmanı uygulamalar, yüksek kalitede bir videolar, görüntülü görüşmeler vb. birçok işlem sırasında kotanızı çok kolay doldurabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Standart bir internet kullanımı ile, günümüzdeki internet kotalarını aşmadan kullanmanız çok kolaydır. Örneğin; telefonunuz için 3-4 GB internet oldukça iyi ve yeterlidir.

Reklamlar

Sadece gerekli işlemlerin yapıldığı internet bağlantılarında internet kotanızı doldurmanız çok zordur. Yüklediğiniz bir uygulama arka planda çok fazla veri çekiyorsa veya bilgisayarınızda otomatik olarak yapılan bir güncelleme internet kotanızı sömürebilir.

Internet kullanım analizleriniz

Cep telefonlarında kota analizi yapmak, bilgisayarlara göre daha kolaydır. Android veya iPhone telefonunuzda, mobil veri kullanım istetistiklerinizi kolayca kontrol edebilirsiniz.

Reklamlar
  • Android’de Ayarlar / Mobil veri seçeneklerini takip ederek,
  • iPhone’da Ayarlar / Hücresel’e ya da Mobil Veri’ye dokunun.

Açılan ekranda kotanızı hangi uygulama dolduruyor çok net bir şekilde görebilirsiniz. Mobil veri ekranında internet kullanımınızı da sınırlanırabilirsiniz.

Özellikle instagram uygulaması tam bir kota düşmanıdır. İnstagram’ı günlük düzenli olarak 10 dk kullanmanız, aylık internet kotanızı ortalama 3-4 GB kullanmanız anlamına gelmektedir. Otomatik oynatılan videolar, resimler vb. medyalar, kotanızı doldurmanıza sebep olmaktadır.

Kota düşmanı Videolar

Videolar internet kotanızın baş düşmanıdır. İzlediğiniz videolar görüntü kalitesine göre oldukça yüksek internet bağlantısı kullanmaktadır.

Bu konuda daha önce yazmış olduğumuz “Youtube veya film izlemek ne kadar kota harcar ?” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Görüntülü görüşme yazılımları

Telefonlarda çok sık kullanılan görüntülü görüşmeler tıpkı videolar gibi oldukça fazla internet kotası harcamaktadır. En azından görüşmelerin ortalama ne kadar kota harcadığını bilerek biliçli bir şekilde yaparsanız oldukça faydalı olacaktır. Piyasada bulunan yazılımlar aşağı yukarı aşağıdaki kadar veri harcamaktadır.

Saniyede 100kb 1 Dakikada 6000, 1 saatte 360000 kb (360mb)

1 saatlik bir görüntülü görüşme 360 MB kota harcar. Bu kullandığınız uygulama ve görüntü kalitesine göre değişiklik göstermektedir.

Otomatik güncellemeleri kapatın.

Özellikle bilgisayarlarda yapılan otomatik güncellemeler internetinizi çok fazla harcayabilir. Basit bir Windows güncellemesi 300-400 MB boyutlarda güncelleme dosyası indirebilir. Güncellemeleri kapatmak için aşağıdaki adımları takip edin.

Güncellemeleri Kapatmak için: Denetim Masası\Sistem ve Güvenlik\Windows Update\Ayarları değiştir Yolunu takip edin.

Önemli güncelleştirmeler menüsünden. Güncelleştirmeleri hiçbir zaman denetleme seçeneğini seçin.

windows güncelleme

Bu işlemleri yaparak en azından kotanızı daha kolay takip edebilirsiniz. internet analizlerinizi takip edebileceğiniz birçok farklı yazılıma Play Store ve Apple Store’dan ulaşabilirsiniz.

Sorularınızı yorum alanını kullanarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*