Anasayfa / İnternet / Redirect virüsü nasıl silinir

Redirect virüsü nasıl silinir

Redirect virüsü, bilgisayarınıza veya telefonunuza yüklü istenmeyen reklam yazılımlarınızın neden olduğu reklam yönlendirmeleridir. Kısaca böyle açıklayabiliriz. Bu yazımızda Redirect virüsü nasıl temizlenir konusunu açıklayacağız.

Reklamlar

Redirect virüsleri tamamen ticari amaçlı ve para kazanmaya yöneliktir. Genellikle bu tür programlar, reklam yolu ile sunulur ve yüklenmeniz sağlanır. Kötü amaçlı yazılım geliştiricileri bu tekniği yıllardır sitelerine trafik oluşturmak, arama terimleri toplamak ve kullanıcıları bir gelir elde edecekleri web sitelerine yönlendirmek için kullanmaktadır. Çoğu durumda, tarayıcı korsanının arama sonuçları için Yahoo Search, Bing Search veya Google Search’ü kullanarak reklam geliri elde etmek için tarayıcı arama sağlayıcınızı değiştirmesi gerekir. Siz gerçek arama motorunda arama yaptığınızı düşünürsünüz fakat karşınızdaki site tamamen sahte bir arama motorudur. İşte sisteminizde virüs olduğunu anlamanızı sağlayacak bazı tipik belirtiler:

  • Arama motorunuz sizin izniniz olmadan değiştirildi.
  • Web tarayıcınızın ana sayfası izniniz olmadan gizlice değişti.
  • Genellikle ziyaret ettiğiniz web sayfaları düzgün görüntülenmiyor.
  • Yeni araç çubukları, uzantılar veya eklentiler bir anda tarayıcınızı esir aldı.

Bu durumda aşağıdaki resimli anlatımı takip ederek virüsü temizleyebilirsiniz.

Reklamlar

Vürüs nasıl temizlenir ?

AdwCleaner, bu tarz virüsleri temizlemek için oldukça pratik bir yazılımdır. AdwCleaner yazılımını indirmek için tıklayın.

Yazılımı indirdikten sonra çalıştırın. Otomatik olarak güncelleme yapılacak tarama başlatılacaktır. Tarama tamamlandıktan sonra sonuçlar listelenecektir. Virüsünü temizlemek için “Temizle ve Onarım” seçeneğine tıklayın.

Temizleme işleminin tamamlanması için “Temizle ve yeniden başlat” seçeneğine tıklıyoruz.

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra virüs temizlenmiş olacaktır. Eğer sorun devam ediyorsa alternatif olarak Zemana yazılımını kullanabilirsiniz. Programı indirmek için Tıklayın.

Programı çalıştırdıktan sonra “Tara” seçeneğine tıklayarak tarama işlemini başlatın. Tarama ortalama 2-3 dk sürmektedir.

Tarama tamamlandıktan sonra listelenen virüs ve zararlıları karantinaya al veya sil seçeneklerini kullanarak silebilirsiniz. Eğer herhangi bir zararlı tespit edilemediyse, “Tebrikler ! Bilgisayarınız temiz :)” uyarısını göreceksiniz.

Tarama bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra Redirect virüsünden kurtulmuş olacaksınız. Chrome, Mozilla veya Explorer hakkında sorularınızı, yorum atarak bizlere iletebilirsiniz.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*