Anasayfa / Donanım / Format Atmanın Yararları ve Zararları Nedir ?

Format Atmanın Yararları ve Zararları Nedir ?

format atmak

Reklamlar

Bilgisayarınıza format atmak gerektiğinde Zararlı bir işlem mi yoksa yararlı bir işlem mi yapıldıgı hakkında bilginiz olmadıgı için kararsız kalabilirsiniz.

Öncelikle şunu belirteyim format sadece bilgisayarlar için yapılan bir işlem değidir.Günümüzde hemen hemen bütün teknolojik ürünlere format işlemi uygulanabilir.Herkesin anlayabileceği bir dilde konuşursak format işlemi bir nevi herhangi bir teknolojik ürünü fabrika ayarlarına geri döndürmek gibi bir şeydir.

Reklamlar

Hepimiz bilgisayarımızı hızlandırmak için,ilk aldığımız gün gibi hızlı ve seri olması için bilgisayarlarımıza format atarız ve bilgisayarın rahatladığını düşünürüz.Ancak bilgisayara format atmanın yararlarının yanında zararları da bulunmaktadır.

Bilgisayara Format Atmanın Yararları Nedir ?

Bilgisayara format atmaktaki amaç şüphesiz bilgisayarı rahatlatmak ve hızlandırmaktır.Atılan format aynı zamanda bilgisayarın sanal belleğini de rahatlatacaktır.Sanal bellek nedir diye soracak olursanız ; sanal bellek bilgisayarımız açıkken yapılan tüm işlemleri hafızasına kayıt eden bir bellektir.Mesela bir oyun veya herhangi bir tarayıcıyı açınca bu sanal belleğe geçer ve bu sayede açılır.Eğer böyle olmasa bilgisayarda her yaptığımız işlem yerel diskimize kayıt edilir ve yerel diskimiz kısa bir süre içinde dolup taşardı.Sanal bellek anlık bir hafızadır ve sürekli olarak yenilenir yani bilgisayarı kapatıp açtığımızda sanal bellek sıfırlanır.Fakat bilgisayarınız çok uzun süredir formatlanmamış ise sanal bellek bilgisayaro açar açmaz çok fazla şey çalıştırır bunları siz göremezsiniz.Bu durumda diskinize zarar gelebilir.Hatta eskiden xp işletim sistemine sahip bazı bilgisayarlarda “sanal bellek doldu otomatik 1 dakika içinde yeniden başlatılacaktır” gibi bir hata veriyordu hatırlarsanız .

Bilgisayara Format Atmanın Zararları Nedir ? 

Bilgisayarınız format atıldığında her ne kadar hızlansa da bunu sürekli olarak yapmak bilgisayarınıza zarar verecektir.Bunun nedeni nedir diye sorarsanız format atıldığı zaman C ve D sürücünüz sıfırlanır (Özel bir durum yok ise).Bu bilgiler hızlı biçimlendirme şeklinde silinir aksi halde eğer yavaş biçimlendirme yapılırsa bir biçimlendirme format belki 10 saat bile sürebilir.Disk her hızlı biçimlendirildiğinde daha hızlı bir biçimde çalışmaya başlar ve veri kaybına uğrar.Yani boyutunda çok az da olsa bir küçülme meydana gelir.Bunu şöyle düşünebiliriz ; herhangi bir kağıdın üzerine sürekli olarak yazı yazıp silin,yazıp silin bir süre sonra artık o kâğıt kullanılamaz hale gelecektir değil mi ? İşte bilgisayarın harddisk’i de çok sık format yer ise eğer belli bir süre sonra o harddisk kullanılamaz hale gelecektir.

Lisanslı bir antivirüs ile dikkatli bir sekilde kullandıgınız sürece format atmanızın bir önemi yoktur. Çok önemli problemler yaşamadıgınız sürece bilgisayarınıza format atmayın.

www.ozengen.com

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

9 yorum

 1. ÖĞRENECEĞİM

  7-8 yıl oldu atayımmı format 😀

 2. Yiğit Çakırdoğan

  Hocam benim bilgisayarım Acer V7 nitro GTX960M aygıt yöneticisine giriyorum
  ekran kartının yanında sarı ünlem var
  (Windows hata Kod(43) benzeri bi yazı geliyor, herhangi bi oyuna girdiğimde Laptop kalıcı olarak donuyor fişten çekip takıyorum, açtığımda ise ekran kartım İntel HD graphics oluyor
  NOT: driverları falan güncelledim

  FORMAT ATSAM DÜZELIRMI

 3. Benim bilgisiyarım kendi kendine oyun siliyor ekran kartı driverlerimi bile silmişliği var winrar windows media player vs hepsini siliyor klavye takılması var format atmak zorundayım yoksa elimde kalabilir.

 4. fps sorunu oluyor atmanın zararı olur mu

 5. Her yıl bilgisayar a format atmanın zararı olurmu

 6. benim 3 yıl oldu format atmamda bi sakınca yoktur dimi ? bazı oyunlarda fps sıkıntısı yaşıyorum düzelme olurmu ?

 7. yani sadece pc yavaşladığında ve 2 ayda bir yada ayda bir uygundur değil mi ? cevap verirseniz çok makbule geçer

  • 1 ya da 2 ay mı?
   6 ayda bir veya senede bir yapman yeterlidir.
   Ha özel bir durum varsa ayrı o zaman yapılması tabi ki de normaldir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*