Anasayfa / Yazılım / En iyi Dosya Sıkıştırma Programları

En iyi Dosya Sıkıştırma Programları

dosya sıkıştırma,

Reklamlar

Dosya sıkıştırma programları günümüzde bilgisayarımızın olmazsa olmazlarındandır. Sizler için en iyi dosya sıkıştırma programlarını biraraya getirmeye çalıştık. Dosya sıkıştırma konusunda şimdiye kadar kullanıcıların en fazla kullandığı programların başında Winrar ve Winzip gelmektedir. Bu programlara alternatif olarak üretilen diğer programlar özellik ve kullanım olarak gayet başarılı durumdadır. Günümüzde en çok kullanılan ve en başarılı dosya sıkıştırma programlarına bir gözatalım.

Winrar Dosya Sıkıştırma

WinRAR, modern bir PC araç kitinin olmazsa olmazı niteliğinde bir dosya sıkıştırma uygulamasıdır.

Reklamlar

Bu uygulama neredeyse tüm dosya sıkıştırma formatlarını çıkarmayı desteklemekle kalmayıp, aynı zamanda dosya boyutlarını azaltmakta ve Windows 98’den Windows 7’ye kadar Windows’un neredeyse her sürümünde çalışabilmektedir.

Bazıları Win RAR’ın dosya sıkıştırma konusunda rakibi WinZip kadar hızlı olmadığını öne sürebilir. Ancak küçük bir süre farkıyla WinRAR size sürecin sonunda çok daha küçük boyutta arşivlenmiş bir dosya sunacaktır. Dahası, uygulama size dosyaları hem .ZIP hem de .RAR formatlarında kaydetme imkanısunmakta ve sıkıştırma sürelerini artırmak ve dosya boyutlarını azaltmak için birçok seçenek sağlamaktadır.

WinRAR’ın zengin özellik ve seçenek yelpazesi, programı kullanmaya yeni başlayan kullanıcıların biraz çekimser kalmalarına yol açsa da arayüze alışmak sanıldığı kadar uzun sürmez. Yine de problem yaşamanız halinde, dosya çıkarma veya sıkıştırma sürecinde size eşlik edecek basit bir sihirbaz sistemi de mevcut bulunmaktadır. Tüm bunlar WinRAR’ı sınıfındaki diğer tüm araçlardan daha iyi performans sergileyen, güvenilir bir yardımcı uygulama haline getirir.

WinZip ile karşılaştırıldığında daha fazla sıkıştırma seçeneği, daha yüksek sıkıştırma oranları ve daha küçük dosya boyutları sunan WinRAR, dosya sıkıştırma piyasasının tartışmasız lideri konumunda bulunmaktadır.

İNDİRWinRAR

Winzip Dosya Sıkıştırma

WinZip uygulaması büyük dosyaların küçültülmesini ve farklı dosyaların bir dosya altında saklanabilmesini sağlayan bir Windows dosya sıkıştırma uygulamasıdır.

Dosya sıkıştırma ve sıkıştırılmış dosyaların açılması için şu ana kadar en yaygın şekilde yüklenen program WinZip’tir. Rakiplerinin bu programa oldukça yaklaşmalarına rağmen, WinZip hala programların arşivlenmesi ve dosya boyutlarının küçültülmesi için kullanılan en kolay yoldur.

WinZip’in başarısının önemli bir bölümü sadeliğinden kaynaklanır. Program başlangıçta kullanıcıyı Klasik mod ve Wizard mod arasında bir seçim yapmaya yönlendirir. Klasik görünüm, kolay anlaşılır olmasına ve sıkıştırma oranı, şifreli koruma ve sık kullanılanlar listesi gibi bir çok özelliğe anında erişim sağlamasına rağmen, yeni başlayanlar için wizard modu idealdir.

WinZip ile dosya arşivlemek ne kadar hızlı ve basit olsa da, programın yerinin bir kısmını rakiplerine kaptırdığını düşünmemek elde değil. Örneğin, WinZip’in sıkıştırma oranı WinRAR uygulamasındaki oranlar kadar yüksek değildir ve WinZip’te dosyalar RAR, ISO ya da JAR formatı ile değil, yalnızca Zip formatı ile kaydedilebilmektedir.

Fakat yine de, WinZip işlevlerini iyi bir şekilde yerine getirmekte, dosyaların hızlı ve etkin bir şekilde arşivlenmesini sağlamaktadır.

İNDİRWinZip

Bandizip Dosya Sıkıştırma

Bandizip; WinZip, 7-Zip ve WinRAR’ın yanı sıra diğer arşiv formatlarını da destekleyen güvenilir ve hızlı bir arşiv uygulamasıdır. O, Zip biçimindeki dosyaları sıkıştırma ve ayıklama işini yüksek hızda arşivleme için çarçabuk yapar, hızlı “Sürükle ve Bırak” özelliği vardır ve çok çekirdekli sıkıştırma fonksiyonuna sahiptir.

