Anasayfa / İnternet / Redhack Kimdir ? Redhack Hakkında Merak Edilenler

Redhack Kimdir ? Redhack Hakkında Merak Edilenler

redhack

Reklamlar

RedHack (Kızıl HackerlarKızıl Hackerlar Birliği), 1997 yılında kurulan, kendilerini Marksist ve Sosyalist olarak tanımlayan hacker grubu. Şubat 2012’de Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitesini çökerterek adlarını duyuran grup aynı zamanda Türkiye genelinde yaklaşık 350’ye yakın emniyet müdürlüğü sitesini geçici bir süreliğine çalışamaz hale getirdi. Grubun çekirdek kadrosunu oluşturan üye sayısı 12’dir.

Redhack Belgesel

Reklamlar

Eylemleri:

1997 de devrimci dayanisma icerisinde zorluklarla kuruldu. Ezilen halklarin dijital alandaki orgutlu sesi olarak bircok eyleme imza atti.

● Isbankasi‘ndan, Garantibank‘a, Hurriyet‘ten Milliyet‘e Televizyon kanallarindan, radyo istasyonlarina kadar bircok unlu sayfayi kirdi devrimci sloganlar yazdi, bircok veriyi “kamulastirdi“, radyolarda izinsiz bir sekilde kendi yayinini yapti..

E-Devleti cokertti. Turkiyenin hemen, hemen tum valiliklerini, kaymakamliklarini belediyelerini ayni anda cokertti.. Bu olay kamuoyuna “Once tehdit ettiler sonra cokerttiler” diye maloldu.. Devrimcilerin sozlerinin eri oldugunu, birsey soyledilermi yapacaklarini dunyaya birdefa daha gosterdi..

● Fa$istlerin korkulu ruyasi oldu, kirilmadik fa$ist site birakmadi.. Ana sayfalarina “Ate$i siz istediniz bizde ate$ olup geldik” “kahrolsun fa$izm ya$asin sosyalizm” notlari yerle$tirildi.. Bu notlar fa$istleri kudurturken, ezlenlere moral a$iladi..

● Bununlada kalmadi egemenlerin can damarlarina yoneldi. Istanbuldaki online trafik cezalarini sildi.. Bu Birgun’den Hurriyete bircok gazetede haber oldu..

● Polis‘in gizli belgelerini yayinladi.Mobesse gibi karsi-devrim icin kullanilan teknolojilerin en ince ayrintisini bile de$ifre etti..

● Burjuva basindaki sansuru delerek “kahrolsun fa$izm” gibi sloganlarimizi haber yaptirdi. Hurriyet gibi sitelerde “IETT sitesine Kizil hacker darbesi” “Polis sitesine Kizil hack” “Polis sitesine 12 eylul Hacki” gibi basliklarla “iktidar namlunun ucundadir” sloganlarimizla haber oldu..

● RedHack ile ilgili Haberleri yapmiyan, sansur uygulayan Milliyet gibi gazeteleri hackleyip, kendi haberini kendi yapti.. bu olay “Hackerlar kendi haberini kendi yapti” ba$ligiyla kamuoyuna maloldu..

● Devrimci dayanismanin urunu olarak hic bir sekilde orgut ayrimi yapmadi. Tum devrimci, demokrat, sosyalist komunist, vb muhalif orgutleri “illegali esas tutanlar” ba$ta sahiplenmek uzere sahiplendi! Bireysel veya grupsal cikarlari on plana cikarmayi bozgunculuk olarak belirledi..

● Rtuk’un sayfasini kirip, halk adina eri$ime kapatti..

 

• Mart 2012’de Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün internet sitesinin çökertilerek, çok sayıda ihbar ve iç yazışmanın internet ortamında yayınlanması

• Nisan 2012’de İçişleri Bakanlığı sitesine ait bir alt sayfaya mesaj bırakılması

• 27 Nisan 2012 tarihinde İnternet servis sağlayıcılarından TTNET’in  yaklaşık 2 saat süreyle internet hizmetinin aksatılması.Bunun üzerine açıklama yapan TİB saldırıyı doğruladı fakat internet kesintisi olduğuna dair haberleri yalanladı.

• Mayıs 2012’de Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın sistemine girerek bazı TSK personelinin bilgilerinin ifşa edilmesi. TSK bu haberi daha sonra “RedHack’in ele geçirdiğini iddia ettiği belgeler, güncelliğini yitirmiş bilgileri içeren, eski tarihli ve kişisel kullanıcılar tarafından oluşturulmuş belgelerdir.” şeklinde yalanlamıştır.

• Temmuz 2012’de Dışişleri Bakanlığı’nın dosya paylaşım sitesinin hedef alınması. Saldırı sonucunda Türkiye’de çalışan pek çok yabancı diplomatın kimlik bilgilerinin Dropbox adlı site üzerinden yayınlanması

• 17 Temmuz 2012’de ÖSYM sitesinin bir süreliğine çökertilmesi.

• 29 Mayıs 2012’de Türk Hava Yolları’nın internet sitesine greve destek amacıyla bir siber saldırı gerçekleştirildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım eylemi doğruladı fakat herhangi bir zararın meydana gelmediğini söyledi.

• 22 Temmuz 2012’de Adalet ve Kalkınma Partisi (AKParti) resmi websayfası geçici süreliğine mesaj bırakılarak kapatıldı.

• 24 Mart 2013 tarihinde aralarinda ust duzey burokratlarin, hakimlerin oldugu 32 bin Israil calisaninin isimlerini, ev ve email adreslerinin ve diger kimlik bilgilerinin açiklanmasi eylemi

Redhack grubunun son güncel saldırıları

• 11 Mayıs 2013 tarihinde Hatay Reyhanlı’da yaşanan patlama sonrasında Ulusal Yas ilan edilmesini isteyerek Hatay Valiliğin sitesi çökertildi.

• 22 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı Patlamasıyla ilgili İstihbarat Belgelerini Yayınladı.

members@kizilhack.org – irc.abjects.net #redhack

Halk icin Hack

Kaynak:wikipedia

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*