Anasayfa / Mobil / 2013’ün En Gözde Uygulaması “Vine”

2013’ün En Gözde Uygulaması “Vine”

vine_android

Reklamlar

Geçtiğimiz sene Haziran ayında yayınlanan ve Ekim ayındaTwitter tarafından satın alınmasıyla popülaritesini daha da artıran Vine 2013′e damgasını vurdu. Bu yılın ilk üç çeyreği içinde %403′lük bir büyüme oranına ulaşan video paylaşım uygulaması dünyanın en hızlı büyüyen uygulaması ünvanını da böylelikle sahiplenmiş oldu.

Instagram‘a video özelliğinin eklenmesiyle Vine’ın popülaritesinin azalacağı söyleniyordu. Her ne kadar en popüler fotoğraf paylaşma uygulamalarından biri olan Instagram video özelliği ile atağa geçse ve Vine’ı bu alanda bir rekabete itse de bu Vine’ı beklenilen kadar çok etkilememiş gözüküyor.

Reklamlar

Zira Vine Ağustos ayında 40 milyon kayıtlı kullanıcıya ulaştığını açıklamış ve o dönemde 2,5 ay gibi kısa bir süre içinde kullanıcı sayısını 3 katına çıkardığını göstermişti. Kendi fenomenlerini yaratmaya devam eden Vine’ın 2013′ün en hızlı büyüyen mobil uygulamaları arasına büyük bir farkla birinci sıraya yerleşmesi de popüler uygulamanın kullanıcı sayısının beklediğimizden daha hızlı artırdığını gösteriyor.

Mashable‘da yer alan sıralamaya göre %403 gibi rekor bir büyüme oranına ulaşan Vine’ı ikinci sırada Flickr takip ediyor. 2013′te %146′lık bir büyümeye ulaşan Flickr’ın arkasına Yahoo desteğini almış olması bunda önemli bir etken. Üçüncü sırada ise %130′luk bir oranla Vine’ın ezeli rakibi Instagram geliyor.

İlk üç sıradan da anlaşılabileceği gibi 2013′e fotoğraf ve video paylaşım uygulamaları damgasını vurmuş durumda. Bu da mobil kullanıcı alışkanlıklarını analiz etmek için önemli bir veri değeri taşıyor. Bu üç uygulamayı ise sırasıyla Whatsapp, Facebook, Skype, YouTube, Twitter, Foursquare ve Facebook Messenger takip ediyor.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*