Anasayfa / Web Tasarım / Alexa Nedir ? Alexa Hakkında Hersey

Alexa Nedir ? Alexa Hakkında Hersey

alexa

Reklamlar

Alexa Nedir ? Neye Yarar Alexa hakkında merak ettiğiniz herşey

Sayfamız yeni oldugu için gercek degerleri yansıtmamaktadır.

Reklamlar

http://www.alexa.com/siteinfo/ozengen.com

Alexa sponsor yada reklam verenler için,site trafiğini yani o sitenin aldığı hiti öğrenmeye yarayan bir araçtır.Alexa sitenizin almış olduğu hite göre sitenizi bir sralamaya sokar.Bunu televizyonlardaki programların aldığı reytinge göre sıralanmasına örnek gösterebilirsiniz.

Alexa sıralamayı neye göre belirliyor ?

Alexa toplistler gibi çalışmaz.Kendine özgü kriterleri vardır.Alexa istatistiklerini,kullanıcıların bilgisayarlarına yüklemiş oldukları alexa tools isimli programdan alır.Alexa’nın kalite kriterleri şunlardır.

1) Visitor Loyalty : Ziyaretçi bağlılığı anlamına gelen bu kelime,alexanın en önemli kalite kriterlerinden biridir.Belirli insanlar bir web sitesini sürekli takip ediyorlarsa,bu sitenin gelişme sağladığını söyleyebiliriz.

2) Visits Duration : Ziyaretçilerin sitede kalma süresi anlamına gelir.Eğer insanlar bir web sitesinde uzun süre kalıyorlarsa,bu internet sitesinin içeriği kalitelidir.Bu da başka bir kriter ölçme yoludur.

3) Sayfa Görüntülenme Faktörü : Ziyaretçilerin,internet sitesinin diğer sayfalarını gezmeleri,sitenin toplam sayfa gösterim sayısını arttırmaktadır.Buda alexa için önemlidir.

4) Tekil Hit : En önemli faktördür.Tekil hitten kasıt şudur : Sürekli farklı insanların sitenize girmesi… Çünkü çeşitli hilelerle sayfa gösteriminizi arttırabilirsiniz.Ancak alexada bu tek başına yeterli değildir.Ziyaretçilerin tüm sayfaları gezmesi dışında,sitenize yeni başka insanların girmesi çok daha önemli bir faktördür.

5) Bookmarking : Alexa için bir internet sitesine giriş, arama motorları yoluylamı yoksa insanların direk adres çubuguna o internet sitesinin web adresini yazarakmı girdikleri çok önemlidir.İnternet sitesi adresinin çok bilinen veya marka değerine sahip bir isim olması kalite kriteri açısından önemlidir.

Alexarank ‘ın bana faydası varmı ?

Reyting ölçme şirketleri reyting bilgilerini televizyonlara satarlar.Alexada bu bilgileri arama morotlarına satmaktadır.Google’ın amacı kaliteli sitelerin aramalarda üst sıralarda çıkmasını sağlamaktır.Tabiki kaliteli,özgün içeriğe sahip siteler üst sıralarda çıkacaktır.İşte bu noktada Alexa’dan raporlar satın alır.İyi bir siteyseniz alexada yükselirseniz dolayısıyla google içinde değerli bir site olursunuz.Sayfalarının hem üst sıralarda çıkar hemde daha çabuk indexlenirsiniz.

Bu konuyu anlatmamdaki amaç şuydu.Ptp bölümünde “ptp nedir” isimli yazıyı okuduysanız,ptp siteleri internet sitelerimize sürekli tekil hit göndermektedirler.Örneğin Ptp sitelerden amaca uygun bir PTP gösterim reklamı aldığımızda,sitemize sürekli hit yağacaktır.Üstelik bunlar tekil hittir.İp adresleri farklı kişilerdir.Aynı insanlar değildirler.Alexa rankındada tekil hit kriteri önemli olduğundan dolayı bunu belirtmek istedim.Alexa ile google arasında önemli bir bağlantı vardır.

