Anasayfa / Yazılım / Mac’de denetim masası nerede?

Mac’de denetim masası nerede?

Macintosh işletim sistemini ilk defa kullanıyorsanız ve Denetim Masası‘nın Mac eşdeğerini nerede bulacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Windows’da kullanılan denetim masası’nın eşdeğeri, Mac sistemlerde “Sistem tercihleri” olarak geçmektedir. Peki mac sistemlerde denetim masası nerede ve nasıl girilir ?

Reklamlar

Windows yapılandırma seçeneklerine “ayarlar” adını verirken, macOS genellikle bunları “tercihler” olarak adlandırır. Herhangi bir tercihi değiştirmeden önce, Sistem Tercihleri menüsüne giriş yapmanız gerekmektedir. Bu alandan, sistem yazılımı ve donanımı hakkında tüm detayları görebilir, sistem değişikliklerini yapabilirsiniz.

Elma simgesine tıklayarak “Sistem Tercihleri“ne giriş yapıyoruz.

Reklamlar

“Sistem Tercihleri” ni açtıktan sonra, dört bölgeye bölünmüş simgelerle dolu bir pencere göreceksiniz.

En üstte Apple Kimliği alanını göreceksiniz. Apple hesabınıza giriş yaptıysanız, kişisel hesap bilgilerinizi, iCloud ayarlarınızı, App Store ödeme seçeneklerinizi ve daha fazlasını bu alandan görebilirsiniz.

Bunun altında, Dock için tercihleriniz, masaüstü arka planınız ve bildirimler dahil olmak üzere öncelikle macOS yazılım ayarlarını kontrol eden bir alan var. Bu seçenekler, işletim sisteminin çalışmasını kontrol eder.

Bir sonraki alanda, ses girişi ve çıkışı, Mouse, Bluetooth ve ekranınız dahil olmak üzere Mac’inizin donanımıyla ilgili tercihler vardır. Bu alandan donanım ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Son olarak, en altta, Adobe Flash gibi üçüncü taraf uygulamaları kontrol eden bazı ekstra tercih simgeleri görebilirsiniz. Buradaki her simge bir uygulama tarafından yüklenmiştir ve resmi olarak macOS’un bir parçası değildir.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*