Anasayfa / Yazılım / Bilgisayarı Uzaktan Acmak ister misiniz ?

Bilgisayarı Uzaktan Acmak ister misiniz ?

WoL (Wake-on-Lan), 90’lı yıllarda bilgisayarların uzaktan açılması için yaratılan bir ethernet standardı. Güncel bilgisayarların tamamı tarafından desteklenen standart, Ağ bağdaştırıcınızın MAC Adresi(bütün ağ donanımlarında bulunan özel bir numara) kullanılarak oluşturulan Magic Packet(Sihirli Paket) adı verilen özel bir paket sayesinde basit bir şekilde bilgisayarınızı uzaktan açmanızı sağlıyor.

Reklamlar

Piyasada bilgisayarınıza Magic Packetgöndermek için kullanabileceğiniz birçok ücretsiz program var. Bu eğitimde oldukça basit bir program olan WOL Magic Packet Sender‘ı kullanacağız.

Ön Hazırlık

Reklamlar

1) Öncelikle uzaktan başlatmak istediğiniz bilgisayarın ayarlarını kontrol etmeniz gerekiyor.Windows XP için Bilgisayarım‘a sağ tıklayın ve özelliklere basın. Donanım sekmesinden Aygıt Yöneticisi’ni çalıştırın. Windows 7 kullanıcıları ise Bilgisayar’a sağ tıklayıp özellikleri seçtikten sonra soldan Aygıt Yöneticisi’ne girebilirler.

2) Aygıt Yöneticisi penceresinde, Ağ Bağdaştırıcıları‘nın altında internete bağlanmakta için kullandığınız ethernet kartının özelliklerine çift tıklayarak giriş yapın.

bilgisayarinizi-uzaktan-ac

ozengen.com

3) Açılan pencerede Windows 7 için A)Windows XP için B) seçeneğini uygulayın.

A) Gelişmiş sekmesinde Wake on Magic Packet seçeneğini işaretleyin ve sağ taraftan Enabledseçeneğinin işaretli olduğuna emin olun.

Sağdaki Güç Yönetimi sekmesine gelin ve Bu aygıt bilgisayarı başlatsın ve Yalnızca sihirli bir paketin bilgisayarı uyandırmasına izin ver seçeneklerinin işaretli olduğuna emin olun.

bilgisayarinizi-uzaktan-ac1

bilgisayarinizi-uzaktan-ac2

 

İpucu: Bu seçeneğin adı Ağ bağdaştırıcınızın modeline göre değişiklik gösterebilir.

B) Gelişmiş sekmesinde Wake On Lan Capabilities seçeneğini işaretleyin ve sağda değer olarak Magic Packet’in seçilmiş olduğuna emin olun. Wake On Lan After Shutdown seçeneğinde ise değer Enable olmalı.

Sağdaki Güç Yönetimi sekmesine gelin ve Bu aygıt bilgisayarı bekleme konumundan çıkarsınseçeneğinin işaretli olduğuna emin olun.

4) Artık bilgisayarınızın WoL‘yi desteklediğine emin olduğunuza göre tek yapmamız gerekenWOL Magic Packet Sender‘ı kullanabilmemiz için gereken bilgileri toplamak. Magic Packetgönderebilmek için, çalıştıracağınız bilgisayarınIP‘sini ve internet bağlantısı için kullandığınız ağ bağdaştırıcının MAC Adresini bilmeniz gerekli. Eğer bilgisayarınız internete direk bağlı değil ise (mesela Ethernet üzerinden bağlanan bir ADSL modem sebebiyle) gerçek IP‘nizi showmyip.com gibi internet hizmetleri üzerinden öğrenebilirsiniz. MAC Adresinizi ve yerel IP‘nizi öğrenmek için ise Başlat -> Tüm Programlar -> Donatılar -> Komut İstemi seçeneğinden Komut Satırını açın ve ipconfig /allkomutunu girin. Bilgisayarınızda bulunan ağ bağdaştırıcıların özellikleriyle karşılaşacaksınız burada Fiziksel Adres bölümü karşısında yazan rakam ve harflerden oluşan dizi ağ bağdaştırıcınızın MAC Adresi‘dir. Aynı ekranda yerel IP Adresinizi‘de bulabilirsiniz.

bilgisayarinizi-uzaktan-ac11

İpucu: Eğer bilgisayarınızı internet üzerinden çalıştırmak istiyorsanız ve Router özellikli birADSL modem kullanıyorsanız, modeminizden çalıştırmak istediğiniz bilgisayarın bağlı bulunduğusubnet‘in Broadcast adresine bir UDP portu yönlendirmeniz gerekmektedir.

5) Artık bütün bilgiler elimizde olduğuna göre WOL Magic Packet Sender‘ı kurup bilgisayarımızı uzaktan çalıştırmayı deneyebiliriz.

Wol Magic Packet Sender’ı buradan indirebilirsiniz.

wol magic-ozengen.com

Programın kurulumunu gerçekleştirdikten sonra tek yapmanız gerekn çalıştırmak ve önceki basamaklarda topladığınız bilgileri girmek.

 • Host Name bölümüne: Eğer internet üzerinden çalıştırıyorsanız routerınızın IP ya da domain name’ini, yerel ağ üzerinden deniyorsanız bilgisayarınızın lokal IP’sini girin.
 • Subnet Mask bölümüne: İnternet üzerinden deniyorsanız 255.255.255.255, yerel ağ üzerinden deniyorsanız 0.0.0.0 ‘ı seçin.
 • MAC Adress bölümüne: Çalıştırmak istediğiniz cihazın ağ bağdaştırcısını MAC Adresini XX-XX-XX-XX-XX-XX şeklinde girin.
 • Protocol bölümüne: Burada UDP‘yi seçili olarak bırakın.
 • Port bölümüne: İşlemi internet üzerinden gerçekleştiriyorsanız routerınızdan Broadcast IP‘sine yönlendirdiğiniz portu yazın, yerel ağ üzerinden deniyorsanız varsayılan değerde (9) bırakın.

6) Artık tek yapmanız gereken Send düğmesine tıklayıp sihirli paketi göndermek, eğer bütün ayarları duğru yaptıysanız, hedef bilgisayarın açıldığını göreceksiniz.

İNDİR

Reklamlar

7 yorum

 1. Bios ayarlarından da aktif hale getirilmesi gerekiyor.

 2. secure on ve port diye iki şey daha istiyor?

 3. Merhaba, uzaktaki bilgisayar şifreli ise, şifreyi nasıl açıyoruz.

 4. routerınızdan Broadcast IP‘sine yönlendirdiğiniz portu yazın
  bu portun nosunu nasıl saptayabilirim. bu deger uyaran pc ye ait router mı?

  Wol Magic Packet Sender uyaran bilgisayarımıza kuracagız ve host name-mac adres i ise karşıda uyarılacak olan pc nin degerleri yazılacak degilmi

  ön hazırlıkta belirtilen 5 madde uyarılacak olan pc ye uygulanacak degilmi?

  bios tada ayar yapmak gerekirmi? gerekirse hangi pc de yapmak gerekir.

 5. Atila Başkoçak

  Mesajımı yazdıktan sonra baktım play-google 'a.. Varmış, teşekkürler..

 6. Atila Başkoçak

  Merhaba, Bu uygulamanın Android versiyonu varmı? PC 'yi uzaktan cep'ten açabilirmiyim?? Selamlar, Teşekkürler..

 7. merhabalar bana çok lazım anlatımınız cok guzel ama yapamadım yardımcı ola bılrımısnız rıca etsem….

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*