Anasayfa / İnternet / Mozilla Firefox’ta HTTPS modu nasıl açılır

Mozilla Firefox’ta HTTPS modu nasıl açılır

Mozilla Firefox’un HTTPS Modu, internette gezinirken ekstra gizlilik ve güvenlik sağlar. Etkinleştirildiğinde, Firefox yalnızca şifrelenmiş HTTPS web sitelerini yüklemeye çalışır. Yalnızca HTTP kullanan siteler, bu ayar açık olduğu zaman yüklenmez. HTTP siteeri görüntüleyebilmek için ayarı tekrar kapalı duruma getirmeniz gerekiyor.

Reklamlar

HTTPS neden önemlidir ?

Tarayıcı ve websiteleri, üçüncü tarafların siz ve göz attığınız site arasında gönderilen verileri gizlice dinlemesini veya üzerinde değişiklik yapmasını önleyen şifreli bir bağlantı kurar. Ne yazık ki, tüm siteler HTTPS’yi desteklemez. 16 Kasım 2020’de yayınlanan Mozilla Firefox sürüm 83’ten başlayarak, Yalnızca HTTPS Modunu açabilirsiniz. Siteyi şifrelenmemiş bir HTTP adresine bağlantı yoluyla ziyaret etseniz bile Firefox, bir web sitesinin HTTPS sürümünü otomatik olarak yüklemeye çalışacaktır. Bu seçeneği nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

HTTPS modu nasıl açılır ?

Seçenekler > Gizlilik ve Güvenlik seçeneklerini takip ederek veya adres çubuğuna about:preferences#privacy yazarak ilgili seçeneğe giriş yapıyoruz.

Reklamlar

Seçeneğin en altına inerek “Yalnızca HTTPS modunu tüm pencerelerde etkinleştir” seçeneğini işaretleyin.

HTTPS, ziyaret ettiğiniz sitelerle Firefox arasında güvenli ve şifrelenmiş bağlantı sağlar. Çoğu site HTTPS desteği sunar. “Yalnızca HTTPS” modunu açarsanız Firefox tüm bağlantılarda HTTPS kullanmaya çalışır.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*