Anasayfa / Yazılım / CMD Ekranı ile Kullanıcı Hesabı Oluşturma ve Yönetme

CMD Ekranı ile Kullanıcı Hesabı Oluşturma ve Yönetme

Windows işletim sistemlerinde, CMD komut satırını kullanarak birçok işlemi yapabilirsiniz. Bilgisayarda kullanıcı hesabı oluşturma ve bu hesabı yetkilendirme işlemi, arayüz üzerinde oldukça uzun süren bir işlemdir.

Reklamlar

CMD komut satırını kullanarak iki komut ile kullanıcı hesapları oluşturabilir, bu hesaplara istediğiniz kullanıcı grubu yetkisini verebilirsiniz. Komutları kullanarak bu işlemi yapmak daha pratik bir işlemdir. Özellikle işlemi birden fazla cihazda yapmanız gerekirse işlemleri oldukça kısaltacaktır.

Windows işletim sistemlerinde kullanabileceğiniz tüm komutlar için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. #Windows cmd komutları

Reklamlar

Kullanıcı hesabı nasıl açılır ?

Kullanıcı hesabı açmak için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz. Görselde örnek olarak Ozengen.com kullanıcısı açarak şifreyi 123456 tanımladığımızı görebilirsiniz.

net user /add [username] [password]

Kullanıcı hesabı nasıl yetkilendirilir ?

Açtığınız kullanıcı hesabını yetkilendirmek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz. Mevcut kullanıcı ve hesap şifresini girerek, kullanıcıyı istediğiniz gruba dahil ederek yetkilendirme işlemini tamamlayabilirsiniz.

new localgroup administrators [username] /add

Domain’e kullanıcı eklemek veya ekli kullanıcı hesaplarını silmek için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz. Daha fazla net user komutları için Net user ? komutunu kullanabilirsiniz.

/add = Yeni kullanıcı eklemek için kullanılır.

/domain = Domain’e kullanıcı eklemeye yarar.

/delete = Kullanıcıyı tamamen siler.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*