Anasayfa / Mobil / Telefonum 32 bit mi 64 bit mi nasıl öğrenirim

Telefonum 32 bit mi 64 bit mi nasıl öğrenirim

Bilgisayarlar gibi telefonlar’da 34bit ve 64bit mimari olarak ayrılır. Bu mimari, donanım özelinde cihazda kullanılan CPU tarafından belirlenir ve değiştirilmez. Bir Android cihazının 64 bit mi yoksa 32 bit mi olduğunu kontrol etmek istiyorsanız deneyebileceğiniz birkaç basit şey var.

Reklamlar

Yeni bir Android cihaz satın almak istediğinizi varsayarsak, ister telefon ister tablet olsun, bunun 32 bitlik bir cihaz mı yoksa 64 bitlik bir cihaz mı olduğunu bilmek isteyebilirsiniz. Bunları bulmak için ilk yer, üreticinin ürün sayfasıdır, örneğin, bir Samsung cihazı ise, bunun için Samsung’un ürün sayfasını ziyaret edin. Bir cihazın özelliklerini ayrıntılı olarak listeleyen başka web siteleri de vardır ve bunları da kullanabilirsiniz.

Genel olarak konuşmak gerekirse, cihaz 4 GB’tan fazla RAM’e sahipse, 64 bitlik bir cihazdır. Telefona herhangi bir uygulama kurmadan mimari hakkında bilgi almak için telefonun Ayarlar seçeneğini açın ve “Sistem” veya “Telefon Hakkında” ya gidin. İsim, cihazınıza göre farklılık gösterecektir, ancak telefonunuz hakkında bilgi arıyorsunuz. Kernel sürümünü buradan kontrol edin. Diğer yöntem de Cpu-z uygulaması ile öğrenmektir.

Reklamlar

Google Play Store’dan CPU-Z uygulamasını yükleyin. Uygulamayı açın ve Sistem sekmesine gidin.

Kernel Architecture alanında bit bilgisini görebilirsiniz.

32 biti 64 bit’e dönüştürebilir miyim ?

32 bitlik bir cihazınız varsa, onu 64 bitlik bir cihaza dönüştüremezsiniz. Mimari, cihazdaki işlemcinin bir özelliğidir ve bunu değiştirmek mümkün değildir. 64 bitlik bir cihaz satın almanız gerekir.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*