Anasayfa / Donanım / 2.4GHz ve 5GHz Kablosuz ağlar nasıl ayarlanır

2.4GHz ve 5GHz Kablosuz ağlar nasıl ayarlanır

Yüksek kalitede bir Modem / Router‘a sahipseniz. Modem arayüzünüzde 2.4GHz ve 5GHz olmak üzere iki farklı bant yayını yapan SSID görebilirsiniz. Peki bu durumda wifi ayarlarınızı nasıl yapılandırmanız gerekiyor ? iki farklı SSID mi yoksa tek SSID üzerinden yayın yapmak mı daha doğru olur.

Reklamlar

Eğer birden fazla Wi-Fi istemci cihazlarınız varsa, her iki bant için de aynı SSID’yi kullanmanız en iyisidir, böylece müşterileriniz otomatik olarak ihtiyaçlarına en uygun bantta dolaşacaktır. Düşük kaliteli Wi-Fi istemci cihazlarınız varsa, bant seçim kararlarını ikinci olarak tahmin etmeniz gerekebilir. Birden fazla SSID yaratarak, hızlı bağlantı gerektiği zaman yüksek hızda bağlantıya, daha düşük kalitede yayın gerektiği zaman düşük SSID’ye bağlanabilirsiniz. Tek yayın üzerinden bu işlemi yapmanız durumunda istemciniz bunu otomatik olarak belirleyecektir. En mantıklı yöntem de budur.

Reklamlar

Bağlantı kuracağınız cihazınızın gerekli donanıma da sahip olması gerekmektedir. Örneğin; iPhone 4 telefonlar 5GHz yayınına sahip degildir. Bu model telefonlarda veya ağı desteklemeyen cihazlarda 5GHz ağını göremezsiniz. Apple’ın N özellikli donanımının tamamı, 2.4 GHz’de 20MHz çalışmasına sınırlar (Bluetooth için odadan ayrılmak için üçüncü taraf Wi-Fi AP, 2,4 GHz’de 40MHz çalışmasına izin verecek şekilde yapılandırılmış olsa bile). MacBook Pro gibi cihazlarda 5 GHz’de 40MHz genişliğinde bağlantı kurabilirsiniz.

Sonuç olarak eğer 16 Mbps bir bağlantıya sahipseniz, hangi ağ üzerinden bağlandığınızın çok bir önemi yoktur. Eğer daha yüksek bir hızda bağlantıya sahipseniz ve cihazınız da destekliyorsa 5GHz SSID üzerinden bağlantı kurmanız internet hızınızı arttıracaktır.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*