Anasayfa / Yazılım / Windows “Dizin Bozuk veya Okunamaz Durumda” Çözümü

Windows “Dizin Bozuk veya Okunamaz Durumda” Çözümü

dizin-bozuk-veya-okunamaz

Reklamlar

Windows 7 , 8 ve 10 işletim sistemlerinde karşılaşılan “Dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda” hatasının çözüm yollarını anlatacağız. Sistemin hazır olmadan kapatıldığı veya disk üzerinde işlem yaparken işlemlerin yarım kalması durumunda , hatalarla karşılaşabilirsiniz. Genellikle yazılımsal bir onarma işlemi ile sorun giderilebilir fakat diskte fiziki bir hata varsa burada işlem biraz daha zor olabilir.

Chkdsk komutu ile disk onarma işlemini başlatmak için, Başlat’a tıklayıp arama bölümüne CMD yazarak komut satırına giriş yapıyoruz.

Reklamlar

Chkdsk /f c: 
Diskteki hataları düzeltir. Diskin kilitlenmesi gerekir. Chkdsk sürücüyü kilitleyemezse, bilgisayarı yeniden başlattığınızda sürücüyü denetlemek isteyip istemediğinizi soran bir ileti görüntülenir.
Chkdsk /r c:
Bozuk kesimleri bulur ve okunabilir bilgileri kurtarır. Diskin kilitlenmesi gerekir.

Komut satırına giriş yaptıktan sonra öncelikle birinci komutu deneyiniz. Bu komuttan sonra disk kontrolleri yapılarak sorunlu dosyalar onarılmaya çalışılacaktır. Eğer diskinizde donanımsal bir sorun yoksa muhtemelen bu işlemden sonra dosyalarınızı açabilirsiniz.

chkdsk

Windows üzerinde Denetleme yapmak istediğiniz diske sağ tıklayıp/Özellikler / Araçlar seçeneğine girerek “Şimdi denetle”  seçeneğine tıklayarak işlemi yapabilirsiniz.

disk denetle

Denetleme işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp tekrar dosyayı açmayı deneyiniz. Alternatif olarak farklı bir bilgisayara diski takarak deneyebilirsiniz.. Chkdsk, ancak $UsnJrnl dosya $LogFile dosya $UsnJrnl dosya bulunduğundan, tüm NTFS birimleri yeniden başlatmak için de kullanabilirsiniz. Dosya kullanan bir program ilk yazma isteği yaptığında bir birimde bir $UsnJrnl dosyası oluşturulur. Chkdsk yalnızca yeniden başlatmak $LogFile dosyasını kullanarak günlük dosyası boyutunu değiştirdiğinizde chkdsk volume_drive_letter: /f /l:new_size komutu. Hata devam ediyorsa yorum atarsanız tekrar yardımcı olabiliriz. Kolay gelsin.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

4 yorum

  1. Çok sagolun harici diskimin icini goremiyordum verdiginiz komutla hallettim. Emeginize saglik.

  2. dediğinizi aynen yaptım. Okunamaz haldeki bazı videoların belli kısımlarını izleyebiliyorum şimdi. Teşekkür ederim. ama bi sorun var: videoların boyutu küçüldü. 1 saatlik video 30-35 dk oldu. Acaba boyutu küçülen videoları eski boyutlarına getirebilir miyim??? Yoksa o bozuk olan kısımlar hiç mi düzelmezdi.

  3. Merhabalar bende steamda unturnede girerken aynı hatayı veriyor bunları yapıyorum ama olmuyor sorunu bilen varmı?

  4. selamlar senin dediklerinin hepsini yaptım ama yinede açılmıyor başka bir çözüm varmı tşk

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*