Anasayfa / Multimedya / Konusarak Yazı Nasıl Yazılır

Konusarak Yazı Nasıl Yazılır

Bilgisayarımda “Konuşarak yazı nasıl yazarım” diyen kullanıcılar için güzel bir sistemi sizlerle tanıtacağız. Çok uzun yazılar yazdığınız zaman, klavye ile yazı yazmak işkenceye dönüşebilir bu durumlarda konuşarak yazı yazmanız ve bu yazıyı kolayca Word gibi office yazılımlarına aktarmak oldukça kolay bir işlem olmaz mı ?

Reklamlar

Aşağıdaki anlatımı takip ederek işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Dil seçimini Türkçe olarak belirlemeyi unutmayın. Mikrofon’unuzun sesinizi net bir şekilde algılaması durumunda neredeyse hatasız bir yazı sunabilir. Export özelliği ile yazdığınız metinleri bulut teknolojisi ile dilediğiniz servise yüklerek daha sonra yazmaya devam edebilirsiniz. Site, yazı yazma konusunda birçok özellik sunmaktadır. Hatalı olan kelimeleri anında düzeltebilir veya tekrar algılamasını sağlayabilirsiniz.

Kullanacağımız sitenin adı dictation.io öncelikle tarayıcınıza adresi yazarak web sitesine giriş yapın.

Reklamlar

dictation

Sitenin hemen altında bulunan dil seçeneklerinden Türkçe’yi seçerek kayda başlamak için “Start dictation” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Clear menüsü ile yazıları temizleyebilir, Export menüsü ile yazdığınız metinleri upload edebilirsiniz.

dictation dil secimi

Bir defaya mahsus sitenin mikrofonu kullanmasına izin vermeniz gerekiyor. “Dictation.io mikronunuzu kullanmak istiyor” uyarısına “izin ver” diyerek devam ediyoruz.

izin ver

Sistemi test etmek için konuşmaya başlayabilirsiniz.

sesli yazi yazma

Özellikle ödev hazırlarken veya uzun metinler yazarken kesinlikle kullanmanız gereken başarılı bir sistem. Bazı kelimelerde hata ile karşılaşsanız dahi, yazınızı kısa sürede yazdığınız için geri kalan zamanı bu kelimeleri düzelterek çözebilirsiniz. Klavye ile metin yazmanın zorluğunu bilenler için güzel bir haber olacağını düşünüyoruz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*