Anasayfa / Yazılım / Intel True Key Nasıl Silinir

Intel True Key Nasıl Silinir

Reklamlar

Intel True Key hakkında son zamanlarda bilgisayarımdan nasıl silerim ? Nasıl kaldırırım? Şeklinde sorular almaktayız. Flash player güncelleme ve yüklemelerinde isteğe bağlı olarak sunulan True key yazılımı malesef normal yöntemler ile kaldırılamamaktadır. Program’ı kaldırmak istediğimiz zaman “Bir sorun oluştu. Lütfen bu pencereyi kapatıp tekrar deneyin” uyarısı ile karşılaşıyoruz. Zamanında Yandex’in yapmış olduğu bu zorlama Intel gibi bir firmaya yakışmadı. Bugünkü makalemizde yazılımı bilgisayarınızdan nasıl kaldıracağınızı anlatacağız.

Reklamlar

True Key nedir ? True key , Intel tarafından sunulan bir şifre yönetim yazılımıdır. Yüz tanıma, parmak izi veya özel güvenlik cihazlarınızı kullanarak sistemlere girişinizi daha hızlı ve güvenli yapmanızı vadeden bir yazılımdır. Arka planda çalışarak güçlü şifreler belirlemenize ve şifrelerinizi hatırlamanıza yardımcı olur. Bu özelliklerin hali hazırda bütün tarayıcılarda olduğunu da düşünürsek biraz gereksiz bir yazılım olabilir.

True key nasıl kaldırılır ?

Yazılım bilgisayarımıza yüklenmenin yanı sıra, tarayıcılara da eklenti olarak yüklenmektedir. Öncelikle tarayıcımızda bulunan eklentiyi kaldıralım.

Google Chrome: chrome://extensions/

Mozilla Firefox: about:addons

Tarayıcımızın eklenti sayfasına giriş yaptıktan sonra ; True Key by Intel Security eklentisinin yanında bulunan çöp kutusuna tıklayarak eklentiyi kaldırıyoruz.

Kaldırmayı onaylayın “True Key by Intel Security” kaldırılsın mı ?” seçeğine Kaldır diyerek devam ediyoruz. Dilerseniz Kötüye kullanım bildir seçeneğini işaretleyerek uygulamayı şikayet edebilirsiniz.

CTRL + ALT + DELETE tuş kombinasyonunu kullanarak görev yöneticisine giriş yapın. Arka planda çalışan tüm True Key ve McAfee.Truekey yazılımlarını tek tek seçerek işlemi sonlandırın. Yani yazılımların arka planda çalışmasını engelleyin.

İşlemlerin hemen yanında bulunan Hizmetler seçeneğine de giriş yaparak Truekey isimli çalışan bir servis varsa, sağ tıklayıp Hizmeti Durdur seçeneğine tıklayın. Bu sayede programın arka planda çalışmasını tamamen engellemiş oluyoruz.

Son olarak C: diskinde 2 adet TrueKey klasörü bulunuyor. Bunların ikisinide silmemiz gerekiyor.

  • C:\Program Files\Intel security\True Key
  • C:\Program Files\True Key

Bu dosya yolunu takip ederek klasörleri silin. Eğer silmenize izin vermiyorsa, görev yöneticisinde yazılıma ait çalışan servisler vardır. Yukardaki yolu takip ederek tekrar servisleri durdurmayı deneyin.

Bu işlemden sonra yazılım tamamen kaldırılmış olacaktır fakat dilerseniz, program ekle / kaldır’a girerek yazılımın kalıntılarını da silebilirsiniz.

İşlemleri tamamladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. True key silme sorunları veya merak ettiğiniz tüm konular için yorum gönderebilirsiniz. Aldığınız hata hakkında detayları iletirseniz tekrar yardımcı olabiliriz. Kolay gelsin.

 

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. Şarman Elibol

    Teşekkürler. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda silebildim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*