Anasayfa / Yazılım / Bilgisayar kendini uykuya alıyor nasıl ayarlanır

Bilgisayar kendini uykuya alıyor nasıl ayarlanır

Özellikle Windows 10 işletim sistemlerinde karşılaşılan, bilgisayarın kendini uykuya alması ve uykuya almadan sonra klavye, mouse kullanarak uyku modundan çıkaramama sorununu nasıl çözeceğinizi anlatacağız. Bu sorun ile Windows 10 sistemlerde çok sık karşılaşılır. Bilgisayarınızın uyku moduna geçmesi çok normaldir fakat mouse klavye hareketinden sonra tekrar uyanması gerekmektedir. Öncelikle uyku modu ayarlarının nasıl yapıldığına bakalım.

Reklamlar

Windows 10 uyku modu ayarları için aşağıdaki menüyü takip edin:

Denetim Masası > Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri > Plan Ayarlarını Düzenle

Reklamlar

Pilde ve Prize takılı iken bilgisayarınızın uyku moduna geçmesini istemiyorsanız seçenekleri “Hiçbir zaman” olarak değiştirin.

Uyku moduna geçtikten sonra bilgisayarınız açılmıyorsa “Gelişmiş güç ayarlarını değiştir” seçeneğine tıklayın.

Gelişmiş güç seçeneklerinde;

Usb ayarları > Usb seçmeli askıya alma ayarları seçeneklerini pilde ve prize takılı iken “Devre dışı” duruma getirin ve ayarları uygulayın.

Ayarları uyguladıktan sonra tekrar test edebilirsiniz. Bilgisayarın kendi kendine uyku moduna girmesi veya uyku modundan çıkmama sorununu bu şekilde çözebilirsiniz. Ayarları sıfırlamak için aynı adımları takip ederek “Plan varsayılanlarını geri yükle” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu seçenek sayesinde, ayarlarınız varsayılan ayarlara dönecektir. Eğer sorun devam ediyorsa, yorum yapmanız halinde tekrar yardımcı olabiliriz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*