Anasayfa / Google Chrome / Chrome 85 bugün yayında yeni sürümle gelen yenilikler

Chrome 85 bugün yayında yeni sürümle gelen yenilikler

Chrome 85, 26 Ağustos 2020 itibari ile kararlı sürüme geliyor. Google, Chrome 85 sürümü ile bilgisayarlardaki CPU kullanımı azaltılarak, Android telefonlarda daha az ram kullanımı sağlanılacak. Yeni sürümde bunun yanında birçok farklı özellikler sunuluyor. Bakalım güncel Chrome sürümünde bizleri hangi özellikler bekliyor.

Reklamlar

Android için Chrome Artık 64 Bit

Android için Chrome 85 nihayet 64 bit’e desteği geliyor. Android altı yıldır 64 bit uygulamaları desteklediğinden, bu değişiklik uzun zamandır bkeleniyordu.

64 bit’e geçmek, Chrome’un ileri teknoloji telefonlarda bulunan RAM’den daha iyi yararlanmasına olanak sağlayacak. 64 bit sürüm de marjinal olarak daha hızlı olabilir. Ancak, Android için Chrome şimdilik yalnızca Android 10’da 64 bit olacak.

Reklamlar

Tam URL’ler varsayılan olarak gizlenecek

Google uzun süredir Chrome adres çubuğunda tam URL’leri gizlemeye çalıştı. Bunu makaleyi şu anda Chrome’da okuyorsanız, adres çubuğuna dokunmadıkça veya tıklamadıkça “ozengen.com” dan önce “https: // www” görmezsiniz.

Chrome 85, bu görevi daha da ilerleten birkaç özellik işareti getiriyor. Her iki bayrak da URL’nin tam yolunu gizler. Dolayısıyla, “ozengen.com/url/makaleler/” yerine yalnızca “ozengen.com” u görürsünüz. İlk bayrak, siz adres çubuğunun üzerine gelene kadar tam yolu gizlerken, ikincisi siz sayfayla etkileşime girene kadar tam yolu gizler.

Eski tarayıcı desteği

2013’ten beri, Chrome Web Mağazası’nda Eski Tarayıcı Desteği (LBS) adlı bir eklenti kullanılmaktadır. Chrome 85 ile bu işlev artık yerleşiktir. LBS, BT yöneticilerinin bu tarayıcı için yazılmış eski uygulamalar ve intranet siteleri için Chrome’da Microsoft Internet Explorer’ı çağırması için tasarlanmıştır. Yöneticiler artık Chrome 85’te LBS kullanabilir.

Dosyayı sekmeye sürükleme

Bir dosyayı Chrome’daki bir yükleme kutusuna sürükleyip bırakmayı denediyseniz, yanlışlıkla kutuyu kaçırırsanız ne olacağını bilirsiniz; dosya hemen sekmede açılır ve sizi web sitesinden uzaklaştırır. Chrome 85, bu hata düzeltilmiş durumda.

Varsayılan olarak Chrome 85, dosyayı mevcut sekme yerine yeni bir sekmede açar. Bu, bir dosya yanlışlıkla düşürüldüğünde bir form üzerinde çalışma veya ilerleme durumlarını en aza indirmelidir. Dosyaları ekranın üst kısmındaki sekmeye sürükleyerek geçerli bir sekmede açmaya devam edebilirsiniz.

Geliştirici araçları

Chrome 85‘te pek çok görünür değişiklik yok, ancak geliştiriciler için bir sürü güzellik var. Google, Chromium ve Web Developers bloglarındaki birçok geliştirici özelliğini özetledi. İşte en dikkat çekici eklemelerden birkaçı:

  • Yükleme akışını getir : Web sayfaları, içerik oluşturmaya devam ederken veri göndermeye başlayabilir. Bu hem performansı hem de bellek kullanımını geliştirir.
  • GetInstalledRelatedApps () için Windows desteği : Web siteleri, birisinin ilgili yerel uygulamasının Windows’ta yüklü olup olmadığını belirleyebilir.
  • Portallar : Bir web sayfasının kesintisiz gezinme için ek olarak başka bir web sayfasını göstermesine izin verir.
  • Uygulama kısayolları : Android için Chrome 84’e eklendi, uygulama kısayolları artık masaüstlerinde de kullanılabilir.
Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*