Anasayfa / Donanım / Tablet mi Laptop mu Almalıyım

Tablet mi Laptop mu Almalıyım

laptop vs tablet

Reklamlar

Selam Ozengen.com takipçileri. Facebook takipçilerimizden sıkça aldığımız bir soruya cevap vermeye çalışacağız. Tablet mi yoksa Laptop mu almalıyım ? Bu soruyu kullanıcılarımızdan sıkça alıyoruz. Tabiki net birşey söylemek biraz zor ama diyecek birşeylerimiz var tabi.

Seçim yapmak çok zor değil aslında. Temel birkaç konudan bahsedeceğiz. Kullanım amacınızı tam olarak tespit ettikten sonra almamız gereken cihaz otomatik olarak ortaya çıkacaktır. Oyun kullanıcılarını hiç bu kategoride değerlendirmeyelim. Oyuncular için en verimli bilgisayar, masaüstü bilgisayardır.

Reklamlar

İnternet: İnternet kullanımı için Laptop’ta , Tablet’de oldukça elverişlidir. Tablet cihazlarına da ekstra klavye mouse takılabildiğinden bu konuda her iki cihazda aynı diyebiliriz.

tablet

E-kitap, Döküman: Tabletin en bütün artılarından biride döküman okuma, yazma kolaylığı sağlamasıdır. Word, Excel, Acrobat yazılımlarını çok aktif kullanıyorsanız Laptop kullanımı biraz daha pratik olabilir.

Kullanım süresi: Cihazı çok uzun süre aktif kullanacaksanız, Tabletler uzun kullanım sonrası çok fazla ısındığından kullanımı zorlaşabilir. Bu yönde laptop daha mantıklı olabilir. Uzun süre kullanımlarda sorun olmayacaktır.

Taşınabilirlik: Taşınabilirlik konusunda tartışmasız tablet daha iyidir. Cihazı sürekli yanınızda bulundurmanız gerekiyorsa tablet seçimi doğru olacaktır.

Çevre birimleri: Tabletlerde Yazıcı, tarayıcı vb. cihazlar takmak için çok fazla soket olmadığından bu tarz cihazların kullanımında laptop daha kullanışlı olacaktır.

Yazılım kullanımı: Eğer Windows bir işletim sistemine sahip tablet almıyorsanız, tabletinize kurabileceğiniz yazılımlar sınırlı olacaktır. Laptop alırsanız istediğiniz yazılımı kurup kullanabilirsiniz.

Sosyal medya: Sosyal medya takibi ve kullanımında tablet her zaman öndedir.

laptop

Özellik, kapasite: Her ne kadar kaliteli markaları tercih etsenizde tabletlerin özellikleri laptoplara göre daha düşüktür. Laptop ile aynı özellikte alacağınız bir tablet daha pahalı olacaktır.

Donanım geliştirme: İlerde cihazınızın kapasitesi arttırma ihtiyacı duyarsanız tablet seçimi doğru olmayacaktır. Tabletlerde herhangi bir geliştirme yapamazsınız. Laptoplar bu konuda donanım upgrade’ine oldukça elverişlidir.

Sonuç

Yukardaki kriterleri değerlendirdiğimiz zaman Laptop seçimi daha mantıklı oluyor. Tablet kullanım alanı biraz daha kısıtlı olduğu için bir süre sonra cihazdan sıkılabilirsiniz. Piyasada aztech, mastech, hoptech gibi saçma sapan tablet markaları bulunmaktadır. Bu tabletlerden kesinlikle uzak durmanızı öneririz. Eğer kesinlikle tablet almalıyım diyorsanız bilinen markalardan şaşmamanız gerekmektedir. Sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*