Anasayfa / İnternet / Google Hesabı Şifresi Nasıl Değiştirilir

Google Hesabı Şifresi Nasıl Değiştirilir

Google hesabı şifrenizi aşağıdaki yolları takip ederek değiştirebilirsiniz. Google hesabı şifrenizi değiştirdiğiniz zaman g-mail şifrenizi , youtube şifrenizi ve blogspot gibi Google hizmetlerinin şifresini değiştirmiş olursunuz. Google bütün servislerinin hesaplarını tek bir hesapta birleştiriyor. Bu hesabınızda yapmış olduğunuz değişiklik tüm hesap ayarlarını değiştirmiş oluyor. Kısacası Youtube şifresi nasıl değiştirilir , Blogspot şifresi nasıl değiştirilir , Gmail şifresi nasıl değiştirilir , gibi sorularınızın cevabı aşağıdaki anlatımdır.

Reklamlar

Gooogle şifresi Nasıl değiştirilir ?

Chrome tarayıcıda boş bir sekme açtığınız zaman veya diğer tarayıcılar için google.com’a girdiğiniz zaman sağ üst tarafta hesap detaylarını görebilirsiniz.

Profil resmimize tıklayarak Hesap seçeneğine giriş yapıyoruz.

Reklamlar

Eğer ilgili menüyü göremiyorsanız giriş yapmak için Tıklayın

google hesap

Açılan sayfada Güvenlik sekmesine giriş yapıyoruz.

Güvenlik sekmesinde Şifre alanında Şifre değiştir menüsüne tıklıyoruz.

google şifre değiştir

Açılan menüde Mevcut şifrenizi ve belirlemiş olduğunuz yeni şifrenizi yazıp onaylayarak şifrenizi değiştirebilirsiniz.

google şifre

Şifrenizi belirlerken güvenlik açısından önemli noktalara dikkat çekmek istiyoruz. Google tarafından önerilen güvenli şifre oluşturma yöntemlerini incelemenizi öneririz.

  • E-posta hesabınız ve çevrimiçi bankacılık hesaplarınız gibi önemli her bir hesabınız için farklı bir şifre kullanın. Farklı hesaplarda aynı şifrenin kullanılması risklidir. Birisi, bir hesapta kullandığınız şifreyi öğrenirse e-posta hesabınıza, adresinize ve hatta paranıza erişebilir.
  • Birisi şifrenizi öğrendiyse bilginiz olmadan hesabınıza erişiyor olabilir. Şifrenizi düzenli olarak değiştirmek bu tür yetkisiz erişimi kısıtlamanıza yardımcı olur.
  • Şifrenizde rakamları, simgeleri ve büyük/küçük harfleri karışık olarak kullanmak başkalarının şifrenizi tahmin etmesini zorlaştırır. Örneğin, içinde rakamlar, simgeler ve büyük/küçük harflerin karışık kullanıldığı sekiz karakterlik bir şifre, yalnızca küçük harflerin kullanıldığı sekiz harflik bir şifreye göre 30.000 olası kombinasyon daha fazla içerdiğinden bu tür bir şifrenin tahmin edilmesi daha zor olur.
  • Kişisel bilgilerinizle ilgili olmayan, harf, rakam ve simgelerin bir kombinasyonu olan benzersiz bir şifre kullanın. Örneğin rastgele bir kelime veya kelime grubu seçebilir ve tahmin edilmesini daha da zorlaştırmak için başına, ortasına ve sonuna harfler/rakamlar ekleyebilirsiniz (örneğin, “k0rKu5u2@sLaN”). “şifre” veya “açılsusamaçıl” gibi basit kelimeler ya da kelime öbekleri; “qwerty” veya “qazwsx” gibi klavye harf dizileri ya da “abcd1234” gibi sıralı diziler şifrenizin tahmin edilmesini kolaylaştıracağından bunları kullanmayın.
  • Şifrenizi sıfırlamanız gerektiğinde e-postaları alabilmeniz için ikincil e-posta adresinizi güncelleme işlemini düzenli olarak yaptığınızdan emin olun. Şifre sıfırlama kodlarını kısa mesajla almak için bir telefon numarası da ekleyebilirsiniz.
  • Pek çok web sitesi ayrıca, şifrenizi unutmanız durumunda bir güvenlik sorusunu yanıtlama seçeneği de sunmaktadır. Kendi sorunuzu oluşturabiliyorsanız yanıtını yalnızca sizin bilebileceğiniz bir soru bulmayı deneyin. Başkalarının, bloglarda veya sosyal ağ profillerinde çevrimiçi olarak yayınladığınız bilgileri tarayarak tahmin edebilecekleri yanıtlar kullanmayın. Seçenekler listesi içinden bir soru seçmeniz gerekirse (ör. doğduğunuz şehir gibi) yukarıdaki ipuçlarından bazılarını kullanarak yanıtınızı benzersiz yapmanın bir yolunu bulmaya çalışın. Bu şekilde, birisi yanıtı tahmin etse bile doğru olarak nasıl gireceğini bilemeyecektir.
  • Bilgisayarınızdaki veya masanızdaki çeşitli yerlere üzerinde şifrelerinizin bulunduğu notlar bırakmayın. Oradan geçen bir kişi bu bilgileri kolayca çalabilir ve hesabınıza izinsiz girmek için kullanabilir. Şifrelerinizi bilgisayarınızdaki bir dosyaya kaydetmeye karar verirseniz, dosyayı benzersiz bir adla oluşturarak diğer kişilerin içinde ne olduğunu bilmemelerini sağlayın. Dosyaya “şifrelerim” gibi açık bir ad vermekten kaçının. Birden çok şifreyi hatırlamakta zorlanıyorsanız, güvenilir bir şifre yöneticisi iyi bir çözüm olabilir. Bu hizmetlerle ilgili yorumları ve hizmetlerin ne kadar itibarlı olduklarını öğrenmek için birkaç dakikanızı ayırın

Son olarak şifrelerinizi sürekli kullanmış olduğunuz bilgisayarda , güvenliğinden emin olduğunuz bilgisayarlarda yapmaya dikkat etmelisiniz. Sayfamızda güvenli şifre oluşturma hakkında makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

6 yorum

  1. Ben hesap şifresini değiştirmek istiyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*