Anasayfa / Oyun / Pokemon GO “cp, nearby, Gym, incense, transfer” nedir

Pokemon GO “cp, nearby, Gym, incense, transfer” nedir

Pokemon GO‘da kullanılan CP , Nearby , GYM , incense, transfer gibi terimler-menüler nedir ne işe yarar ? konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Oyun henüz beta olmasına rağmen , oldukça büyük bir çıkış yakaladı. Pokemon GO’da birbirinden farklı işleve sahip bazı terimler var. Oyuna yeni başlayan kullanıcılar için bu terimlerin ne işe yaradığını açıklamaya çalışacağız. Bu terimlere aşina olmamız gerekiyor çünkü gelen duyumlara göre oyunun Türkçe desteği olmayacak.

Reklamlar

Pokemon GO resmi tanıtım:

Reklamlar

charmander cp

CP nedir ne işe yarar ?

Pokemon CP ; Combat power, pokemonun dövüş gücünü gösteren bir bilgidir. Rakip pokemonlara oranla ne kadar güçlü bir vuruş yapacağını gösterir. İlk levellerde yakaladığınız pokemonların genelde CP’si oldukça küçüktür. Seviye atladıkça karşınıza çıkan pokemonlar’da o kadar güçlü olur.

Dolayısıyla güçlü bir pokemon aramak yerine, bulduğunuz pokemonu geliştirmeniz gerekmektedir.

pokemon gym

GYM nedir ne işe yarar ?

GYM , Spor salonları oyuncuları salon maçı için bir araya toplayan bir alandır. GYM’nin en güçlü oyuncusu oranın lideri olur. Gym ile ilgili herhangi bir şey yapmaya başlamadan önce eğitmeninizin en az 5. seviyede olması gerekiyor. Eğer seviyeniz yeterliyse Gym’lerin hemen hemen tüm özelliklerine erişebilirsiniz. Pokemonu bir Gym’e atamanın birkaç avantajı var. Bunlardan ilki pokemonu o Gym’i savunmada ya da ele geçirmede kullanabilirsiniz ve bu sayede pokemonu güçlendirmede lazım olacak bazı kritik ödüller kazanabilirsiniz. İkinci avantajı ise Gym’in prestij seviyesini yükselterek orayı ele geçirmeyi daha güç hale getirir.

insence nedir ne işe yarar ?

Pokemon incense ,çevrenizde bulunan pokemonların yanınıza yaklaşmasını sağlayan bir özelliktir. Bildiğiniz gibi başlangıçta iki adet verilir oyunda ilerledikçe bu incense sayısının daha da artması mümkün olmaktadır. İncense gibi yardımcıların oyun da ilerledikçe sayı olarak artmasını sağlayabilirsiniz.

pokemon nearby

Nearby nedir ne işe yarar ?

Oyun haritasının sağ köşesinde bulunan Nearby ( yakında) pati izlerinden pokemonları bulmanıza ve yakınınızda bulunan pokemonlar hakkında bilgi verir.

  • Tek Pati: Bunun anlamı, o Pokemon’un size 50 metre civarında yakınlarda bulunduğudur. Yanien yakınınızda bulunan tür, bu sembole sahip olanlardır.
  • İki Pati: Bu da 51-100 metre civarındaki Pokemon’unuzu temsil eder.
  • Üç Pati: 200 metreye kadar olan Pokemonlar ise bununla gösterilir. Daha uzak olan Pokemon türlerini ise “nearby” (civardakiler) seçeneğinde göremiyorsunuz.

Transfer nedir ne işe yarar ?

Elinizde bulunan pokemonları profesör willow’a transfer ederek, her pokemon için candy (şeker) kazanabilirsiniz. Kazanacağınız şeker miktarı , transfer ettiğiniz pokemon’un CP’sine göre değişmektedir. Elinizde fazla olan ve herhangi bir işe yaramayan pokemonlar için kullanılabilecek bir özelliktir.

Poke Balls nedir ?

Pokemon yakalamak için kullanılan toplardır. Başlangıçta 50 Tane poke topuna sahip olursunuz. PokeStop’larda seviye atlarken kazanabilirsiniz, ayrıca 20, 100, 200 adet poke topunu Pokecoins harcayarak satın alabilirsiniz.

Egg Incubator nedir ?

Pokemon yumurtalarını çatlatmanız için kullanılan araçtır. Yumurta bu alete konulduğu zaman GPS sistemi pokemonun içinden çıkması için yürümeniz gereken yolu size gösterir. Oyuna başladığınız zaman 1 tane Egg Incubator verilir.

Lucky Eggs nedir ?

Aktif edildiği andan itibaren 30 dk içinde yaptığınız tüm işlemler için 2 katı puan kazanırsınız bu sayede level atlamanızı daha da hızlandırabilirsiniz.

Lure Module nedir ?

Özellik olarak Incense ile benzerdir. 1 yada 8 tanesi PokeCoins karşılığında satılır.

Çanta – Pokemon Storage nedir ?

Çanta ve pokemon storage birbirine benzerdir. Başlangıçta 250 tane pokemon saklama yeriniz ve 9 tane yumurta saklama yeriniz vardır. İlerleyen levellerde daha fazla pokemon saklamak için ek alan almanız gerekebilir.

Potions Nedir ?

Gym savaşlarından sonra pokemonunuzun canı yükseltmek için kullanılır.

  • Potion – 20 HP
  • Super Potion – 50 HP
  • Hyper Potion – 200 HP

Razz Berry nedir ?

Yüksek cp sahip pokemonları yakalamadan önce pokemona bunu verirseniz yakalamanız daha kolaylaşır.

Revive nedir ?

Savaşamayacak halde olan yenilmiş pokemon için ilaçtır. Kullanıldığında maksimum can ile yeniden doğar.

Candy nedir ?

Pokemon yakaladığınızda yada transfer ettiğinizde o türe ait candy gelir. Evrimleştirme yada güçlentirme için kullanılan materyaldir.

Stardust nedir ?

Pokemon evrimleştirme ve güçlendirme için gerekli materyallerden biridir. GYM savunma, pokemon yakalama gibi.işlemlerde kazanılır.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*