Anasayfa / Mobil / Telefona Şirket veya Okul Maili Nasıl Kurulur

Telefona Şirket veya Okul Maili Nasıl Kurulur

Android veya iPhone telefonlarınıza şirket (firma) veya okul mail adresinizi kurmak için aşağıdaki 7 adımı uygulamanız yeterlidir. İş yerlerinde mail takibi oldukça önemli bir konudur. Günlük haberleşme ve bütün iş akışı mail üzerinden yürütüldüğü için , tüm çalışanların mail’lerini anlık olarak takip etmesi gerekmektedir.

Reklamlar

Kurumsal şirketler mail yönetimini kolaylaştırmak için Microsoft Exchange Server gibi mail yönetim sistemini kullanan şirketlerde mail adresi kurulumu yapmak oldukça kolaydır fakat daha küçük işletmeler Pop3 protokolü kullandığından , bu mailleri kurmak biraz daha karışık olabilir. Resimli anlatım android telefonda yapılmıştır fakat iPhone telefonlarda’da aynı adımları takip edebilirsiniz. Birçok Üniversite mail servisi olarak Pop3 kullandığı için, bütün üniversite maillerini aşağıdaki yöntem ile telefonunuza ekleyebilirsiniz.

Şirket veya okul mail’i nasıl kurulur ?

Ayarlar > Genel > Hesaplar > Hesap Ekle seçeneklerine giriş yapıyoruz. Telefon modelinize göre bu seçenekler farklılık gösterebilir.

Reklamlar

Hesaplar’dan “Kişisel ( POP3) ” seçeneğine dokunuyoruz.

sirket-mail-kurulumu-1

E-posta adresini girerek “İleri” seçeneğine dokunuyoruz.

sirket-mail-kurulumu-2

Mail şifremizi girerek ilerliyoruz.

sirket-mail-kurulumu-3

Gelen sunucu ayarlarında Sunucu seçeneğini “mail.siteadi.com” olarak değiştiriyoruz.

Güvenlik türü mail sunuculara göre değişiklik göstermektedir. “STARTTLS” seçeneğini işaretleyerek ileri diyoruz. Eğer bu aşamada hata alırsanız güvenlik türünü “Yok” olarak değiştirerek ilerleyebilirsiniz.

sirket-mail-kurulumu-4

Giden sunucu ayarlarında “SMTP sunucu” seçeneğini de yukarıdaki gibi “mail.siteadi.com” olarak değiştiriyoruz. Güvenlik türünü yok olarak işaretleyin eğer hata alırsanız diğer ayarları seçenekleride deneyerek ilerleyebilirsiniz.

sirket-mail-kurulumu-5

Aşağıdaki ekranla karşılaşıyorsanız kurulum yapıldı anlamına geliyor. Tüm ayarlar başarı ile tamamlandıktan sonra Hesap seçeneklerinizi düzenleyebilirsiniz. Senkronizasyon sıklığı ve bildiri ayarlarınızı düzenleyerek ileri seçeneğine tıklayın.

sirket-mail-kurulumu-6

Son olarak telefonunuzdan E-posta gönderirken görünür olan hesap adını yazıyoruz. İleri seçeneğine tıkladıktan sonra hesabınız otomatik olarak açılacaktır ve mailler ekranınıza düşmeye başlayacaktır.

sirket-mail-kurulumu-7

Genel olarak ayarlar yukarıdaki gibidir. Yazının başında belirttiğimiz gibi bazı ayarlar şirketinizin sunucu adresine göre değişiklik gösterebiliyor. Bu ayarları deneme yanılma yolları ile bulabiliriz. Exchange gibi sunuculara sahip işletmelerde sunucu adı gibi bilgileri yetkililerden almanız gerekmektedir. Pop3 protokolü kullanan tüm mail hesapları bu şekilde kurulmaktadır. Sorularınızı yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. merhaba bu kurulum sonrasında hem şirket bilgisayarımdan hemde telefonumdan mailime giriş yapabiliyorum değil mi? telefona da aktarmış olmam şirket bilgisayarımdaki mailimi etkiler mi?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*