Anasayfa / Web Tasarım / Hangisini Kullanmalıyım WordPress mi Drupal mi ?
Sponsorlu Bağlantılar

Hangisini Kullanmalıyım WordPress mi Drupal mi ?

Bir web sitesi açmayı düşünüyorsunuz fakat içerik yönetim sistemi olarak WordPress mi yoksa Drupal mi kullanmalısınız ? İşte bu soru çoğu kullanıcının kafasında büyük bir soru işareti. Hazır cms sistemleri denince akla ilk gelen sistemlerden olan WordPressDrupal ve Joomla oldukça başarılı sistemlerdir. Gerek özelleştirme , gerekse yönetim açısından oldukça pratik oldukları için webmasterlar tarafından sıkça kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yönetim Sistemlerinden ,  WordPress ve Drupal, esnek ve çok yönlü mimarileri sayesinde CMS’lerin geri kalanından daha fazla popülerlik kazandı. Seçim yapmanızı kolaylaştıracak bir karşılaştırma makalesi sunmaya çalışacağız. Kullanım kolaylığı, Güvenlik, Maliyet, Özelleştirme gibi konuları temel alarak karşılaştırma yapmaya çalışalım.

Kullanım kolaylığı – Öğrenme

Hazır cms sistemleri, webmasterların hayatını kolaylaştırmak için geliştirilmiştir. Bu durumda sistemin size sunduğu kolaylıklar ve pratik kullanım oldukça önemlidir. CSS kullanımı hakkında temel bilgilere sahipseniz WordPress oldukça ideal bir seçim olacaktır. WordPress , drupal’a oranla daha kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Teknik bir bilgi gerektirmeden siteler olusturmanıza olanak vermektedir.  Drupal ise biraz daha teknik bilgi gerektiren bir arka plan içerik yönetim sistemidir. Kullanım kolaylığı açısından WordPress her zaman bir adım öndedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Özelleştirme – Eklentiler – Temalar

Ne tür bir site yapmaya karar verdikten sonra , size uyacak temel işlevleri ve görünümü düşünmeniz de gerekiyor. Sistemin ne kadar özelleştirilebildiği , karar vermenizi sağlayan en temel özelliklerden biridir. WordPress’in temaların ve eklentilerin büyük bir veritabanına sahip olması nedeniyle, bir web sitesi oluşturmak ve istediğiniz görünüme getirmek çok kolaydır. 50.000‘den fazla ücretsiz premium tema ve eklenti sunmaktadır. Drupal bu konuda henüz yeterli değildir. En temel modülleri kullanmak için bile para ödemeniz gerekebilir.

Güvenlik

İnternet dünyasında korsanlar, her gün yeni yöntemler arayarak sitelerin güvenlik sınırlarını zorlamaktadır. Durum böyle olunca güvenlik konusu da oldukça önemli bir hal alıyor. WordPress , web sitelerin işlevlerini arttırmak için yüzlerce eklenti kullanmasından ötürü güvenlik konusunda henüz yeterli değildir. Çok fazla tema ve eklenti seçeneği olduğundan kullanım açısından oldukça risk olusturuyor.

Güvenlik konusunda Drupal , WordPress’e oranla daha güvenlidir. Kapsamlı güvenlik önemleri ve raporları sunmaktadır. Bu yüzden birçok devlet kurumu tarafından Drupal tercih edilmektedir.

Maliyet – Ücretlendirme

WordPress ve Drupal açık kaynak kodlu sistemlerden ve bu iki sistemi de herhangi bir ücret ödemeden kullanabilirsiniz. WordPress’de çok fazla premium seçenek olduğu için sizi para ödemeye yöneltebilir fakat temel olarak sistemlerin kullanımı ücretsizdir.

Sonuç

Kullanacağınız sisteme ve sitenizin işlevlerine göre seçiminiz değişebilmektedir. Bu konuda en doğru kararı siz verebilirsiniz. Her iki sistemin de artıları ve eksileri vardır. WordPress binlerce tema ve eklenti seçeneği sunar , Drupal bunun yanında üst düzey bir güvenlik sunar. Çok fonksiyonlu ve işlevli bir site hazırlamak istiyorsanız WordPress, güvenliğin çok önemli olduğu bir site kurmanız gerekiyorsa Drupal doğru bir tercih olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

2 yorum

  1. Acemi bir kullanıcı için Drupal biraz ağır kaçabilir, ama tecrübe var ise Drupal gerçekten iyi bir sistemdir.

  2. Biraz WordPress yanlısı yazı olmuş bu. Daha düne kadar sadece wordpress te site yapan arkadaşımı durpal ile tanıştırdım ve gözlerine inanamadı. arada bildiğin bariz uçuk bir fark var dedi.

Bir Yorum Yazın