Anasayfa / Yazılım / Rufus ile önyüklemeli USB sürücü oluşturma detaylı anlatım

Rufus ile önyüklemeli USB sürücü oluşturma detaylı anlatım

Rufus, USB bellek gibi USB sürücüleri biçimlendirmeye ve önyüklemeli hale getirmeye yardımcı olan bir araçtır. Bootlu bir disk oluşturmak için kullanabileceğiniz en başarılı ve en pratik araçtır. Rufus, aşağıdaki durumlarda kullanabileceğiniz bir araçtır.

Reklamlar
  • Önyüklemeli ISO’lardan (Windows, Linux, UEFI, vb.) USB yükleme medyası oluşturmanız gerektiğinde
  • İşletim sistemi yüklü olmayan bir sistemde çalışmanız gerektiğinde
  • DOS üzerinden BIOS ya da diğer firmware yüklemelerine ihtiyaç duyduğunuzda
  • Düşük seviyeli bir araç çalıştırmak istediğinizde

Rufus Türkçe dil desteği sağlar. Şuan indirilebilecek en günce versiyon 3.5’dir ve bu sürüm sürekli iyileştirilmektedir. Yazılımı indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Rufus nasıl kullanılır ?

Rufus ile Windows 10 kurulumu için boot’lu bir disk oluşturacağız. Rufus herhangi bir kurulum gerektirmez. İndirdiğiniz dosyaya çift tıklayarak çalıştırın.

Reklamlar

Önyükleme seçimi ekranında Windows 10 iso dosyamızı gösteriyoruz.

Başlat seçeneğine tıklayarak diskinizi oluşturabilirsiniz. Bu işlem ortalama 5-10 dk sürmektedir.

Rufus’un 2012’de piyasaya sürülmesinden bu yana 100 milyondan fazla insan tarafından kullanıldığını tahmin edilen oldukça başarılı bir yazılımdır. Sadece iki adım ile boot’lu diskinizi oluşturabilirsiniz.

USB sürücüm algılanmadı sorunu

Gelişmiş ayarlar seçeneğine giriş yaparak Usb hard drive listele seçeneğini işaretleyin. Alternatif olarak ALT + F3 kısayoluna basabilirsiniz.

Sürücümü oluşturdum ama önyükleme yapmıyor!

Bunun genellikle çok basit bir nedeni vardır: Önyüklemeye çalıştığınız sistemin BIOS veya UEFI tabanlı olup olmadığını bilmeden sürücüyü oluşturdunuz. Hedef sistem seçimini doğru ayarladığınızdan emin olun. Eğer yükleme yapacağınız sistem hakkında bilginiz yoksa deneme yanılma ile ilerleyebilirsiniz.

Rufus sürücümü algılamıyor

Bunun nedeni USB sürücünüzün arızalı olmasıdır. Bu sorunları görürseniz, muhtemelen yeni bir USB flash sürücü satın alma zamanı gelmiştir, çünkü bunu bir daha kullanmanız pek mümkün değildir.

Windows XP, Windows Vista

Windows XP veya Windows Vista kurulumları Rufus tarafından desteklenmemektedir.

Rufus’un desteklediği ISO’lar

Arch Linux , Archbang , BartPE/pebuilder , CentOS , Damn Small Linux , Debian , Fedora , FreeDOS , FreeNAS , Gentoo , GParted , gNewSense , Hiren’s Boot CD , LiveXP , Knoppix , KolibriOS , Kubuntu , Linux Mint , NT Password Registry Editor , Parted Magic , Partition Wizard , Raspbian , ReactOS , Red Hat , rEFInd , Slackware , Super Grub2 Disk , Tails , Trinity Rescue Kit , Ubuntu , Ultimate Boot CD , Windows XP (SP2+) , Windows Vista , Windows Server 2008 , Windows 7 , Windows 8 , Windows 8.1 , Windows Server 2012 , Windows 10 , Windows Server 2016 ,

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*