Anasayfa / Donanım / Havalar ısınıyor “Laptop Soğutma Yöntemleri”

Havalar ısınıyor “Laptop Soğutma Yöntemleri”

laptop-ozengen

Reklamlar

Havaların ısınmasıyla birlikte Laptop , dizüstü bilgisayarlarda ısınma sorunu giderek artmaya başlamaktadır. Sıcak havalarda dizüstü bilgisayarlarda aşırı ısınma ve kapanma sorunlarıyla çok sık karşılaşırsınız. Özellikle yüksek grafik işlemlerinde ve oyunlarda bu ısınmayı bariz bir şekilde görebilirsiniz. Hatta bazı modellerde bilgisayarınıza sıcaklıktan dokunamazsınız.

Isınma sorunu bilgisayarınız performansının baş düşmanıdır. Isınma sonucunda bilgisayarınızın performansı aşırı derecede düşer hatta kullanılmaz hale gelebilir.  Bu tarz sorunlar bilgisayarın modeline göre farklılık göstersede , temel olarak yapılması gereken kurallar vardır.

Reklamlar

Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak Laptop’unuzu soğutabilir. Performansının düşmesini engelleyebilirsiniz. Dikkatle okumanızı öneririm. Ayrıca düzenli aralıklarla fan temizliği yapmanızda fayda var.

Is1nan Laptop
 • Laptop’unuzu düz zeminlerde kullanın. Kullandığınız alanın düz ve sert olması çok önemlidir. Bu sayede fanınızın sürekli kirlenmesini de engelleyebilirsiniz.
 • Kullandığınız alanda bilgisayarın havalandırma sisteminin kapalı olmaması gerekmektedir.
 • Bilgisayarınızı sürekli prize takılı olarak kullanıyorsanız , bataryanızı çıkartın. Batarya takılı iken bilgisayarınız aşırı derecede ısınabilir. Bu sıcaklık ekran kartı, işlemci ve yonga setlerini kötü yönde etkilemektedir.
 • Bilgisayarınızı internet ve ofis uygulamaları için kullanıyorsanız bu esnada güç seçeneklerinde güç tasarrufu modunu seçebilirsiniz. Bu tarz işlemler için aşırı performansa ihtiyacınız yoktur. Oyun veya grafik işlemciyi zorlayacak işlemler sırasında Yüksek performansı seçebilirsiniz. Bu sayede internet kullanımlarında aşırı derecede ısınma yaşamazsınız.
 • İleri düzeyde programlar veya oyunlar kullandığınız esnada arka planda çalışan bütün uygulamaları kapatmalısınız. Bu uygulamalar işlemcinizin aşırı derecede ısınmasına neden olur.
 • Kablolu internet kullanıyorsanız Wireless bağlantınızı devre dışı bırakın. Bu tarz gereksiz donanımları tasarruflu kullanarak ciddi anlamda güç tasarrufu sağlarsınız bu da tabiki cihazınızın ısınmasını engeller
 • Özellikle oyun kullanıcıları için Laptop soğutucularını şiddetle tavsiye ediyoruz. Soğutucular internet ve ofis uygulamalarında çok etkili olmasada oyun kullanıcıları için kesinlikle önemli bir bileşendir.

Tüm işlemleri kontrol ettikten sonra bilgisayarınızı bu şekilde kullanarak test edebilirsiniz. Bu önlemler sayesinde hem bilgisayarınızın kullanım ömrünü uzatırsınız, hemde performansınızı iyi bir seviyede kullanabilirsiniz.

Laptop Kullanıcılarının bilmesi gereken Bilgiler Makalemizede göz atmanızı öneriyoruz. Laptop’unuzun kullanımı hakkında önerilerimizi bulabilirsiniz.  Bu işlemleri yapmanıza rağmen bilgisayarınız hala ısınıyorsa yorum olarka Marka-model atarsanız tekrar yardımcı olabiliriz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

 1. 'Ali Büyükköroğlu

  Bilgisayarınızı sürekli prize takılı olarak kullanıyorsanız , bataryanızı çıkartın. Batarya takılı iken bilgisayarınız aşırı derecede ısınabilir. Bu sıcaklık ekran kartı, işlemci ve yonga setlerini kötü yönde etkilemektedir.
  *elektrik gidince ne halt edecez peki? pc ısınmasın derken o kadar yaptığımız pcde yazdığımız çizdiğimiz şeyden olacaz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*