Anasayfa / Multimedya / Resim Çözünürlüğü Nasıl Öğrenilir ve Değiştirilir

Resim Çözünürlüğü Nasıl Öğrenilir ve Değiştirilir

Resim çözünürlük boyutunu öğrenme ve değiştirmenin en kolay yolunu sizlerle paylaşacağız. İşlemi, her bilgisayarda bulunan paint yazılımı ile kolayca yapabilirsiniz. Günümüz kamera teknolojilerinin gelişmesi ile, çektiğimiz fotoğrafların çözünürlükleri oldukça yüksek olmaktadır. Yüksek çözünürlüğe sahip resimler, boyut olarak da olduukça yüksek olmaktadır. Eğer bu resimleri mail vb. yöntemler ile başkalarına gönderecekseniz veya farklı bir işlem için boyutlarını düşürmeniz gerekiyorsa, aşağıdaki işlemleri yaparak kolayca resimlerin çözünürlüğünü değiştirebilirsiniz.

Reklamlar

Fotoğraflarınızın çözünürlüğünü öğrenmek ve değiştirmek için aşağıdaki işlemleri takip edebilirsiniz.

Resim çözünürlüğü nasıl öğrenilir ?

Resme Sağ tıklayıp / Özellikler seçeneğine tıklayın.

Reklamlar

Açılan ekranda Ayrıntılar sekmesine giriş yapın. Resim seçenekleri altında Resmin ; Boyut, genişlik, yükseklik ve resim dpi bilgilerini görebilirsiniz.

Resim çözünürlüğü nasıl değiştirilir?

Resim boyutlarını değiştirmek için resme Sağ tıklayıp / Düzenle seçeneğine tıklayarak veya Birlikte aç / Paint seçeneğini kullanarak resmi Paint ile birlikte açın.

Yeniden boyutlandır seçeğine tıklayın.

Ölçüt olarak Piksel değerini seçerek resmin boyutunu dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Resim boyutlarını değiştirmek ve bu tarz ufak işlemleri yapmak için kullanabileceğiniz en kullanışlı yazılım paint’dir. Online olarak işlemleri yapabileceğiniz birçok araç da bulunmaktadır. Eğer bu işlemleri toplu olarak yapmanız, yani birden fazla resim üzerinde yapmanız gerekiyorsa Photospace yazılımı ile bu işlemi yapabilirsiniz. Nasıl yapacağınız hakkında , sitemizde arama yaparak ilgili resimli anlatıma ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Bir yorum

  1. Merhaba,internetten buldugum bır gorselın aslının kıme ait oldugunu,kullanıp kullanamayacağımı,google resım aratırken kım tarafından kullanılabılgını nasıl gorurum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*