Anasayfa / Sosyal Medya / Twitter “bu tweet kullanım dışıdır” uyarısı nedir

Twitter “bu tweet kullanım dışıdır” uyarısı nedir

Twitter’da “Bu tweet kullanım dışıdır” uyarısı ile karşılaşmışsınız mutlaka. Son zamanlarda birçok tweet’in altında çıkan uyarı, kullanıcıları adeta çıldırtmış durumda. Acaba ne yazıldı da “Bu Tweet kullanılmıyor” iletisi çıkıyor? sorusuna yanıtların, tartışmaların ardı arkası kesilmiyor. Bu blog yazımızda Twitter’da bu iletinin neden görüldüğüne ve bu tweetlerin nasıl okunacağına değiniyoruz.

Reklamlar

Twitter’da sponsor tweetlerden sonra sıklıkla karşımıza çıkan başka bir can sıkıcı tweet: “Bu tweet kullanım dışıdır”. Zaman akışında tweetlere göz atarken veya bir bağlantıya tıkladığımızda karşımıza çıkan sinir bozucu bu mesaj, gri veya koyu mavi kutucuk içerisinde çıkıyor.

Bu Tweet Kullanım Dışıdır uyarısı ne anlama geliyor?

Bu uyarı, o tweetin hassas içerik içermesi veya alıntılanan tweetin silinmesinden dolayı gösteriliyor. Tweeti kullanıcının kendisinin silmesi bir neden olsa da tek neden değil. Twitter kullanıcısı tweetlerini görmenizi engellemiş olabilir. Twitter kullanıcısını engellemiş olabilirsiniz. Gizli bir hesaptan retweetlenmiş olabilir. Tweette engellediğiniz biri etiketlenmiş olabilir. Tweet hassas içerik olarak işaretlenmiş olabilir.

Reklamlar

“Bu Tweet kullanım dışıdır” yazan tweetlerini görmek içinse deneyebileceğiniz üç yöntem var. Tweet yeniden paylaşılmışsa ilk atan hesaptan içeriğini okuyabilirsiniz. Twitter kullanıcısının engelini kaldırabilir, engellendiyseniz farklı bir yolla iletişime geçerek engeli kaldırmasını isteyebilirsiniz. Bu yöntemlerden hiçbiri çalışmazsa yapabileceğiniz tek şey Twitter ile iletişime geçmek.

Peki, “Bu Tweet kullanım dışıdır” mesajına uzmanlar ne diyor? Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Murat Kırık’a göre; hesapları doğrulanmamış, sürekli saldırgan tavırlar sergileyen, derin şüphe uyandıran hesapların tweetleri hiçbir kullanıcıya gösterilmiyor. Bot ve sahte hesapların çoğunlukta olduğu, kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun anonim / takma isimle bulunduğu platformda bu çalışmanın huzur ortamını sağlamak, kişi hak ve özgürlüklerinin korumak amacıyla yapıldığı söyleniyor. Twitter’dan resmi açıklama gelir gelmez sizlerle paylaşacağız.

Bir görüşe göre ise telefonla onaylanmamış hesapların tweetleri bu şekilde görülüyor. Ama bu düşük ihtimal çünkü bu durumda tweetlerin sayısı oldukça azalır. Bakalım, gelecekte Twitter’dan “bu Tweet kullanım dışıdır” uyarısı hakkında bir açıklama gelecek mi?

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*