Anasayfa / Sosyal Medya / Sosyal medya kısaltmaları ve anlamları

Sosyal medya kısaltmaları ve anlamları

Reklamlar

Günümüzde sosyal medyanın farklı bir dili oluşuyor. Çok sık kullandığımız sosyal medya platformlarında çeşitli kısaltmalar ile karşılaşabiliyoruz. En çok kullanılan kısatlamalar ve anlamlarını sizlerle paylaşacağız.

İnternetin ilk yaygınlaşmaya başladığı zaman kullanılan “Chat dili“, şimdilerde yerini sosyal medya diline bıraktı. İrc serverlarda yapılan kısatlamaları anlamaya çalışırken bir anda kendimizi sosyal medya dilinin içinde bulduk. Peki bu kısaltmalar nedir ne anlama gelir ?

Reklamlar

Sosyal medya kısaltmaları nedir ?

#tbt (#ThrowBackThursday): Bu kısaltmanın Türkçe’ye çevrilen tam hali ”geçen perşembe gününden bir kesit” şeklinde ifade edilse de kullanılırken geçmişte herhangi bir zamandan fotoğrafınızı belirtmektedir. İnstagram’da çok yanlış kullanımlarda etiketlense de gerçek anlamı budur.

#tb (#ThrowBack): Geçmişten bir fotoğraf paylaşıldığı zaman kullanılan etikettir. Kısacası geçmişten bir anı anlamına gelebilir.

DM (Direkt Mesaj / Direct Message): DM, ‘direct message’ yani direkt mesaj kelimelerinin baş harflerinde oluşan kısaltmadır.

#TT (#TrendingTopic): Gündem olan konu anlamına geliyor.

#fyi (for your Information): “Bilgilerinize sunarım” anlamına gelir.

#ICYMI (#InCaseouMissedIt): Eğer viral olan ve gözden kaçtığını düşündüğünüz bir içerik varsa bu kısaltmayla paylaşabilirisiniz.

#FF, “friday follow”ın kısaltılmışıdır. Bir hesabın takip edilmesini isteyenler, bu hesap adının yanına #FF etiketi koyuyorlar.

#BFF: “Best friends forever,” sonsuza kadar en iyi arkadaş(lar) anlamına geliyor. instagram paylaşımlarında genellikle kullanılmaktadır.

#gt : GeriTakip ,Takipçi sayısını arttırmak isteyenlerin sıkça başvurduğu bir yöntemdir. Bu sayede o kişiyi takip ettiğinizde o da sizi takip edecektir.

#AFK – Away From Keyboard (Klavyeden uzaktayım)

#kt: KarşılıklıTakip #gb : GeriBeğeni

#BAE (#BeforeAnyoneElse): Daima herkesten önce demek.

#meirl: Twitter’da görmeye alıştığımız “me irl“, “me in real life”(gerçek hayatta ben) anlamında kullanılıyor.

İlerleyen zamanlarda kısaltmalar güncellenecektir.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Bir yorum

  1. Bazılarını bilmiyormuşum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*