Anasayfa / İnternet / Chrome Virüsü Nasıl Temizlenir Çözüm

Chrome Virüsü Nasıl Temizlenir Çözüm

chrome virüs

Reklamlar

Google tarafından geliştirilen Chrome , günümüzde en çok kullanılan ağ tarayıcısı ‘dır. Hızlı , kolay kullanım ve Güvenlik dolayısıyla kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen tarayıcı ünvanını kısa sürede ele geçirmiştir. Kullanım oranının çok yüksek olmasıyla birlikte Chrome için birçok virüs ve zararlı yazılımlar ortaya çıkmıştır. Bu virüsler sahte linkler, ücretsiz yazılımlar,sosyal medya , zararlı programlar ile bilgisayarınıza bulaşmaktadır.

En basit yöntemler ile Chrome virüslerini temizlemeyi anlatacağız.

Reklamlar

Chrome Virüs belirtileri:

Ana sayfa değişiklikleri.

Kendiliğinden açılan reklamlar.

İnternet yavaşlama sorunları.

Arama sonuçlarında değişiklikler.

Farklı sayfalara yönlendirmeler.

Buna benzer sorunlar tarayıcınıza virüs bulaştığını göstermektedir. Şimdi sizlere Chrome virüs temizleme yollarını anlatacağız. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak tarayıcınıza bulaşan bütün virüsleri temizleyebilirsiniz.

Öncelikle Adwcleaner programı ile virüslerin hepsini temizliyoruz.

AdwCleaner programını indirip bilgisayarımıza kuruyoruz . AdwCleaner başlamadan önce, tüm açık programları ve internet tarayıcıları kapatın , sonra AdwCleaner simgesine çift tıklayın . Windows, AdwCleaner çalıştırmak isteyip istemediğinizi  soracaktır. Programın çalışmasına izin verin lütfen..İNDİR

adwcleaner01

Taramayı yaptıktan sonra virüsleri silebilirsiniz. Program virüsler hakkında size bilgiler verecektir.

adwcleaner02

Tarama bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Ana Sayfa Kısayol değişikliği

Chrome virüslerini temizledikten sonra hala ana sayfanızı değiştiremiyorsanız tarayıcıya ekli olan sitelerin kısayolunu aşağıdaki işlemi uygulayarak silebilirsiniz.

tarayıcılar-hijack

Bütün tarayıcılarınızda aşağıdaki işlemi yapın. Örnek olarak mozilla firefox işlemini anlatıyoruz.

Kullandığınız tarayıcıya sağ tıklayıp / Özellikler‘e giriş yapın.

Hedef dizininde tarayıcı.exe ‘den sonra gelen bütün linkleri temizleyin. Bütün hijacker yazılımlar tarayıcınızın ana sayfasına aynı çalışma sistemi ile bulaşır. Bu işlem kesinlikle çok önemlidir. Yukardaki yaptığımız işlemin başarılı olması için önem taşır.

chrome exe

Tarayıcıların hedef dizini aşağıdaki gibi olmalıdır;

  • Internet Explorer  : “C: \ Program Files \ Internet Explorer \ iexplore.exe” Windows 32-bit veya “C: \ Program Files \ Internet Explorer (x86) \ iexplore.exe” için Windows 64-bit için.
  • Mozilla Firefox  : “C: \ Program Files \ Mozilla Firefox \ firefox.exe” Windows 32-bit veya “C: \ Program Files (x86) \ Mozilla Firefox \ firefox.exe” için Windows 64-bit için.
  • Google Chrome  : “C: \ Program Files \ Google \ Chrome \ Application \ chrome.exe”

Son olarak tarayıcımızı resetleyerek ilk günki gibi temiz bir hale getiriyoruz.

Chrome Sıfırlama

chrome sıfırla

  1. Tarayıcı araç çubuğunda Chrome menüsünü chrome ayarlar  tıklayın.
  2. Ayarlar‘ı seçin.
  3. Gelişmiş ayarları göster‘i tıklayın ve “Tarayıcı ayarlarını sıfırlama” bölümünü bulun.
  4. Tarayıcı ayarlarını sıfırla‘yı tıklayın.
  5. Görüntülenen iletişim kutusunda Sıfırla‘yı tıklayın. Not: “Mevcut ayarlarınızı bildirerek Google Chrome’u daha iyi hale getirmemize yardımcı olun” onay kutusu seçildiğinde, Chrome ayarlarınız anonim olarak Google’a gönderilir. Bu ayarları bildirmeniz trendleri analiz etmemize ve gelecekte istenmeyen ayar değişikliklerini önleyecek çalışmalar yapabilmemize olanak sağlar.

————–

Yukardaki işlemleri yaparak Chrome virüslerinden tamamen kurtulabilirsiniz. Windows xp , Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemlerinde işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Google chrome hakkında sorularınızı yorum olarak bizlere iletirseniz cevaplamaya çalışırız.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

2 yorum

  1. Faydalı olmuş teşekkürler

  2. s.a arkadaslar 6 saattir bu virüsü temizlemek icin urastim.sonunda basardim.normalde yorum yapmam ama benim gibi olanlar icin yapiyorum.nekadar sinir bozucu deyilmi herneyse nasil yaptim.bazi dosyalar sistem donanimdan kalkmiyor.nedeni onlar.onun icinde sistem geri yükleme yaparak 1 hafta yada daha onceki bir tarihi decerek geri yükleme yapin.bende ise yaradi.lanet olsun o arama motoruna 🙂 belki bi faydam olur dedim….

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*