Özellikleri:

 • Arşivleme ve arşivi açma :
  Zip(z01), ZipX(zx01), TAR, TGZ, 7Z(7z.001), LZH, ISO, EXE(e01)
 • Sadece arşivi açma :
  RAR(part1.rar, r01), ACE, ALZ, APK, ARJ, BH, BZ, BZ2, CAB, EGG, GZ, J2J, JAR, IMG, IPA, ISO, LHA, LZH, LZMA, PMA, TBZ, TBZ2, TGZ, TLZ, TXZ, UDF, WAR, WIM, XZ, Z
 • Uluslararası karakterleri görüntüleyebilmek için Unicode desteği.
 • “Yüksek Hızlı Arşivleme” fonksiyonunu kullanarak otomatik olarak bozuk sıkıştırma dosyalarını atlayın.
 • “Hızlı Sürükle & Bırak” fonksiyonunu kullanarak dosyaları doğrudan hedef klasöre ayıklayın.
 • (. EXE) biçiminde kendi kendine ayıklanan dosyalar oluşturun ve büyük arşivleri bölün.
 • İsteğe bağlı olan arşiv dosyalarınızda ZipCrypto ve AES 256 şifreleme yapın.
 • Bağlam menüsünden “Arşiv Önizleme” fonksiyonuna erişin.
 • Windows Gezgininde aynı anda birden fazla zip dosyasını oluşturun veya ayıklayın.
 • Hem evde ve ofiste kullanmak için ücretsiz.

İNDİRBandizip 

Peazip Dosya Sıkıştırma

PeaZip pek çok popüler sıkıştırma biçimini destekleyen, sıkıştırma ve arşivleme yazılımıdır.

Özellikleri:

 • Oluşturabildiği sıkıştırılmış dosya türleri: 7Z, ARC, BZ2, GZ, PAQ/LPAQ/PAQ, PEA, QUAD/BALZ, TAR, UPX, ZIP
 • Açabildiği sıkıştırılmış dosya türleri: ACE, ARJ, CAB, DEB, ISO, LHA, RAR, RPM (95 adet dosya türünü desteklemektedir.)
 • Şifreli dosyalar oluşturabilme
 • Çabuk silme ve kalıcı silme özelliği
 • Sıkıştırılmış arşivleri test etme özelliği
 • Filtreleme seçenekleri
 • Büyük dosyaları arşivlere bölerek sıkıştırma
 • Tema desteği
 • Temalerı özelleştirebilme

İNDİRPeazip 

IZArc Dosya Sıkıştırma

IZArc ZIP ve RAR gibi birçok formatı arşivden çıkarmanızı sağlayan bir yazılım programıdır. Yani ne zaman bir compressed file almak isterseniz istediğinizi yaparsınız,

Sıkıştırılmış arşivler çevrimiçi veri paylaşımı için kullanışlı bir yoldur: Birden çok dosya ve klasör içerebilir ve daha az yer kaplarlar. Birçok dosya sıkıştırma formatı ve algoritması vardır ancak IZArc ile bunların hepsini kolayca halledebilirsiniz.

Bu güçlü sıkıştırma yazılımı ACE, 7-ZIP, ISO, LZH, RAR, TAR ve elbette ZIP gibi düzenilerce formatı destekler. Program Windows Gezgini ile sorunsuzca entegre edilebilir, ki bu da arayüzünü açmak zorunda kalmadan programı kullanabileceğiniz anlamına gelir.

IZArc ile çalışmak gerçekten kolaydır. Windows Gezgini içerik menüsünde ana işlevlere ulaşabilir ve ayrıca programın arayüzüne dosyalarla klasörleri sürükleyip bırakabilirsiniz. IZARc; şifreleme desteği, çoklu birim kümeleri, virüs taraması gibi ilginç özelliklere ve sıkıştırılmış veriyi yalnızca üzerine çift tıklayarak çıkarmanızı sağlayan bir EXE dosyası yaratma imkanına sahiptir.

IZArc’ın en son versiyonu 4.0 Beta 1 önceki versiyonlardan en azından görünüşte çok da farklı değildir. Program, çoklu klasörlü sıkıştırılmış dosyalarla çalışma şeklini geliştirmiş gibi görünmektedir. Bu da altdizin ve dosyaları genişletirken hiçbirini kaybetmeyeceğiniz anlamına gelir.

IZArc, birçok formatı destekleyen ve bir sürü ilginç ekstra araca sahip ücretsiz bir sıkıştırma yazılım programıdır.

İNDİRIZArc 

En dosya sıkıştırma programları arşivi 2014.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*