Anasayfa / Yazılım / Windows Güvenlik Duvarı – Firewall Nasıl Kapatılır

Windows Güvenlik Duvarı – Firewall Nasıl Kapatılır

Windows işletim sistemlerinde Güvenlik duvarını nasıl kapatacağınızı anlatalım. Windows firewall – güvenlik duvarı nedir ne işe yarar ?

Reklamlar

Güvenlik duvarı, Internet’ten gelen bilgileri denetleyen ve ardından güvenlik duvarı ayarlarınıza göre engelleyen veya geçişine izin veren bir yazılım veya donanımdır. Güvenlik duvarı, korsanların veya zararlı yazılımların (solucanlar gibi) ağ veya Internet üzerinden bilgisayarınıza erişmelerini engellemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, güvenlik duvarı bilgisayarınızın diğer bilgisayarlara zararlı yazılım göndermesine de engel olur. Aşağıdaki şekilde güvenlik duvarının çalışma biçimi gösterilmektedir.

güvenlik duvar

Reklamlar

Bir tuğla duvar nasıl fiziksel engel oluşturuyorsa, güvenlik duvarı da Internet ve bilgisayarınız arasında bir engel oluşturur. Güvenlik duvarı, virüsten koruma programıyla aynı şey değildir. Bilgisayarınızın saldırılardan korunmasına yardımcı olmak için hem güvenlik duvarına, hem de virüsten koruma programına ihtiyacınız vardır.

Bazı durumlarda güvenlik duvarını kapatmanız gerekebilir. Ağ üzerinden dosya paylaşımı yaparken veya özel bir yazılım paylaşımı yaparken güvenlik duvarı engeli ile karşılaşabilirsiniz. Güvenlik duvarını kapatmak için aşağıdaki işlemleri yapmanız yeterlidir.

Nasıl Kapatılır ?

Başlat / Denetim masası menüsüne giriş yapın.

denetim masası

Sistem ve güvenlik seçeneklerinden , Windows güvenlik duvarı seçeneğine girin

güvenlik duvarı

Açılan sayfadan Windows Güvenlik Duvarı’nı etkinleştir veya devre dışı bırak menüsüne girin.

güvenlik etkinleştir

Windows güvenlik duvarı’nı kapat seçeneğini işaretleyin.

güvenlik kapat

Yukardaki ayarları yaptıktan sonra tamam’a tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Güvenlik duvarını kapattıktan sonra hala kullanmış olduğunuz yazılımlarda sorunlarla karşılaşıyorsanız antivirüs programınızı devre dışı bırakabilirsiniz. Windows güvenlik duvarını kapatıp bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra güvenlik yazılımları devreye girmeyecektir.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*