Anasayfa / Multimedya / MPEG dosyası nedir nasıl açılır

MPEG dosyası nedir nasıl açılır

.Mpeg (veya .mpg) dosya uzantısı,  popüler bir video dosyası biçimidir. Diğer popüler video formatlarından çok daha hızlı indirme yapan belirli bir sıkıştırma türü kullanmaktadır.

Reklamlar

MPEG Dosyası Nedir?

MP3 ve MP4 gibi formaları da geliştiren, Moving Picture Experts Group tarafından geliştirilmiştir. MPEG, nasıl kullanılacağına bağlı olarak ya MPEG-1 ya da MPEG-2 dosya sıkıştırması kullanan bir video dosyası formatıdır.

  • MPEG-1, VHS kalitesinde ham video ve CD sesini saniyede 1,5 megabit’e düşürmek için çok fazla kalite kaybetmeden, dünyadaki en popüler ve geniş çapta uyumlu video / ses formatlarından biri haline getirmek üzere tasarlanmıştır. MPEG-1 için video verileri normalde yaklaşık 352 × 240 çözünürlüğe sahip 30 fps’dir (saniyede kare).
  • MPEG-2, yüksek kaliteli videolar için video ve sesleri sıkıştırmak ve televizyon, uydu TV hizmetleri, dijital TV ve DVD Video için sıkıştırma şeması olarak seçilmek üzere tasarlanmıştır. MPEG-2 video formatları, MPEG-1’den (saniyede yaklaşık altı megabit) daha yüksek bit hızlarında video / ses yakalayabilir ve bunu “geliştirilmiş” versiyon haline getirir. MPEG-2 için video verileri normalde 720 × 480 maksimum çözünürlüğe sahip 30 fps’dir.

MPEG Dosyası Nasıl Açılır?

Reklamlar

MPEG video dosyalarının gerçek anlamda uyumlu olması nedeniyle, bunları Windows Media Player, GOM player, KMPlayer, QuickTime ve VLC Media Player gibi programlar ile açabilirsiniz.

Bir MPEG dosyasına çift tıklayıp veya sağ tıklayıp birlikte aç seçeneğine tıklayarak media player ile çalıştırabilirsiniz. Varsayılan olarak, Windows Windows Media Player’ı kullanır ve macOS QuickTime kullanacaktır.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*