Peki ne tarz ptp reklamları almalıyız ?

Bu bölümü okumadan önce lütfen ptp nedir yazımı okuyunuz.Aksi taktirde pek bir şey anlamayacaksınız.

Ptp sitelerinde birçok reklam vardır.Örneğin email reklamları ile üyelerine email gönderirler.Ancak bu bizim için pahalıya gelir.Bu reklamlar genelde ürün satan siteler içindir.İnternet sitesinin tanıtımı ve internet adresi yer alır.Ptp sitesinde anlatmış olduğum gibi bu reklamların hangi ülkelerde yayınlanacağınıda belirlemektesiniz.Bizim için en uygun reklam PTP Rotar Views’tır .Böyle bir reklam aldığımızda web sitemiz, ptp gösterim linkinde sayfanın ortasında yer alır.Gayette ucuzdurlar. Ayrıca bu reklamlar ptp sitesinden ptp sitesine fiyatları değişir.Örneğin bir siteden reklam alırısnız,günde 10bin kişi sitenize girerken diğeri daha ucuzdur ancak 1000 kişi dahi girmez.

“No-minimum” sitesinden sizlere birkaç örnek.Advertise bölümüne girdiğinizde…

paid to promote visitors kısmında reklam ücretleri gözükmektedir.Şu an ücretler şu şekilde

2000 gösterim $2,25
5000 gösterim $4,50
10000 gösterim $7,50
25000 gösterim $13,50
100000 gösterim $34,50

Acıklamada günde 170.000 ptp link gösterimi yaptıklarını yazmıslar.Tabiki bir çok reklam veren var.Günde nekadar hit alabileceğinizi kestirmek güç ancak, size önerim ufak paketler alın ancak birçok ptp sitesiyle çalısın örnegin 2000 lik paketler alıp 10 ayrı ptp sitesiyle çalıştığınızda etkiyi görürsünüz.Tek bir yerden 10.000 gösterim aldınız ve günde sitenize 500 hit geldiğini düşünürsek paketiniz asla bitmez ve pek fazla etkisi olmaz ancak daha çok etki için az paket ve çok şirketle çalışmak en iyisi… Bir tek dezavantajı size daha pahalıya mal olması.Çünkü 2000 lik paket sitede 2,25 dolar iken 5 kat büyük 10.000 gösterim 7,50 dir.Paketler büyüdükçe fiyat inanılmaz azalmaktadır.

Donkeymails reklamları daha pahalıdır.benim tercihimde herzman donkeymailstir.Gösterim sayısı no-minimum ptp sitesinin 2 katıdır.

Burda şunuda belirtelim.Yenisiniz.hangi ptp sitesi etkili sorusunu sorabilirsiniz.Donkeymailsin approved sites bölümüne girdiğimizde,diğer sitelerden bu siteye yapılmış gösterim sayılarını görebilirsiniz.Örneğin geçen ay Spacesharead sörf sitesinde donkeymails ptp link gösterimi toplam 900.000 dir.İnsanlar donkeymailsle çalışmışlardır.Ancak örneğin bir başka kaliteli deep-c-links isimli ptp sitesine ise bu trafik sitesinden gönderilen hit ise sadece 15000 dir.Burdan çıkan sonuç insanlar donkeymailsle çalışmaktadır.Dolayısıyla bu ptp sitesiyle çalışırsanız çok yogun hit alabilirsiniz.

Bunların dışında trafik sitelerinden sörf yapıp puan kazanıp sitenizin reklamını verebilirsiniz.Belki para harcamazsınız ama gerçekten zor bir yöntemdir.

www.ozengen.com

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. davetiye fiyatları

    teşekkürler bu mekale işe yarayacak ve 1000 site arasına girecez inşallah.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*