Anasayfa / Sosyal Medya / Facebook Sayfalarında Gönderilerin Görünmeme Sorunu

Facebook Sayfalarında Gönderilerin Görünmeme Sorunu

facebook yorum

Facebook Artık işi tamamen ticarete döktü. ilk açılışında tamamen ücretsiz olarak lanse edilen bütün hizmetler zaman içinde neredeyse yazılımların deneme sürümüne döndü. 200 K sayfamızda yapmış oldugumuz bir gönderi maximum 7 bin kişiye ulaşmakta..

Reklamlar

Algoritma Değişti: Facebook Haberlerinizi Hayranlarınıza Göstermiyor

Geçen hafta Amerika’da yayınlanan haberlerde, EdgeRank algoritmasının 21 Eylül tarihinde değiştirildiğini okuduk.  Yapılan analizler artık Facebook sayfalarında paylaşılan içeriklerin, sayfanın hayranlarına ortalama %45 daha az ulaştığını gösteriyordu ve bu çok büyük ve önemli bir gelişme idi. Etkileşim oranından bağımsız olarak genel gösterim seviyesini neredeyse yarı yarıya düşüren Facebook, içerikleri göstermek için “promoted post” adı altında ödeme almak istiyordu ve bu durum bir tepki yaratmıştı.

sayfa gönderi

Türkiye Sayfaları Yara Aldı

Gelişmeler üzerine Türkiye’deki durumu pek çok sayfayı baz alarak analiz ettiğimizde benzer durumu görüyoruz. 21 Eylül tarihinden başlayarak farklı sektörlerden çeşitli sayfalarda %20-45 civarında kayıplar göze çarpıyor. Facebook, duvara girilen haberleri artık önemli ölçüde daha az kişiye gösteriyor!

Reklamlar

Gösterim sayısının azalmasının yanı sıra, gösterilerin daha kötü yerlere çekilmesi ile gösterileri gören kişi sayısı da aşağı düşüyor. Bu işlemler olurken virallik seviyesi aynı kalıyor ya da bir miktar yükselme gözüküyor, yani girişleri göstermemenin viralliğin / etkileşimin kötüleşmesi ile bir bağlantısı yok. Virallik olsa da Facebook gönderileri, etkileşimde bulunan kişilerin arkadaşlarına göstermiyor, tüm gösterimi sayfa hayranlarına (küçülen bölümüne) odaklıyor.

Hangi Girişler Daha Kötü Etkileniyor?

Genel olarak tüm girişlere yansımış gözüken bir durum söz konusu. Bununla birlikte yaptığımız analizlerde fotoğraf albümü ve video gibi girişlerin çok daha ciddi şekilde etkilendiğini görüyoruz. Facebook bu girişler için ücret ödenme ihtimalini yüksek gördüğü için normal şartlarda sayfa hayranlarına göstermiyor olabilir. Bir varsayım tabi.

Facebook’un Ayıbı

Ozengen.com ve diğer sayfalarımızda Video ,fotoğraf albümü linkler vs. derken neredeyse paylaşımlarımızı durdurmuş durumdayız. Profesyonel ve amatör kullanıcılar facebooktan giderek kopmaya başladı.

Global olarak da bir tepki geliyor, bu da çok doğal. Facebook’un sayfaların sağ bölümlerinde yer verdiği reklamlar bu tepkiyi almıyordu. Google gibi, bunları belli oranda orta bölümün üst alanına taşıması da belki daha hoş görülebilirdi.

Ama hayranlarınız ile iletişim kurun diyerek tüm şirketleri / markaları buraya çağırmak, sonra da duvara girdikleri yazıları, resimleri, videoları hayranlara göstermeyip bunun için para istemek gerçekten çok anlamsız.

Halka arz sonrası büyük baskı altında olmaları ve gelir yaratmak için çırpınmaları anlaşılabilir ama bunu normal çalışma sistemini bloke edip “haraç” isteyerek yapmanın tepki çekeceği açık olarak görülmeli.

Facebook, sitede toplanan bir milyar kullanıcısına güven duyuyor olabilir ama şirketleri / markaları “haraç” alabileceği varlıklar olarak görmek orta / uzun vadede kendi varlıklarını ciddi şekilde tehlikeye atacaktır.

 

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

7 yorum

 1. Ben denedim 3 farklı hesabımdan sorun bildirdim. Cevap dahi vermiyorlar.

 2. Benim sayfam duzeldi arkadaslar.ilk once facebook kisisel profil hesabinizdan facebook' a sorun bildirin.Ardindan bir sure sayfada gonderim yapmayin ( en az 1 hafta) daha sonra gunde en fazla2 paylasim yapin.facebook 20 gun sonra mesaj gonderiyor ve sayfa eskisi gibi cok tkipciye ulasiyor fakat bu noktaya dikkat edin,cok paylasim yapmayin cunku facebook cok paylasim yapan ve paylasimlarina cok begeni alan sayfalardan reklam ucreti almak icin bunu yapiyor.
  Hepsi bu.

 3. Samet Lekin aynen ya kurtulamayacakmıyız daha öncede olmuştu bana bu geçmişti ama bu geçmıyor facebook sayfam bu https://www.facebook.com/clupscaps

 4. Samet Lekin aynen ya kurtulamayacakmıyız daha öncede olmuştu bana bu geçmişti ama bu geçmıyor facebook sayfam bu https://www.facebook.com/clupscaps

 5. benım sayfamda bıtık kımse gormuyor paylasımlarımı

 6. benimde sayfamda aynı sorun var nasıl düzelttiniz

 7. Bu sorunu 2 gundur yasiyorum.
  Facebook sayfam
  15 bin kisilik gonderilerimi daha once 10 dk da 600 kisi gorurdu simdi sayfada1 saat duruyor 20 kisi goruyor.
  Lutfen caresi varsa yardim edin.
  Sayfam
  http://www.facebook.com/gelinlervekaynanalar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*