Anasayfa / İnternet / Modeme bağlananları görme yöntemi

Modeme bağlananları görme yöntemi

Modeme bağlanan kullanıcıları görmek için birçok yöntem vardır. Bugün, Airties, Asus, D-link, Everest, Netmaster, Zyxel, Tplink vb. modem markalarında, arayüzü kullanarak, modeme bağlanan cihazları nasıl göreceğinizi anlatacağız. Bildiğiniz gibi, Modem’e kablolu olarak bağlanmak için network kablosu bağlanması gerekmektedir. Bu tarz kablolu bağlantıları zaten tespit edebilirsiniz. Asıl buradaki konumuz; Kablosuz ağa bağlanan cihazları görmektir. Şifrenizi kıran veya şifreniiz öğrenmiş olan herhangi bir kullanıcı, modeminize girebilir.

Reklamlar

Aşağıdaki yöntem ile modeme bağlanan cihazın MAC adresini tespit edeceğiz. MAC adresinden, bu cihazın hangi üretiye ait olduğunu da anlayabiliriz. Dilerseniz kendi cihazlarınızın mac adresi ile de karşılaştırabilirsiniz.

Modeme bağlananları görme resimli anlatım

Örnek anlatım TP-LINK modemde yapılmıştır fakat tüm modemler için geçerlidir.

Reklamlar

Modem arayüzüne giriş yapıyoruz.

Kablosuz ayarları > Kablosuz durum seçeneklerine tıklıyoruz.

İlgili ekranda kablosuz ağda mevcut olan tüm istasyonlara ait bilgiler görüntülenmektedir. Bağlı cihazların mac adresi ve paket kullanımları listelenmektedir. Şimdi sıra, tanımadığınız mac adresini tespit etmeye geldi.

Tespit etmek istediğiniz mac adresini kopyalayın.

#Macvendor sayfasına giriş yapın.

Enter a MAC address alanına tespit etmek istediğiniz mac adresini kopyalayın.

Sonuç ekranında bu mac adresinin hangi vendor’a ait olduğunu görebilirsiniz. Örnek görseldeki mac sorgulaması, LG Electronics’e ait bir cihazı göstermektedir.

Bu da ağımıza bağlı LG telefon veya televizyon olduğunu gösteriyor.

Bu pratik yöntem ile modeminize bağlı cihazları tespit edebilirsiniz. Kablosuz ağınızın güvenliği için şifrenizi belirli aralıklar ile değiştirerek, rakam ve harf kombinasyonu içeren şifreler kullanın. Ayrıca modem arayüz şifrenizi de mutlaka değiştirin.

Reklamlar

Hakkında Serkan Çataltaş

1987 Yılında Malatya'da doğdu. Netaş'ta çalışmalarına devam etmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*