Anasayfa / Oyun / “GLHF” ne anlama geliyor ve nasıl kullanılır?

“GLHF” ne anlama geliyor ve nasıl kullanılır?

GG gibi GLHF kısaltmasıda, PC oyun jargonunun temel taşıdır. Oyuncular genellikle rekabetçi çok oyunculu oyun karşılaşmalarının bu ifadeyi kullanırlar. Peki GLHF ne anlama geliyor, nereden geldi ve nasıl kullanmaya başlıyorsunuz?

Reklamlar

İyi şanslar! iyi eğlenceler!

GLHF, ingilizce “Good luck, Have Fun” “iyi şanslar, iyi eğlenceler” in kısaltmasıdır. Çevrimiçi oyunların başında, sportmenlik veya davranış duygusu oluşturmak için kullanılır. GLHF maçın başında söylenen bir ifadeyken, GG (iyi oyun) maç sonunda söylenmektedir. Her iki kelime öbeği de aynı işlevi görür, ancak oyunun farklı aşamalarında kullanılırlar. Bazı oyuncular, GLHF’yi GL veya HF’ye kısaltır. Bu küçük kısaltmalar “iyi şanslar” ve “iyi eğlenceler” anlamına gelir.

GG gibi GLHF de oyun kültürünün temelidir. 90’lardan bu yana, bu ifade Quake, Starcraft ve Counter-Strike gibi oyunlarla popülerlik kazandı. Oyun içi sohbetler asla düzgün bir şekilde kaydedilmediği veya arşivlenmediği bu ifadelerin ilk örneklerini bulmak zordur. Sonuçta, sporcu fikri bin yıldır var olmuştur. 90’lı yıllarda GLHF ve GG kullanmaya başlayan PC oyuncuları, voleybol sahalarında ve basketbol sahalarında “iyi şanslar” veya “bu harika bir oyundu” gibi şeyler söyleyerek büyüdü. Sadece aynı terminolojinin online oyunlarda da kullanılması mantıklıdır. Eğer bir şey varsa, bu ifadelerin uzun geçmişi (ve popülerliklerinin devam etmesi) rekabetçi oyunların yeni bir şey olmadığını hatırlatmaktadır. Ve e-spor endüstrisinin giderek artan popülaritesi ile , en sevdiğimiz oyuncu kısaltmaları yok olmayacak gibi görünüyor.

Reklamlar

Online oyunlarda bu ifadeyi, rakibinize bir jest olarak kullanabilirsiniz. GLHF’yi sadece “GL” veya “HF” ye kısaltarak da kullanabilirsiniz. Profesyonel oyuncular, ne söylemek istediğinizi anlayacaktır.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*