Anasayfa / Yazılım / Windows “Dizin Bozuk veya Okunamaz Durumda” Çözümü

Windows “Dizin Bozuk veya Okunamaz Durumda” Çözümü

dizin-bozuk-veya-okunamaz

Reklamlar

Windows 7 , 8 ve 10 işletim sistemlerinde karşılaşılan “Dosya veya dizin bozuk ve okunamaz durumda” hatasının çözüm yollarını anlatacağız. Sistemin hazır olmadan kapatıldığı veya disk üzerinde işlem yaparken işlemlerin yarım kalması durumunda , hatalarla karşılaşabilirsiniz. Genellikle yazılımsal bir onarma işlemi ile sorun giderilebilir fakat diskte fiziki bir hata varsa burada işlem biraz daha zor olabilir.

Chkdsk komutu ile disk onarma işlemini başlatmak için, Başlat’a tıklayıp arama bölümüne CMD yazarak komut satırına giriş yapıyoruz.

Reklamlar

Chkdsk /f c: 
Diskteki hataları düzeltir. Diskin kilitlenmesi gerekir. Chkdsk sürücüyü kilitleyemezse, bilgisayarı yeniden başlattığınızda sürücüyü denetlemek isteyip istemediğinizi soran bir ileti görüntülenir.
Chkdsk /r c:
Bozuk kesimleri bulur ve okunabilir bilgileri kurtarır. Diskin kilitlenmesi gerekir.

Komut satırına giriş yaptıktan sonra öncelikle birinci komutu deneyiniz. Bu komuttan sonra disk kontrolleri yapılarak sorunlu dosyalar onarılmaya çalışılacaktır. Eğer diskinizde donanımsal bir sorun yoksa muhtemelen bu işlemden sonra dosyalarınızı açabilirsiniz.

chkdsk

Windows üzerinde Denetleme yapmak istediğiniz diske sağ tıklayıp/Özellikler / Araçlar seçeneğine girerek “Şimdi denetle”  seçeneğine tıklayarak işlemi yapabilirsiniz.

disk denetle

Denetleme işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatıp tekrar dosyayı açmayı deneyiniz. Alternatif olarak farklı bir bilgisayara diski takarak deneyebilirsiniz.. Chkdsk, ancak $UsnJrnl dosya $LogFile dosya $UsnJrnl dosya bulunduğundan, tüm NTFS birimleri yeniden başlatmak için de kullanabilirsiniz. Dosya kullanan bir program ilk yazma isteği yaptığında bir birimde bir $UsnJrnl dosyası oluşturulur. Chkdsk yalnızca yeniden başlatmak $LogFile dosyasını kullanarak günlük dosyası boyutunu değiştirdiğinizde chkdsk volume_drive_letter: /f /l:new_size komutu. Hata devam ediyorsa yorum atarsanız tekrar yardımcı olabiliriz. Kolay gelsin.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

10 yorum

  1. dediğinizi yaptım açıldı ama içindeki resimler gözükmüyüor ne yapmalıyım

  2. merhaba başımdan geçeni anlatmak istiyorum çözümü varmıdır yardımcı olursanız iyi olur 500 gb laptop harddiskini harici kablo ile usb yerine takıp içine girip istedigimi yapabiliyordum ancak içinde virüs olduğu için normal kullandıgım laptopuma temiz format atıp virüs programı yükledim tekrar bağladım elimdeki kabloyla harddiski o ana kdr çalışıyordu kablo tam oturmadıgı için harddisk gelip gidiyordu ama normal sıkıntısız çalıştırmayı başardım virüs programını açıp o harddiski gösterip tüm içinde olan resimleri videoları programları şarkıları vs virüs taratmaya başladım 180 gb falan dı içindeki olan dosyalarım ancak virüs taraması bittikten sonra bilgisayarı kapayıp açtım bilgisayar açıldıktan sonra bilgisayarıma girdim c d bölümüne girdiğimde dosya ve dizin bozuk ve okunamaz durumda yazmaya başladı ne denediysem olmadı harddiski düz bilgisayara bağladıktan sonra windows 10 kurulumu cdsini takıp format ekranına geldim bölüm oluşturma yerine girip baktıgımda 500 gb olan harddisk 2ye bölünüktü c ve de olarak 232 gb 232 gb 2side dolu olmasına rağmen boş gözüküyor iptal edip kapattım kurulum ekranını harddisk normal çalışıyor ne olmuş olabilir biçimlendirip kurulum yapsam yapıcak ancak içinde önemli dosyalarımı kurtarmaya çalışıyorum amacım bu arkadaşlar acil yardım edebilecek olan var mı bu konuda ?

  3. DENİYORUM AMA OLMUYOR BAŞKA BİR YOLU VARMI ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  4. selamlar senin dediklerinin hepsini yaptım ama yinede açılmıyor başka bir çözüm varmı tşk

  5. Merhabalar bende steamda unturnede girerken aynı hatayı veriyor bunları yapıyorum ama olmuyor sorunu bilen varmı?

  6. dediğinizi aynen yaptım. Okunamaz haldeki bazı videoların belli kısımlarını izleyebiliyorum şimdi. Teşekkür ederim. ama bi sorun var: videoların boyutu küçüldü. 1 saatlik video 30-35 dk oldu. Acaba boyutu küçülen videoları eski boyutlarına getirebilir miyim??? Yoksa o bozuk olan kısımlar hiç mi düzelmezdi.

  7. Çok sagolun harici diskimin icini goremiyordum verdiginiz komutla hallettim. Emeginize saglik.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*