Anasayfa / İnternet / internet etiği nedir ?

internet etiği nedir ?

internet etiği, oldukça geniş bir kavramdır. İnternet etiğini kısaca ifade etmek gerekirse, kullanıcıların internetteki davranışlarını kapsayan, tüm kullanım alışkanlıkları bütünüdür. İnternet etiği: İnternet içeriğinde bulunan her türlü bilginin, faydalı ve ahlak çerçevesi içinde olmasıdır. Daha kısa bir tabirle, internet üzerinde iletişimde bulunurken doğru ve yanlış davranışları belirleyen kurallar bütünüdür.

Reklamlar

Bir kullanıcının başka bir kullanıcıyı rahatsız etmesi, internet etiğine uymamamaktadır aynı zamanda bir sosyal medya platformunun, kullanıcıların gizliliğine değer vermemesi de internet etiğinin ihlalidir.

Günümüzün en değerli ürünü, bilgidir. Gizlilik, bireyin kimliğini veya bilgilerini yalnızca seçilen kişilerin görmesini sağlamak ve anonim kalmak demektir. İnternetin, insanların büyük miktarda bilginin yaratılabileceği, saklanabileceği, erişilebileceği ve alınabileceğini bizlere göstermektedir. İnternet gizliliğine duyulan önem tahmin ettiğinizden de fazladır.

Reklamlar

Hepimizin bildiği gibi, internet etkili bir teknolojidir ve Kişisel İhlal, Aldatma, Gizlilik İhlali, Siber Zorbalık, Siber Müdahale, Hakaret, Kaçakçılık Teknolojisi veya sosyal sorumluluk ve Fikri Mülkiyet Hakları, yani telif hakkıyla korunan elektronik içerik gibi etik konular ortaya çıkarmaktadır. Etik ile ilgili birçok problem, internet teknolojisinin nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili politikaların veya kuralların bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Tabi birçok ülkede bu konuda ciddi yasalar var ve bu yasalar hala düzenlenmeye devam ediyor.

Nelere dikkat etmeliyim ?

Bir internet kulanıcısı olarak yapmanız gereken etik davranışların temellerini ele almak gerekirse;

  • İnternetin toplumumuzun temel bir bileşeni olduğunu kabul etmeliyiz.
  • E-posta kullanırken, sohbet ederken, sosyal ağlarda kaba veya kötü dil kullanmaktan kaçının. Karşınızdaki kişilere saygı gösterin.
  • Hiçbir kişinin özel bilgilerini talep etmeyin aynı zamanda kimse ile özel bilgilerinizi paylaşmayın.
  • Hiçbir telif hakkı alınmış ürün kopyalanmamalı, indirilmemeli veya başkalarıyla paylaşılmamalıdır.
Reklamlar

Bir yorum

  1. SAKDSFAGSFGFGFGFGFSFGFGFFYO

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*