Anasayfa / Yazılım / Excel pivot table nasıl yapılır

Excel pivot table nasıl yapılır

PivotTable, verilerinize ilişkin karşılaştırmaları, kalıpları ve eğilimleri görmek amacıyla verileri hesaplamanıza, özetlemenize ve analiz etmenize yönelik güçlü bir araçtır. Pivot table, veriler üzerinde analiz yapmanızı kolaylaştırır. Daha açık bir deyimle; düz Excel tablolarına belli bilgiler bazında gruplamalar, alt toplamlar ekleyerek anlamlı özetleme işlemleri yapmaktır. Özetlemenin yanı sıra verilerin sorgulama özelliklerini de sağlar.

Reklamlar

Pivot table nasıl yapılır ?

PivotTable oluşturmak istediğiniz hücreleri seçin.

Ekle > PivotTable’ı seçin.

Reklamlar

Çözümlemek istediğiniz verileri seçin bölümünde Tablo veya aralık seçin seçeneğini işaretleyin.

PivotTable’ınıza alan eklemek için PivotTable Alanları bölmesinde alanın adına ait onay kutusunu işaretleyin. Eklediğiniz sütunlar ekteki gibi görünecektir. Sağ alandan istediğiniz tabloları ekleyebilirsiniz.

Pivot table özellikleri

  • Büyük miktardaki verileri özetler (toplar, oranlar, karşılaştırır). Gruplandırır, filtreler, sıralar.
  • Genişletme (Expand) ve daraltma (collapse) yetenekleriyle detayları gösterilmesi konusunda esneklik sağlar.
  • Değişik hesaplama fonksiyonlarının kullanımını sağlar: Sayısal, metin ve tarih veri türleri bazında çeşitli gruplama yetenekleri (toplama, ortalama, sayma, ..) sağlar.
  • Farklı görünüm seçenekleri sunar: Genel toplama oranlama, satır ve sütun oranları (% işlemleri). % ve miktar olarak karşılaştırma yapmayı sağlar.
  • Gruplama seçenekleri sağlar: Metin, sayısal ve tarih verileri bazında gruplama yapmayı sağlar. Günlük tarihlerin ay ve yıl olarak kırılmasını sağlar. Böylece listeleri yıl, çeyrek, aylar bazında toplamlı görmek mümkün olur.
  • Sıralama (sort) yapmayı sağlar: Sayısal, metin ve tarih verilerini istenildiği şekilde sıralanmasını sağlar.
  • Filtreleme yapmayı sağlar: Değişik şekillerde sadece seçilen elemanların ya da grupların görünmesini sağlayan filtreleme olanakları sağlar.
  • Detay görmeyi sağlar: Gruplanan, toplanan verilerin detaylarının açılmasını (gösterilmesini) sağlar.
Reklamlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*