Anasayfa / Yazılım / Windows “Dizin Bozuk veya Okunamaz Durumda” Çözümü
Sponsorlu Bağlantılar

Windows “Dizin Bozuk veya Okunamaz Durumda” Çözümü

dizin-bozuk-veya-okunamaz

Sponsorlu Bağlantılar

Windows 7 , 8 ve 10 işletim sistemlerinde karşılaşılan “Dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda” hatasının çözüm yollarını anlatacağız. Sistemin hazır olmadan kapatıldığı veya disk üzerinde işlem yaparken işlemlerin yarım kalması durumunda , hatalarla karşılaşabilirsiniz. Genellikle yazılımsal bir onarma işlemi ile sorun giderilebilir fakat diskte fiziki bir hata varsa burada işlem biraz daha zor olabilir.

Chkdsk komutu ile disk onarma işlemini başlatmak için, Başlat’a tıklayıp arama bölümüne CMD yazarak komut satırına giriş yapıyoruz.

Chkdsk /f c: 
Diskteki hataları düzeltir. Diskin kilitlenmesi gerekir. Chkdsk sürücüyü kilitleyemezse, bilgisayarı yeniden başlattığınızda sürücüyü denetlemek isteyip istemediğinizi soran bir ileti görüntülenir.
Chkdsk /r c:
Bozuk kesimleri bulur ve okunabilir bilgileri kurtarır. Diskin kilitlenmesi gerekir.

Komut satırına giriş yaptıktan sonra öncelikle birinci komutu deneyiniz. Bu komuttan sonra disk kontrolleri yapılarak sorunlu dosyalar onarılmaya çalışılacaktır. Eğer diskinizde donanımsal bir sorun yoksa muhtemelen bu işlemden sonra dosyalarınızı açabilirsiniz.

chkdsk

Windows üzerinde Denetleme yapmak istediğiniz diske sağ tıklayıp/Özellikler / Araçlar seçeneğine girerek “Şimdi denetle”  seçeneğine tıklayarak işlemi yapabilirsiniz.

disk denetle

Sponsorlu Bağlantılar

Denetleme işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp tekrar dosyayı açmayı deneyiniz. Alternatif olarak farklı bir bilgisayara diski takarak deneyebilirsiniz.. Chkdsk, ancak $UsnJrnl dosya $LogFile dosya $UsnJrnl dosya bulunduğundan, tüm NTFS birimleri yeniden başlatmak için de kullanabilirsiniz. Dosya kullanan bir program ilk yazma isteği yaptığında bir birimde bir $UsnJrnl dosyası oluşturulur. Chkdsk yalnızca yeniden başlatmak $LogFile dosyasını kullanarak günlük dosyası boyutunu değiştirdiğinizde chkdsk volume_drive_letter: /f /l:new_size komutu. Hata devam ediyorsa yorum atarsanız tekrar yardımcı olabiliriz. Kolay gelsin.

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. Çok sagolun harici diskimin icini goremiyordum verdiginiz komutla hallettim. Emeginize saglik.

Bir Yorum Yazın