Anasayfa / Donanım / Windows’ta disk sürücüsü nasıl gizlenir

Windows’ta disk sürücüsü nasıl gizlenir

Windows işletim sistemlerinde yerel disk sürücülerinizi gizleyebildiğinizi biliyor muydunuz ?

Reklamlar

Kurtarma diski veya sistemin kullandığı bir bölümü gizleyerek masaüstü uygulamalarında görünmesini engelleyebilirsiniz. Kurtarma bölümünün veya başka bir sürücünün nasıl gizleneceği resimli anlatımda açıklanmıştır. Gizlediğiniz bölüm hala disk yönetim araçları tarafından görülebilir, ancak Explorer ve normal masaüstü uygulamalarında görünmeyecek. Gelecekte her zaman bir sürücü harfi atayabilir ve görünür olmasını sağlayabilirsiniz.

Disk bölümü nasıl gizlenir ?

Bölümleri gizlemek için diskpart komutu kullanmanız gerekir . İlk önce, gizlemek istediğiniz bölümün sürücü harfini tanımlayın. Bu bilgisayarı Windows 10’da Dosya Gezgini’nde veya Windows 7’de Windows Gezgini’nde Bilgisayar’ın altında bulabilirsiniz. Örneğin, aşağıdaki ekran görüntüsünde “G:” sürücüsünü gizlemek istiyoruz.

Reklamlar

Başlat menünüzü açın, arama kutusuna “cmd” yazın, “Komut İstemi” seçeneğine sağ tıklayın ve “Yönetici Olarak Çalıştır” komutunu seçin.

Aşağıdaki komutu yazarak enter’a basın

diskpart

Disklerinizi listelemek için aşağıdaki komutu kullanın.

list volume

Gizlemek istediğiniz bölümün numarasını tanımlayın. Örneğin, yukarıdaki ekran görüntüsündeki “bölüm 1” olarak gördüğümüz G: sürücü harfiyle gizlemek istiyoruz.

select volume 1

Sürücü harfini kaldırmak için aşağıdaki komutu çalıştırın:

remove letter=G

Kurtarma bölümü veya istediğiniz herhangi bir disk bölümünü sildiniz. İşlem bu kadar ! İşinize yaramayan ve sizi rahatsız eden tüm bölümleri bu şekilde gizleyebilirsiniz.

Reklamlar

Bir yorum

  1. harikasın dostum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*