Anasayfa / Mobil / iPhone telefonum hacklenebilir mi ?

iPhone telefonum hacklenebilir mi ?

iPhone telefonlar, mobil dünya’da güvenliği ile ün kazandı fakat konu güvenlik olduğu zaman hiçbir cihaz mükemmel değildir. Peki, iPhone’unuz hacklenebilir mi? Hacklenme riskler nelerdir?

Reklamlar

Telefonun hacklenmesi ne anlama gelir ?

Bilgisayar korsanlığı genellikle yanlış kullanılan esnek bir terimdir. Geleneksel olarak, yasadışı bir şekilde bir bilgisayar ağına erişim anlamına gelir. iPhone telefonunuzun hacklenmesi aşağıdaki durumlardan birine işaret eder:

  • iPhone’da depolanan bir özel bilgiye erişim.
  • Telefonu, sahibinin bilgisi veya rızası olmadan uzaktan izleme veya kullanma.
  • Ek yazılım veya donanım kullanarak bir iPhone’un çalışma şeklini değiştirme.

Teknik olarak, şifrenizi tahmin eden biri bilgisayar korsanı olabilir. Birinin işlemlerinizi izlemek iPhone’unuza izleme yazılımının yüklenmesi de bir “hacker” ın yapabileceği birşeydir.

Reklamlar

iPhone’lar uzaktan erişilemez

Apple, iPhone telefonlarda Teamviewer benzeri uzaktan erişim programları ile erişilmesine izin vermez. MacOS , Mac’inizi etkinleştirirseniz uzaktan kontrol etmenizi sağlayan bir sanal ağ bilgi işlem (VNC) sunucusu ile birlikte gelirken, iOS bunu yapmaz. Bu, iPhone’unu jailbreak yapmadan kontrol edemeyeceğiniz anlamına gelir. Jailbreak yapılmış iPhone’lar için bu işlevi etkinleştiren VNC sunucuları vardır. iOS, uygulamalara belirli hizmetlere ve bilgilere açık erişim sağlamak için güçlü bir izin sistemi kullanır. Yeni bir uygulama ilk kez yüklediğinizde, genellikle konum hizmetlerine veya iOS kameraya izin vermeniz istenir. Uygulamalar açık izniniz olmadan tam anlamıyla bu bilgilere erişemez.

Apple Kimliği ve iCloud Güvenliği

Apple kimliği, dışarıdan gelen saldırılar için açık bir hedeftir. Herhangi bir çevrimiçi hesapla aynı şekilde, birçok üçüncü taraf kimlik bilgilerinizi alabilir. Muhtemelen iki faktörlü doğrulama kullanıyorsunuz fakat eğer kullanmıyorsanız; Ayarlar> [Adınız]> Şifre ve Güvenlik’e giderek iki adımlı doğrulamanın açık olduğundan emin olun.

Gelecekte, Apple Kimliğinize veya iCloud hesabınıza her giriş yaptığınızda, cihazınıza veya telefon numaranıza gönderilen bir kod girmeniz gerekecektir. Bu, birisinin şifrenizi bilse bile hesabınıza giriş yapmasını önleyecek bir güvenlik önlemidir.

2 adımlı doğrulama bile sosyal mühendislik saldırılarına açıktır. Sosyal mühendislik bir telefon numarasını bir SIM’den diğerine aktarmak için kullanılabilir.

Bu konular hakkında aşırı endişelenmemelisiniz, ancak risklerin farkında olun ve uyanık kalın.

iPhone “Spy” yazılımı nedir ?

iPhone telefonlarda en çok karşılaşılan “Hack” saldırısı, casus yazılımlardır. Bunlar, başkalarının iPhone telefonları takip etmenin bir yolu olarak ilgili ebeveynlere ve şüpheli eşlere pazarlanmaktadır. Bu uygulamalar iOS’ta çalışamaz, bu nedenle cihazın önce jailbreak yapmasını gerektirir.

Telefona casus yazılım yüklendikten sonra, insanlar web panel kullanarak, cihazınızdaki bütün bilgilere kolaylıkla erişebilir. Whatsapp konuşmalarınızdan, arama kayıtlarınıza, sosyal medya hesaplarınıza, gönderilen her kısa mesajı, yapılan ve alınan tüm çağrıların ayrıntılarını ve hatta fotoğraf makinesiyle çekilen yeni fotoğrafları veya videoları görebilir.

Bu uygulamalar en yeni iPhone’larda (XS, XR, 11 ve en son SE dahil) çalışmaz.

Kablosuz ağlar savunmasız olabilir

Hangi cihazı kullandığınızdan bağımsız olarak, güvenli olmayan kablosuz ağlar hala mobil cihaz güvenliğine yönelik en büyük tehditlerden birini oluşturmaktadır.

Bilgisayar korsanları, trafiği yakalamak için sahte, güvenli olmayan kablosuz ağlar kurmak için “ortadaki adam” saldırılarını kullanabilir. Bir bilgisayar korsanı bu trafiği analiz ederek (paket koklama olarak bilinir) gönderdiğiniz ve aldığınız bilgileri görebilir. Bu bilgiler şifrelenmemişse, şifreleri, giriş bilgilerini ve diğer hassas bilgileri ele geçirebilirler. Akıllı olun ve güvenli olmayan kablosuz ağları kullanmaktan kaçının ve herkese açık bir ağ kullanırken dikkatli olun. İçinizin rahat etmesi için iPhone trafiğinizi bir VPN ile şifreleyin.

Sonuç olarak, her cihaz “Hack”lenebilir. Kullanıcıların her zaman dikkatli olması gerekiyor.

Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*