Anasayfa / Oyun / Pes 2014 Fifa’ya Fark Atacak !

Pes 2014 Fifa’ya Fark Atacak !

Pro Evolution Soccer kendini geliştirmiş bir halde FIFA’nın ve bizlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.  İki oyun arasındaki ezeli rekabet bu sene daha da kızışıyor. Yeni motorlar, sistemler, animasyonlarla  birlikte gelen iki oyun arasındaki mücadelede bakalım kim galip ayrılacak? Bu sorunun cevabını bu sene pek tahmin edemeyeceğiz çünkü kendilerini çok fazla geliştirdiler ve başarılı bir şekilde çıkmaya hazırlanıyorlar.

Reklamlar

Oynanış Videosu için Tıklayın

pes 2014-2

O kargo nedir? Yoksa PES 14 mü geldi?
Pro Evolution Soccer 2014’ün ön inceleme versiyonu bugün ofise geldi. PlayStation 3’ü açtım ve bir an  önce oynamaya başlamak istedim. Konami bu oyunda Santos ile Bayern Münih’e yoğunlaşmış durumda. Bu seferlik Barcelona ya da Real Madrid’e büyük oranda bir pay vermemişler. Menüye geldim ve karşımda  sadece gösteri maçı yer alıyordu. Ben de hemen girdim ve ilk maçımı yapmaya başlamak istedim.

Reklamlar

Takımlarda Santos, Bayern Münih, Almanya ve İtalya yer alıyor. İlk olarak Santos’u seçtim ve karşıma  Bayern Münih’i aldım. Kadro düzenleme ekranına girdiğimde farklı bir ikon ile karşılaştım. Artık  oyuncuları gördüğümüz ikonlar birer daire/nokta değil, formalarıyla yer alıyorlar. Santos takımında  Neymar’ı gördüm ve ilk önce “Barcelona’ya gitmemiş miydi bu adam?” gibisinden bir düşündüm. Tabii ön inceleme versiyonu bu transferden önce yapıldığı için bu çok normal bir şeydi. Sonradan kolayca düzeltilecek bir durum.

Maça başlarken gördüğüm ayrıntılar çok hoşuma gitmişti. Bu ayrıntılara biraz değineyim isterseniz.

Öncelikle taraftarlar çok hiperaktif olarak geliştirilmiş. Sürekli bir heyecan, sürekli bir tezahürat… Maça başlamadan önce heyecanlı heyecanlı maçın başlamasını beklerlerken maç başlayınca meşaleler yakıp tezahüratlar savuruyorlar. Fotoğraf ve video çekenler sahanın dış tarafında yerlerini almışlar, işlerini gerçekleştiriyorlar. Maç başlamadan evvel sahayı temizleyen birilerini görmek insanı atmosferin içine daha da çok çekiyor. Saha temizlendi, tüm ayarlamalar yapıldı artık oyuncuların sahaya girme vakti geldi.

Oynanış Videosu için Tıklayın

pes 1

Sahaya giriş yapıyorlar ve seyircileri selamlıyorlar. Etrafında gezinen kameramanlar onlardan güzel pozlar alabilmek için uğraşıyorlar. Daha sonra ise maça geçiyoruz. Maç başlarken herkes dizilişine göre geçiyor ve santra!

Haydi başlayalım!
Maça başladım ve yaklaşık 5 dakika oynadıktan sonra “Gerçekten olmuş!” düşüncesine vardım. Bu düşünceyi yaklaşık 5-6 dakikada edindim çünkü pek çok yenilik oyunu oynarken kendini  hissettiriyordu. Pası atarken ya da pası alırken gerçekleşen animasyonlar birbirleriyle çok uyumlu tasarlanmıştı. Oyuncuların koşuşu mükemmeldi diyebilirim, önceki PES oyunlarındaki gibi 3-4 tip koşu stili yok, her oyuncu yorgunluk seviyesine bağlı olarak koşuyor.

