Anasayfa / İnternet / Chrome donanım hızlandırma ne işe yarar nasıl kapatılır

Chrome donanım hızlandırma ne işe yarar nasıl kapatılır

Google Chrome, işlemleri hızlandırmak ve hayati önem taşıyan CPU süresini azaltmak için bilgisayarınızın GPU’sunu kullanan bir özellik olan donanım ivmesiyle donatılmıştır. Ancak, bazen sürücü uyumsuzlukları bu özelliğin kötü davranmasına ve devre dışı bırakılmasına neden olabilir, özelliği devre dışı bırakmak sizi bazı sorunlardan kurtarır.

Reklamlar

Donanım hızlandırma nedir ne işe yarar ?

Donanım hızlandırması, bir programın, bazı işlevleri yazılımda kullanabildiğinden daha verimli şekilde gerçekleştirmek için desteklerken bir bilgisayarın donanımını kullanması anlamına gelir. Donanım, bazı işlevleri yalnızca CPU’da çalışan yazılımlardan daha hızlı gerçekleştirmek için tasarlanmıştır. Chrome’da donanım hızlandırma, video oynatmak, oyun oynamak veya daha hızlı matematiksel hesaplamalar gerektiren herhangi bir şey gibi grafik yoğun görevlerin üstesinden gelmek için bilgisayarınızın grafik işlem birimini (GPU) kullanır. Belirli görevleri yapmak, CPU’nuza yorulmadan çalışmak için bir şans verirken, GPU çalışması için tasarlanan işlemleri yönetir.

Donanım hızlandırma nasıl kapatılır ?

Varsayılan olarak, Chrome’da donanım hızlandırma etkindir, bu yüzden önce devre dışı bırakmaya bakalım.

Reklamlar

Chrome menüsüne tıklayarak Ayarlar seçeneğine tıklayın. Alternatif olarak adres çubuğuna chrome://settings/ yazıp ayarlara girebilirsiniz.

Ayarlar sekmesinde, aşağıya doğru kaydırın ve sonra “Gelişmiş” düğmesini tıklayın.

Sistem bölümüne gidin ve “Kullanılabilir olduğunda donanım hızlandırmayı kullan” ayarını bulun. Anahtarı “kapalı” konumuna getirin ve ardından değişiklikleri uygulamak için “Yeniden başlat” a tıklayın.

NOT: Üzerinde çalıştığınız her şeyi kaydettiğinizden emin olun. Chrome, yeniden başlatmadan önce açılan sekmeleri yeniden açar ancak içlerinde bulunan verilerin hiçbirini kaydetmez.

Özelliğin kapalı olduğundan emin olmak için adres çubuğuna chrome://gpu/ yazarak enter’a basın. Donanım hızlandırması devre dışı bırakıldığında, “Grafik Özelliği Durumu” altındaki öğelerin çoğu “Yalnızca yazılım, donanım hızlandırması devre dışı” yazacaktır.

Özelliği tekrar açmak için aynı adımları takip ederek anahtarı açık duruma getirebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*