Anasayfa / Windows 10 / Çift monitör-ekran nasıl yapılır

Çift monitör-ekran nasıl yapılır

Günümüzde, özellikle iş yerlerinde çift monitör kullanımı neredeyse zorunluluk haline geldi. Birden fazla işi takip etmek için tek monitör artık yeterli olmadığı için, kullanıcılar çift monitör hatta üçlü monitör kullanımına geçmiş durumda. Windows ekran yansıtma özelliği ile monitör, televizyon ve projeksiyon gibi tüm görüntü aygıtlarında ekranınızı kullanabilirsiniz.

Reklamlar

Çift ekran kullanırken iki farklı seçeneğiniz var; Ekranı genişleterek tek ekran gibi kullanabilir veya ekranı yineleyerek görüntüyü çoğaltabilirsiniz. Bilgisayarda çift ekran kullanabilmek için VGA, DVI, HDMI veya Display Port kullanabilirsiniz. Aşağıdaki anlatımları, ekran ve pc bağlantılarını yaptıktan sonra uygulayabilirsiniz.

Çift monitör nasıl kullanılır ?

Monitör bağlantınızı yaptıktan sonra Windows + P kısayoluna basarak, ekran yansıtma ayarlarını görebilirsiniz. Seçenekler arasında ok tuşlarını kullanarak gezinebilirsiniz.

Reklamlar

1. Sadece bilgisayar ekranı: Görüntünün sadece birinci ekranda görünmesini istiyorsanız bu seçeneği kullanabilirsiniz.

2. Yinele: İki ekranda da aynı görüntüyü kullanmak için bu yinele seçeneğini kullanabilirsiniz.

3. Uzat: Uzat seçeneği ile, ekranı genişletebilirsiniz. Yani bir ekranda Excel ile çalışırken, diğer ekranda internet kullanabilirsiniz. Ekranı dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

4. Sadece ikinci ekran: Görüntüyü sadece ikinci ekrana yansıtır. Özellikle laptop’a monitör takan kullanıcılar tarafından tercih edilir. Bu seçenek sayesinde laptop ekranı kapanır ve sadece monitör ekranı aktif olur.

Windows 7, 8 ve 10 işletim sistemlerinde, bu yöntem ile ekranınızı kolaylıkla çoğaltabilirsiniz.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*