Anasayfa / Web Tasarım / Hangisini Kullanmalıyım WordPress mi Drupal mi ?

Hangisini Kullanmalıyım WordPress mi Drupal mi ?

Reklamlar

Bir web sitesi açmayı düşünüyorsunuz fakat içerik yönetim sistemi olarak WordPress mi yoksa Drupal mi kullanmalısınız ? İşte bu soru çoğu kullanıcının kafasında büyük bir soru işareti. Hazır cms sistemleri denince akla ilk gelen sistemlerden olan WordPressDrupal ve Joomla oldukça başarılı sistemlerdir. Gerek özelleştirme , gerekse yönetim açısından oldukça pratik oldukları için webmasterlar tarafından sıkça kullanılmaktadır.

Yönetim Sistemlerinden ,  WordPress ve Drupal, esnek ve çok yönlü mimarileri sayesinde CMS’lerin geri kalanından daha fazla popülerlik kazandı. Seçim yapmanızı kolaylaştıracak bir karşılaştırma makalesi sunmaya çalışacağız. Kullanım kolaylığı, Güvenlik, Maliyet, Özelleştirme gibi konuları temel alarak karşılaştırma yapmaya çalışalım.

Reklamlar

Kullanım kolaylığı – Öğrenme

Hazır cms sistemleri, webmasterların hayatını kolaylaştırmak için geliştirilmiştir. Bu durumda sistemin size sunduğu kolaylıklar ve pratik kullanım oldukça önemlidir. CSS kullanımı hakkında temel bilgilere sahipseniz WordPress oldukça ideal bir seçim olacaktır. WordPress , drupal’a oranla daha kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Teknik bir bilgi gerektirmeden siteler olusturmanıza olanak vermektedir.  Drupal ise biraz daha teknik bilgi gerektiren bir arka plan içerik yönetim sistemidir. Kullanım kolaylığı açısından WordPress her zaman bir adım öndedir.

Özelleştirme – Eklentiler – Temalar

Ne tür bir site yapmaya karar verdikten sonra , size uyacak temel işlevleri ve görünümü düşünmeniz de gerekiyor. Sistemin ne kadar özelleştirilebildiği , karar vermenizi sağlayan en temel özelliklerden biridir. WordPress’in temaların ve eklentilerin büyük bir veritabanına sahip olması nedeniyle, bir web sitesi oluşturmak ve istediğiniz görünüme getirmek çok kolaydır. 50.000‘den fazla ücretsiz premium tema ve eklenti sunmaktadır. Drupal bu konuda henüz yeterli değildir. En temel modülleri kullanmak için bile para ödemeniz gerekebilir.

Güvenlik

İnternet dünyasında korsanlar, her gün yeni yöntemler arayarak sitelerin güvenlik sınırlarını zorlamaktadır. Durum böyle olunca güvenlik konusu da oldukça önemli bir hal alıyor. WordPress , web sitelerin işlevlerini arttırmak için yüzlerce eklenti kullanmasından ötürü güvenlik konusunda henüz yeterli değildir. Çok fazla tema ve eklenti seçeneği olduğundan kullanım açısından oldukça risk olusturuyor.

Güvenlik konusunda Drupal , WordPress’e oranla daha güvenlidir. Kapsamlı güvenlik önemleri ve raporları sunmaktadır. Bu yüzden birçok devlet kurumu tarafından Drupal tercih edilmektedir.

Maliyet – Ücretlendirme

WordPress ve Drupal açık kaynak kodlu sistemlerden ve bu iki sistemi de herhangi bir ücret ödemeden kullanabilirsiniz. WordPress’de çok fazla premium seçenek olduğu için sizi para ödemeye yöneltebilir fakat temel olarak sistemlerin kullanımı ücretsizdir.

Sonuç

Kullanacağınız sisteme ve sitenizin işlevlerine göre seçiminiz değişebilmektedir. Bu konuda en doğru kararı siz verebilirsiniz. Her iki sistemin de artıları ve eksileri vardır. WordPress binlerce tema ve eklenti seçeneği sunar , Drupal bunun yanında üst düzey bir güvenlik sunar. Çok fonksiyonlu ve işlevli bir site hazırlamak istiyorsanız WordPress, güvenliğin çok önemli olduğu bir site kurmanız gerekiyorsa Drupal doğru bir tercih olabilir.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

3 yorum

 1. Drupal da bir kaç denemem oldu, WordPress gibi bir ara yüze sahip olmadığından ,hızlı script değiştirme imkanlarının oluşundan üstüne düşme fırsatım olmadı, Ön kullanıcı için genelde sakin, düzenli sistem olarak görünüyor, Görsellik ikinci planda kalıyor, Aradığı bilgiyi sunmak için hazırlanmış bir sistem gibi, WordPress ise istediğiniz bir çok şeye imkan verebiliyor. Ama zamanla şişmesi, her şeyi veritabanında yedeklemesi eksileri
  Rus sistemi DLE ise aralarında tasarıma müdahele edebilmek, makale yazıların kolay eklenebilmesi, hızlı olması gibi özellikleri ile ön plana çıksada Rus, Amerikan savaşında kalabiliyor google amca düzeninde.. Yapılacak işe göre değişebilen bir şey aslında ne yapacağımız ile alakalı olabilir hangi sistemi kullanacağımız.

  Profesyenel bir Web Master için her sistemden harika şeyler çıkartılır. buna itirazım yok. Acemi Kodlama bilgisi olmayan, WYSIWYG Web masterlar için özetlemek gerekirse.
  Örneğin, Bir Ozengen’in dediği gibi Devlet Kamu sitesi ise drupal iyidir sade kullanıcıyı yormaz. Bilimsel içerikler içinde kullanılabilir sade ve öz
  Dle [Data Life Engine] basit kodlamalar ile (Hastag yada Shortcode’ları kulları kullanarak) istediğiniz şeyi kolayca elde edebilirsiniz.
  Wordpress Temaya Css bilginiz yoksa ön görünümde fazla bir şey yapamassınız. Eklentiler ile deneme yanılma yaparak istediğiniz siteyi yapabilirsiniz.
  Ozelkoltuk.com da ilk zamanlar Woocommerce kullanarak iyi sonuçlar aldım, Fakat Db Cacheler ile başa çıkamayınca (Woocommerce ziyaretçinin gezdiği sayfaları cache olarak kaydediyor, db şişiyor haliyle) Arastta ‘ya geçtim (Türk yazılımcılar tarafından düzenlenen opencart klonu) . Yani Doktor lazım dememeli ne doktoru lazım olduğunu anlamalıyız, Site yapmak değil ne sitesi yapacağımız önemli..

 2. Biraz WordPress yanlısı yazı olmuş bu. Daha düne kadar sadece wordpress te site yapan arkadaşımı durpal ile tanıştırdım ve gözlerine inanamadı. arada bildiğin bariz uçuk bir fark var dedi.

 3. Acemi bir kullanıcı için Drupal biraz ağır kaçabilir, ama tecrübe var ise Drupal gerçekten iyi bir sistemdir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*