Çalımlar, paslar ve koşular arasında inanılmaz bir uyum bulunuyor. Eklem yerleri çok güzel işliyor, yani  pası atarken hissederek atıyorsunuz. Zaten oyun çıktığında oynarken kendiniz de göreceksiniz bu olayı. Orta açarken önceki PES oyunlarındaki gibi açmıyorsunuz, yani PES 14’te atacağınız yeri görüp ona göre hesaplayıp atıyorsunuz. Bu özellik de PES 14’ü kolaylaştıran özelliklerden biri olmuş.

Fox Engine’ın  yenilenmiş sürümü biraz önce saydığım özellikleri içeriyor ve bu özellikler PES 14 içerisine gayet iyi  oturtulmuş durumda. Maç esnasında rakip takıma yaptığım fauller de çok gerçekçi olmuş. Misal ben adamın sol ayağına doğru gidersem o da sol ayağından bir düşme yaşıyor. Bu konu hakkında herhangi bir saçmalık bulunmuyor.

pes 2

Kalecilerin durumu da güzel duruyor. Şutun çekildiği yönü hesaplayıp o yöne doğru atlıyorlar. Bazen  başarısız oluyorlar ve bu durumda golü yiyorlar. PlayStation 3’te oynadığımdan dolayı sizlere kontroller üzerinde bulunan iki tuştan bahsetmek istiyorum. Artık L2 tuşu ile manuel paslar verebiliyorsunuz. Oynadığınız oyuncunun karşısında küçük bir ok beliriyor ve o okun yönüne doğru pası  yollamış oluyorsunuz. R2 tuşu ve sağ analog ile de çeşitli artistik hareketler sergileyebiliyorsunuz.

Diğer takımları da deneyelim
Maçımı bitirdikten sonra bu sefer Almanya’yı aldım ve İtalya ile bir maç attım. Yapay zekayı henüz  ayarlayamıyoruz yani hangi seviyede olduğunu bilmiyoruz. İtalya ile yaptığım maçta oyun beni biraz  zorladı fakat üstesinden gelmeyi başardım. Daha sonra ise yapacak pek bir şey kalmadığından konsolun başından kalkıp ön incelemeyi yazmaya başladım.

Grafiksel olarak daha çok futbolcuların yüzleri ön plana çıkıyor. Etraftaki kişiler, saha, stadyum  üstün bir çalışmayla hazırlanmış. Futbolcular genel olarak normal duruyor, yani pek fazla bir  geliştirme olduğunu söyleyemeceğim. Fakat yukarıda da yazmış olduğum gibi animasyonlar inanılmaz olmuş. Seslerde herhangi bir sıkıntı yok, John Champion maçı sunuyor ve taraftarlar da takımlara göre desteklerini sergiliyorlar.

Kişisel görüşüm

PES 2014’ü gayet beğendimi söyleyebilirim. Sanki bir futbol simülasyonunun içerisindeymiş gibi hissettim. Futbolcularda yer alan animasyonlar en çok ilgimi çeken şey oldu açıkçası. Daha önceki PES oyunlarından  pek memnun değildim fakat henüz ön inceleme sürümü olmasına rağmen PES 2014’ü oynarken çok büyük keyif aldım. Maça  başlamadan önce oluşan olaylar da gayet hoşuma gitti. Sahayı temizleyen görevliler, canlı yayın için  uğraşan kameranlar gibi.

Oyunu çıktığında almayı düşünüyorum çünkü yeni gelen özellikler beni PES 14’e bağlamış durumda. Pro Evolution Soccer 2014, 24 Eylül’de PC, Xbox 360, PlayStation 3’e çıkışını yapacak. Futbol severlerin tercih edecekleri bir oyun olacağını düşünüyorum.

Oynanış Videosu için Tıklayın

Kaynak : MerlininKazanı

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

2 yorum

  1. Pes 2014 harika. Fifacılar Pes 2014 oynamadan pes iğrenç diyor. Onlar sadece 2011 veya 2013 oynamışlardır. Pes, Fifa' yı tek kelime ile ezer.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*