Anasayfa / Mobil / Akıllı Telefonlar nasıl dezenfekte edilir ?

Akıllı Telefonlar nasıl dezenfekte edilir ?

Birçok kullanıcı akıllı telefonunu gerektiği kadar temizlemiyor. Korona virüsü veya yaygın grip ve soğuk mikropları hakkında endişelerden kurtulmak için, akıllı telefonunuzu düzenli olarak dezenfekte etmeniz gerekiyor. Gün içinde fazlasıyla el temasında buluduğumuz telefonlarımızı dezenfekte etmek, genel olarak hastalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Bunu nasıl yapacağınızı aşağıda açıkmaya çalıştık.

Reklamlar

Temizlik Ürünleri Kullanmalı Mısınız?

Samsung’dan Apple’a akıllı telefon üreticileri, akıllı telefonunuzu güvenle temizlemenize yardımcı olacak talimatlara sahiptir. Bunlar genellikle nemli, tüy bırakmayan bir bezle silinmesini ve sert kimyasallardan, aşındırıcı temizleyicilerden ve basınçlı havadan kaçınılmasını içerir. Sert temizlik ürünleri, ekranınızdaki oleofobik (yağ itici) kaplamadaki aşınma oranını hızlandırabilir.

Apple kısa süre önce resmi temizlik tavsiyesini güncelledi. Apple’a göre, iPhone’unuzu dezenfekte edici mendillerle temizlemek cihazınıza herhangi bir zarar vermez. Yine de cihazınıza doğrudan temizleme spreyi sıkmamalısınız. Apple şöyle diyor:

Reklamlar

“Yüzde 70 izopropil alkollü mendil veya Clorox Dezenfeksiyon Mendili kullanarak, Apple ürününüzün ekran, klavye veya diğer dış yüzeyler gibi sert, gözeneksiz yüzeylerini hafifçe silebilirsiniz. Çamaşır suyu kullanmayın. Herhangi bir açıklıkta nem almaktan kaçının ve Apple ürününüzü herhangi bir temizlik maddesine daldırmayın. Kumaş veya deri yüzeylerde kullanmayın. ”

Önce telefon kılıflarınızı temizleyin

Kılıflar nispeten ucuz ve değiştirilebilir olduğundan, iyice dezenfekte etmek için %70 alkolü veya geniş spektrumlu bir temizleme spreyi kullanabilirsiniz. Herhangi bir köşe ve çatlakları detaylı bir şekilde silin.

Akıllı Telefonunuzu Dezenfekte Etme

Modern akıllı telefonların çoğu suya dayanıklıdır , ancak telefonu musluk altına tutmak iyi bir fikir değildir.

Akıllı telefonunuz için, cihazınızın arkasını ve yanlarını silmek için en az %70 alkol veya alkol bazlı dezenfektan sprey kullanmalısınız. Çamaşır suyu kullanmayın. Tüy bırakmayan yumuşak bir bez alın ve alkole batırın veya temizleme spreyi ile iyice püskürtün, ardından cihazınızı silin ve kurumasını bekleyin. Apple’ın dediği gibi “yüzde 70 izopropil alkollü mendil veya Clorox Dezenfekte Mendil” gibi bir temizleme çözeltisinde önceden hazırlanmış bir dezenfekte edici mendil de kullanabilirsiniz.

Akıllı telefonunuzu temizledikten sonra , CDC önerilerine göre ellerinizi en az 20 saniye boyunca iyice yıkayın.

Telefonu ne sıklıkla temizlemeliyiz

Normal şartlar altında ayda bir temizlik yapmak yeterlidir fakat korona virüsü endişelerinden dolayı şu günlerde, gün aşırı temizlik yapmanızı öneriyoruz.

Özellikle kalabalık ortamlara çok sık giriyorsanız, her akşam 2-3 dk’nızı ayırarak telefonunuzu önerdiğimiz şekilde dezenfekte edebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*