Anasayfa / İnternet / Wifi’me – Kablosuz ağıma biri bağlanıyor

Wifi’me – Kablosuz ağıma biri bağlanıyor

Wi-Fi, kablosuz ağınıza sizden habersiz bağlanıldığından mı şüpheleniyorsunuz ? Aşağıdaki adımları takip ederek, modeme bağlı tüm cihazları görüntüleyebilirsiniz.

Tüm modemlerde, bağlı istemcileri listeleme özelliği vardır. Bu özellik sayesinde bağlı cihazların mac adresini görebilirsiniz. Mac adresi ile de cihazın markasını öğrenebilirsiniz.

Reklamlar

Kablosuz ağınızın şifresini belirlerken harf, rakam ve karakter kullanırsanız, oldukça güçlü bir şifreye sahip olabilirsiniz. Standart şifreler kullanmak yerine sizinle hiç bağdaşmayan zor şifreler kullanmaya çalışın. Kolay şifreler, basit şifre kırma yazılımları ile kısa sürede kırılabilir.

Modeme bağlı cihazları görme

Örnek anlatım TP-LINK modemde yapılmıştır fakat tüm modemler için geçerlidir.

Reklamlar

Modem arayüzüne giriş yapıyoruz.

Kablosuz ayarları > Kablosuz durum seçeneklerine tıklıyoruz.

İlgili ekranda kablosuz ağda mevcut olan tüm istasyonlara ait bilgiler görüntülenmektedir. Bağlı cihazların mac adresi ve paket kullanımları listelenmektedir. Şimdi sıra, tanımadığınız mac adresini tespit etmeye geldi.

Tespit etmek istediğiniz mac adresini kopyalayın.

#Macvendor sayfasına giriş yapın.

Enter a MAC address alanına tespit etmek istediğiniz mac adresini kopyalayın.

Sonuç ekranında bu mac adresinin hangi vendor’a ait olduğunu görebilirsiniz. Örnek görseldeki mac sorgulaması, LG Electronics’e ait bir cihazı göstermektedir.

Bu da ağımıza bağlı LG telefon olduğunu gösteriyor.

Eğer listede size ait olmayan bir cihaz varsa, mac filtreleme seçeneğinden mac adresini engelleyebilirsiniz. Dilerseniz kablosuz ağınızı şifresini değiştirebilirsiniz.

Daha güvenli bir kablosuz ağ yönetimi için sadece izinli mac adreslerinin internetinizi kullanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer sadece şifre kullanıyorsanız, ayda bir şifrenizi değiştirerek ağ güvenliğinizi arttırabilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*